Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Dcera u autonehody

15.12.2016

Dobrý den,
mou matku,dcery babičku,dne 5.10.tr,srazilo na přechodu pro chodce,policejní auto typu dodávky,babička leží v nemocnici se zraněními neslučujícími se s životem(slova lékařů),měla 5h operaci,do dnes nechodí,nevíme zda jednou bude,tím,že dceru odstrčila,jí zachránila život!!!Dceři je 12let a vše bezprostředně viděla :( dodnes pláče a má trauma!!V pátek 7.10.jsme z vl.iniciativy navštívili dětské krizové centrum medvídek,VZápolí,P4, kde dceři pomohli.Dcera má jít na policii k výslechu :( odmítá výslech,protože policii nenávidí a nevěří ve spravedlnost z jejich str.-dcery slova, já jsem zoufalá a nevím co mám dělat :( prosím pomozte nám!!!
Děkuji ze srdce za jakoukoli informaci a s úctou ve vaši práci AS (samoživitelka)
PS: právník,kterého jsme měli,a v kterého jsme věřili se na nás vykašlal !!! :(

Dobrý den,
omlouvám se, že teprve nyní dostáváte odpověď na Vaši situaci, osobně musím nejprve říct, jak moc je mi líto, co se stalo mamince, když zachránila Vaší dceru..
Podle uvedených dat vidím, že od této události uběhly již více jak dva měsíce, přesto se domnívám, že traumatické následky u dcery mohou přetrvávat dále. Vlastně - i kdyby to působilo tak, že dcera už je "lepší", to co se stalo v její přítomnosti, a navíc osobě, která je jí asi bude jednou z nejbližších, tak není zážitek, na který lze zapomenout anebo na něj vzpomínat jinak než s bolestí. Z Vašich řádků lze vyčíst i jiné chování dcery a velmi nekompromisní postoj k policii - tomu se vůbec nelze divit, traumatický zážitek je nevypověditelný a pouhá představa toho, pokud by mi to někdo nevěřil, je ať už pro dítě ale i pro dospělého, dalším možným zdrojem traumatu. Podle Vašich řádků je již výslech dcery za Vámi, moc věřím, že navzdory obavám proběhl s citlivými lidmi, kteří spíše než z pozice policistů vystupovali lidsky a s co nejvyšší mírou ohleduplnosti k dětské nedůvěřivosti.
V dotazu položeném v internetové poradně mi chybí mnoho informací, s nimi by bylo možné lépe posoudit a vyjádřit se k Vaší situaci. Nicméně moc bych Vás chtěla i nadále povzbudit v tom, abyste spolu s dcerou vyhledali odbornou pomoc, tedy nejen Vaše dcera, ale i Vy. Vyrovnávání se traumatem není jednorázová záležitost, a může trvat delší dobu, než si tím člověk projde. Zkuste znovu navštívit Dětské krizové centrum, nebo mohu doporučit krizové centrum RIAPS na Praze 3 (ulice Chelčického 39). I když jste nebyla přítomna té nehodě, celá situace se Vás přímo dotýká, neboť prožité trauma není jen zážitkem jednoho člověka, ale všech jeho blízkých, tím spíše Vás jako matky a dcery zároveň.
Kromě vyhledání odborné pomoci však tíhu zážitku vyrovnáváte už jen tím, že Vaše dcera ví, že tam jste pro ni a především že Vy věříte tomu, co se stalo. Z Vašich řádků čiší starost až úzkost o dceru, a vším tím tedy procházíte s dcerou společně, a to je moc důležité mít matku jako největšího spojence. K celé této události bohužel opravdu patří nepříjemné emoce, od smutku až třeba po zlost nebo zmatenost a zoufalství. Chtěla bych Vás také podpořit v tom, abyste je ani Vy ani Vaše dcera nepotlačovaly, naopak zkuste spolu o tomto mluvit, poplakat si a nevyhýbat se rozhovorům o tom, co se stalo tehdy, ani co se děje teď.
Napadá mě, jak moc je také důležité zkusit se spolu užít jen tak, v nějaké milé činnosti. Není to o tom přijít na jiné myšlenky a pustit tuto událost z paměti, což ani nejde, ale mít s Vaší dcerou nějaký milý zážitek (třeba i předvánoční úklid za zvuku koled a s vůní cukroví, který bude probíhat v pohodové náladě) a mít také hezké společné chvíle. Takovým příjemným společným zážitkem můžete rozhýbat mysl a trochu ji uvolnit, je ale také důležité nezapomínat na tělo. Totiž i když to tak nemusí vypadat, traumatické zážitky se promítají do těla. Zde není prostor na vhodnější vysvětlení, ale mohu Vám doporučit, abyste zkusily spolu s dcerou také tělesnou a pravidelnou formu relaxace. Jóga je na toto ideální - jsou to jemné delší pohyby, díky kterým se celé tělo okysličuje a uvolňují se obvykle i netušená zatuhlá spojení (kloubní i svalová). V Praze je mnoho možností, kde se dá cvičit, ale i na internetu naleznete mnoho videí, i pro začátečníky, jak lze cvičit.
Moc bych Vám přála, aby to s Vaší maminkou dopadlo dobře.
Držím palce ať to zvládnete spolu s dcerou a nebojte se požádat znovu kdykoli o pomoc.

Autor(ka) odpovědi: Šárka Faltová
Kategorie dotazu: Vztahy, výchova – psychologická poradna
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.