Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: PN a nemocenské

26.12.2016

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda by jste mi mohli poradit.
Ke dni 30.září mi skončila rodičovská dovolená a 1.10.2016 syn dovršil 3let, během tohoto rodičovství, jsem nejdrříve pobírala PPM a poté RP. Od 4.10.2016 do 20.11.2016 jsem byla registrována na ÚP. Dále jsem 23.11.2016 nastoupila do zaměstnání a za 2dny po nástupu jsem zjistila, že jsem těhotná.Odpracovala jsem ještě další 2týdny přes únavu, ale brzké ranní vstávání mi nedělalo dobře a 12.12.2016 jsem už cest do práce nezvládla a šla jsem na nemocenskou. Chtěla bych se zeptat, pokud zůstanu na nemocenské z čeho se vypočítává, když jsem v práci nebyla ani celý měsíc a předtím byl UP a RD. Je mi jasné, že nárok na mateřskou nebudu mít tak ani tak. Ale netuším z čeho se vypočítává nemocenská a jestli by po celou dobu byla výše nemocenské stejná neměnná nebo by se časem částka snížila.
A ještě jedna otázka......v případě, že by mě zaměstnavatel nevyhodil po dobu co budu na nemocenské a já ji ukončila až se mi udělá lépe a vrátila se do práce a pracovní poměr by byl zrušen až po mém návratu. Musela bych se nejspíše registrovat asi na ÚP. Je to vůbec možné, když jsem těhotná a práci mi shánět stejně nebudou. Předpokládám, že na dávky v nezaměstnanosti bych ale stejně nárok neměla, když bych neměla odpracovaný půl rok. Takže bych byla bez jakéhokoliv příjmu. Je to tak?

Doufám, že je to trochu srozumitelně napsané a jde z toho pochopit o co mi jde.

Děkuji moc za informace a cenné rady.
S pozdravem

Dobrý den,
nemocenské je upraveno zákonem č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, ve znění pozdějších předpisů
Dávka náleží pojištěncům od 15. kalendářního dne dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény, za kalendářní dny. Během prvních dvou týdnů dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény poskytuje zaměstnavatel zaměstnanci náhradu mzdy za pracovní dny, avšak náhrada mzdy, platu či odměny nebude příslušet za první 3 takovéto dny. Náhrada mzdy náleží pouze za dobu, v níž trvá doba zaměstnání, která zakládá účast na nemocenském pojištění. Podpůrčí doba pro poskytování nemocenského trvá nejdéle 380 kalendářních dnů ode dne vzniku dočasné pracovní neschopnosti nebo nařízení karantény (včetně případných zápočtů předchozích pracovních neschopností), pokud není stanoveno jinak.
Výše nemocenského za kalendářní den činí po celou dobu trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo nařízené karantény 60% redukovaného denního vyměřovacího základu. Denní vyměřovací základ se stanoví tak, že se vyměřovací základ zjištěný z rozhodného období vydělí počtem kalendářních dnů připadajících na rozhodné období, jsou-li v rozhodném období vyloučené dny (např. pracovní neschopnost), snižuje se o ně počet kalendářních dnů připadajících na rozhodné období. Rozhodným obdobím je období 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, ve kterém došlo ke vzniku pracovní neschopnosti. Pokud jsou v rozhodném období jen vyloučené dny, je rozhodným obdobím první předchozí kalendářní rok, v němž byl dosažen započitatelný příjem a je v něm alespoň 30 kalendářních dnů, jimiž se dělí vyměřovací základ. Nemá-li zaměstnanec v rozhodném období, kterým je 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, v němž vznikla dočasná pracovní neschopnost (jiný důvod pro poskytnutí dávky), započitatelný příjem nebo není-li v rozhodném období žádný kalendářní den, jímž se dělí vyměřovací základ, prodlužuje se rozhodné období vždy o tři kalendářní měsíce tak, aby v takto prodlouženém rozhodném období byl započitatelný příjem a alespoň jeden kalendářní den, jímž se dělí vyměřovací základ; toto rozhodné období však může začít nejdříve dnem vstupu zaměstnance do zaměstnání.

Denní vyměřovací základ se upraví pro výpočet nemocenské tak, že do částky první redukční hranice se počítá 90 %, z částky nad první redukční hranici do druhé redukční hranice se počítá 60 %, z částky nad druhou redukční hranici do třetí redukční hranice se počítá 30 % a k částce nad třetí redukční hranici se nepřihlíží.
Redukční hranice od 1. 1. 2016 činí:
1. redukční hranice 901 Kč
2. redukční hranice 1 351 Kč
3. redukční hranice 2 701 Kč
Kalkulačku pro orientační výpočet naleznete např. na http://kalkulacky.idnes.cz/cr_kalkulator-nemocenske-2016.php
Ve Vašem případě bude rozhodným obdobím 23.11. – 12.12., kdy jste pracovala.

S novým pracovním poměr bývá většinou sjednána i zkušební doba, ve které s Vámi zaměstnavatel může ukončit pracovní poměr i bez udání důvodu, bohužel i v případě, že jste těhotná. Po ukončení zkušební doby s Vámi již zaměstnavatel nemůže ukončit pracovní poměr, jste proti výpovědi chráněna těhotenstvím.
Pokud Váš pracovní poměr skončí ve zkušební době a nebudete pokračovat v PN /což ostatně můžete/, můžete se registrovat na ÚP. Dle uváděných informací jste byla registrována jen několik dní a podporu jste nevyčerpala, náležela by Vám tedy nyní.
Jestliže bude Vaše PN pokračovat, pravděpodobně tak bude až do samého porodu. Jestliže s Vámi zaměstnavatel ukončí PP, nebude mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství, pak Vám lékař nebude ukončovat PN 6 týdnů před porodem, ale bude v ní pokračovat ještě 6 týdnů po porodu, jde o tzv. nemocenské v souvislosti s těhotenstvím a porodem.

Právní úprava:
Zákon č. 187/ 2006 Sb., o nemocenském pojištění, v platném znění
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Zdenka Čurdová
Kategorie dotazu: Ostatní
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.