Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Těhotenství ve zkušební době

23.11.2016

Dobrý den,
Má situace je taková, jsem v 7tt a ve zkušební době. Nastoupila jsem 1.10 zkušební doba je do 31.12.V lednu bych měla podepsat smlouvu na půl roku, a poté jít na neschopenku protože mi to gynekolog déle nedovoluje. Očekávaný termín je na konci června tak i konec smlouvy.Z předešlého zaměstnání mam odpracovaných 270 dní vkuse ale plat byl docela malý na rozdíl od současného zaměstnavatele. Poraďte mi jak mám postupovat a co mi popřípadě hrozí.
Mockrát děkuji

Dobrý den.
Předpokládám, že máte uzavřený pracovní poměr na dobu určitou, a to od 1. 10. 2016 do 30.6.2017 s tříměsíční zkušební dobou. Není mi tedy zřejmé, jakou smlouvu budete v lednu podepisovat.
Je-li tomu tak, jak uvádím výše, pak platí, že pracovní poměr sjednaný na dobu určitou skončí sjednaným dnem bez ohledu na to, zda-li je zaměstnankyně těhotná, v pracovní neschopnosti, čerpá mateřskou dovolenou apod.
Pokud Vás lékař uzná v lednu 2017 práce neschopnou, ukončí Vaši pracovní neschopnost, ke dni nástupu na peněžitou pomoc v mateřství, tj. 6-8 týdnů před očekávaným dnem porodu.
Od tohoto dne bude pobírat peněžitou pomoc v mateřství. Nárok na peněžitou pomoc v mateřství má žena, která porodila dítě (v době 6 až 8 týdnů před očekávaným dnem porodu těhotná žena), pokud splnila podmínku účasti na nemocenském pojištění po dobu alespoň 270 dnů v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství s tím, že ke vzniku nároku na dávku došlo v době pojištění nebo v ochranné lhůtě. Ta činí v případě, že zaměstnání skončilo v době těhotenství, 180 dnů ode dne skončení zaměstnání, pokud zaměstnání trvalo alespoň tolik dnů. Výše dávky se bude odvíjet od příjmů dosahovaných v posledním zaměstnání. Pobírání peněžité pomoci v mateřství Vám umožní zvolit výši, a tím i dobu pobírání rodičovského příspěvku – více formací o této dávce naleznete na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí - www.mpsv.cz/cs/2.
Ve zkušební době může zaměstnavatel i zaměstnanec zrušit pracovní poměr z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu. Zaměstnavatel pouze nesmí ve zkušební době zrušit pracovní poměr v době prvních 14 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti. Ke zrušení pracovního poměru ve zkušební době může dojít i v době těhotenství zaměstnankyně.
Pokud by zaměstnavatel zrušil Váš pracovní poměr ve zkušební době, pak by Vám peněžitá pomoc v mateřství náležela jen za splnění podmínek uvedených výše, tj. pokud byste splnila podmínku účasti na nemocenském pojištění po dobu alespoň 270 dnů v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství a na peněžitou pomoc v mateřství nastoupila v ochranné lhůtě, která činí tolik dnů, kolik trvalo zaměstnání. Na peněžitou pomoc v mateřství lze nastoupit nejdříve počátkem 8. týdne před očekávaným dnem porodu.
Nárok na nemocenské vzniká, pokud ke vzniku pracovní neschopnosti dojde za trvání zaměstnání nebo v ochranné lhůtě 7 kalendářních dnů od jeho skončení. Pokud je žena z důvodu rizikového těhotenství v pracovní neschopnosti a nemá nárok na peněžitou pomoc v mateřství, což doloží, ukončí lékař její pracovní neschopnost až uplynutím 6. týdnů po porodu. Nemocenské pobírané v období od počátku 6. týdne před očekávaným dnem porodu do konce 6. týdne po porodu je tzv. nemocenským v souvislosti s porodem a nárok na ně Vám umožní zvolit výši a tím i dobu pobírání rodičovského příspěvku.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.