Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Styk dítěte s otcem

04.01.2017

Dobrý den,
manžel má mít svou dceru 1x za 14 dni na víkend. Jedná se o to, že většinou, když manžel zavolá ve čtvrtek, jestli je dcera zdravá a jestli platí víkend, tak mu většinou odpoví, že přijede strejda, kamarádka(dcery) apod., že až další víkend. Byl kvůli tomu i soud v říjnu, ale opět to jde do starých kolejí a víkendy se posouvají tak, že dceru vidíme jen 1x za měsíc. Když dceru máme, tak ji matka řádně nepřipraví nebo si dcera zabalí až sama, když na ni čekáme před bydlištěm. V obou případech, chybí spousta oblečení vč.hygienických věcí. Další věc je ta, že matka dceru odstěhovala před pár lety 100km od nás a pro dceru musíme jezdit na naše náklady+výživné. V autě strávíme 4h. v patek i v neděli, dohromady tedy 400km a cesta stojí necelých 1000,-. Mám s manželem 2 malé děti a většinu cesty probrečí. Jak s tímto vynalozit, aby jsme dceru měli pravidelně? Soudkyně matce říkala, že je to v zájmu dítěte, aby neztratila pouto s otcem, matka ji to odsouhlasila(před rokem nám nedala dceru 13mes.), ale už jsi opět dělá co chce, když soud skončil a už s ni není opět žádná řeč, tak jak bylo u soudu. A jak to vyřešit s tou cestou, lze to? Máme zadat znovu soud? Chtěla jsem se ještě zeptat, kdyby jsme se rozhodli zajít na policii, že matka maří soudní rozhodnutí a aby ji donutili např. nějakými pokuty, aby dceru jsme měli tak jak určil soud, jak to udělat, když nebudeme mít žádný důkaz, šli by jsme tam akorát s tím rozsudkem. Dcera bydli 100km od nás a ve čtvrtek nám dcera řekne, že tenhle víkend nemůže, protože přijede strejda(kamarád matky). Vždy manžel mluví jen s dcerou, tak ji nemůže vynadat, za to, že ten víkend má byt u nás a tedy matka nemá plánovat věci s ni. Kdyby dcera nebydlela tak daleko, tak by manžel ve čtvrtek nevolal jestli víkend platí a v patek by jsme pro ni jeli a kdyby nám ji matka nepřipravila, tak by jsme zavolali policii, aby udělali záznam(důkaz), ale takhle si nemůžeme dovolit jet 200km. Tak nevím jak to chodí, když je to tak jak to je. Snad je to napsané srozumitelně. Děkuji a hezký večer

Dobrý den,
matka je povinna dodržovat rozsudek, ve kterém je stanoveno, jak má styk s otcem probíhat. Jestliže je stanoveno, že styk dítěte s otcem bude probíhat na základě předchozí dohody, pak je opravdu velmi těžko vymahatelné, aby styk probíhal pravidelně. Pokud je určeno, že styk má probíhat např. každý druhý víkend, má matka dítě připravit a dítě má být tento víkend s otcem. Takové soudní rozhodnutí je možno i vymáhat, ale je to rozhodně postup, který vztahy jen zhorší. Pokud s matkou dítěte není možná dohoda, je na místě uvažovat o změně soudního rozhodnutí. Mohou být změněny jak podmínky četnosti styku s nějakým přesným určením, tak zejména také způsob, jak si budou rodiče dítě předávat, může být například navrženo, aby jednou pro dceru jel otec a jednou ji přivezla matka, případně, aby otec dceru vyzvedl u matky a matka na konci víkendu u otce. Neuvádíte, jak je dcera stará, v řízení může soud chtít znát i její názor, od 12 let by měl takový názor vzít vážně v úvahu. Domnívám se, že se silovým řešením je třeba nakládat opatrně, zejména ve vztahu k dítěti. S matkou ale je třeba věc projednat důsledně a probrat s ní i možnost, že bude třeba přistoupit k novému soudnímu řízení, ve kterém se bude projednávat i to, že dítě ke styku s otcem nepředává.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.