Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Rodičovská práva k dítěti, volba jména a příjmení

04.12.2016

Dobrý den,
za 14 dní se nám s přítelem narodí dcera. Vztah s přítelem je v pořádku, řádně se stará a na miminko se těšíme. Problém je v tom, že nejsme s přítelem svoji a nebyli jsme schopni se dohodnout na příjmení dcery - já si stojím za tím že by se měla jmenovat po mně, přítel samozřejmě chce aby měla jeho příjmení. Přítel se tedy rozhodl že souhlasné prohlášení rodičů na matrice nepodepíše protože s ním logicky nesouhlasí a tedy raději přijme to že nebude zapsán v rodném listě dcery. Prý se to dopíše "až se vezmeme a dceři se tak příjmení změní na naše společné" - tedy jeho.
Mým dotazem je ale co se bude dít s dcerou pokud se mi ( nedej Bože ) něco stane. V dokumentech budu uvedena jako jediný rodič - jak zákon chápe to kdo se pak o naši dceru v prvních chvílích než by ji přítel dostal nějakým způsobem do péče postará? Mám matku a bratra - byli by to oni kdo by ji ihned dostali do péče než by si zažádal otec? Nerada bych aby dcera kvůli naší žabomyší válce ohledně příjmení skončila byť jen na chvilku v péči sociálky či nějakého ústavu. Co by pak partner musel udělat aby ji do péče dostal?
Předem mnohokrát děkuji za odpověď.

Dobrý den,
je velmi nepravděpodobné, že by první, co by orgán sociálně právní ochrany dítěte udělal v případě ztráty Vaší rodičovské zodpovědnosti (ta nemusí nastat nutně jen smrtí, ale třeba náhlým psychickým onemocněním se ztrátou svéprávnosti či fyzickou neschopností se o dítě postarat) , by bylo odebrání dítěte do Klokánku či dětského domova. V zájmu dítěte by v takovém okamžiku bylo zůstat ve svém prostředí a zájem dítěte má být hleděn v první řadě. Pravděpodobně by ani nebyla odebrána z domácnosti otce, pokud by nebyl jiný vážný důvod. Otec by pak měl samozřejmě okamžitě žádat určení otcovství.
Celá věc je ale opravdu zbytečná. Jestliže je pro otce snesitelnější, že nebude uveden jako otec v rodném listu, pak by měl vědět, že by na jeho místo mohl v případě nějakého budoucího rozchodu nastoupit jiný muž, se kterým byste učinila toto souhlasné prohlášení. Stejně tak je důležité vědět, že pokud nyní neučiníte souhlasné prohlášení rodičů o otcovství, bude se dcera jmenovat skutečně po Vás. Když pak kdykoliv po jejím narození podáte žalobu na určení otcovství (nebo ji podá Váš partner), pak bude zapsán do rodného listu, ale příjmení bude mít stále Vaše. Na změně byste se opět jako rodiče museli dohodnout a nebo by rozhodnutí jednoho z Vás musel nahradit soud. Nevidím ale důvod, aby soud v takovém případě rozhodl o tom, že dcera ponese příjmení otce, když od narození má své příjmení, které jí nijak neškodí.
Je také důležité vědět, že pokud nebude mít dcera zapsaného otce v rodném listu, tak se sňatkem nic nezmění. Vašim sňatkem se Váš současný partner nestane (právním) otcem své dcery, museli byste opět učinit souhlasné prohlášení nebo podat žalobu. Naopak pokud nyní učiníte souhlasné prohlášení rodičů s tím, že dcera ponese Vaše příjmení, po té se vezmete, při sňatku se dohodnete na příjmení, které ponesou Vaše společné děti, pak se sňatkem případně přejmenuje i dcera narozená dříve. Pokud tedy již nyní svým postupem připouští, že dcera se bude jmenovat po Vás (dokonce za cenu toho,, že nebude právně jejím otcem) a již předem počítá s variantou sňatku, pak mu nemusí zase tolik záležet na tom, jak se dcera bude nyní jmenovat.

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.