Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Těhotenství a zaměstnání

23.12.2016

Dobrý den. 1.9.2016 jsem nastoupila do nového zaměstnání s pracovní smlouvou na dobu neurčitou se zkušební dobou 3 měsíce jedná se o zkrácený 30ti hodinový úvazek a v průběhu zkušební doby jsem zjistila že jsem těhotná. Toto sdělení jsem zaměstnavateli zatím nesdělila jelikož mi již před lety bylo sděleno, že děti nemůžu mít a tak stále ještě čekám na vyšetření které potvrdí, že je vše v pořádku. Jenže 30.11. si mě pozval zaměstnavatel na pohovor s tím, že chemie v kolektivu nefunguje a nabídl mi smlouvu na dobu určitou 6 měsíců s tím, že v případě, že se mi podaří nalézt jiné oddělení tak by tato smlouva přešla opět na dobu neurčitou, nebo kdyby se situace na mém oddělení zlepšila tak by toto i učinil sám. V případě, že bych smlouvu na dobu určitou nepodepsala by se se mnou rozloučil v rámci zkušební doby. Na základě těchto skutečností jsem podepsala. V současné době se cítím dobře a jsem plnohodnotným pracovníkem, ale vím, že se to může změnit kdykoliv. Tato práce mi vyhovuje jelikož se starám o nemohoucí maminku a zde mám možnost plánování směn dle potřeby a je v mém zájmu se do práce vrátit i po mateřské. Vlastně nemám žádný dotaz, ale ráda bych radu člověka, který se pohybuje v oboru paragrafů a poradil by mi jak postupovat dál. V současné době čekám na výsledek vyšetření a můj zaměstnavatel stále netuší že jsem těhotná. Obě tyto záležitosti mě deprimují, ale snažím se myslet na dobro dítěte protože je to zázrak. Velmi děkuji za odpověď a přeji pěkný den.

Dobrý den.
Kdy oznámíte zaměstnavateli, že jste těhotná, záleží jen na Vás. Obecně se doporučuje učinit tak, až ve chvíli, kdy je těhotenství potvrzené a stabilní, tj. po ukončení prvního trimestru. Dokud zaměstnavateli zaměstnankyně neoznámí, že je těhotná, nemůže využívat opatření, která jsou na ochranu těhotných žen uzákoněna.
Pokud máte uzavřený pracovní poměr na dobu určitou, tento skončí uplynutím této doby, a to i v případě, že jste těhotná; i s těhotnou zaměstnankyní lze zrušit pracovní poměr ve zkušební době. Pokud dojde např. z důvodu tzv. rizikového těhotenství ke vzniku pracovní neschopnosti za trvání pracovního poměru nebo v ochranné lhůtě 7 kalendářních dnů ode jeho skončení, pak náleží zaměstnankyni nemocenské ze skončeného pracovního poměru .
Nárok na peněžitou pomoc v mateřství má žena, která porodila dítě (v době 6 až 8 týdnů před očekávaným dnem porodu těhotná žena), pokud splnila podmínku účasti na nemocenském pojištění po dobu alespoň 270 dnů v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství s tím, že ke vzniku nároku na dávku došlo v době pojištění nebo v ochranné lhůtě. Ta činí v případě, že zaměstnání skončilo v době těhotenství, 180 dnů ode dne skončení zaměstnání, pokud zaměstnání trvalo alespoň tolik dnů.
Pokud žena nemá nárok na peněžitou pomoc v mateřství, ale náleží jí nemocenské, uzná jí lékař práce neschopnou počátkem 6. týdne před očekávaným dnem porodu a pracovní neschopnost ukončí zpravidla uplynutím 6 týdnů po porodu. Nemocenské pobírané v tomto období je tzv. nemocenským v souvislosti s porodem a nárok na ně umožňuje provést volbu rodičovského příspěvku.
Užitečné informace naleznete v naší příručce „Nebojujte se zákony“, která je k dispozici na webových stránkách na www.aperio.cz. S případnými dalšími dotazy se můžete obrátit opět na naši poradnu.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.