Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Svěření dítěte do péče

28.11.2016

Dobrý den,

řeším rozhodnutí zda podávat návrh na svěření dvouleté dcery do péče. S jejím otcem jsem nikdy nebydlela. Po narození se k ní přihlásil, začal ji navštěvovat a platí na ni pravidelně dohodnutou sumu. Dnes jsem vdaná a vycházíme spolu celkem dobře. Snažíme si jít vstříc, i když máme na výchovu jiné názory. On bydlí v jiném kraji. Má otázka zní. Z jakých důvodů a za jakých podmínek je pro dceru (popřípadě mě) dobré, aby byla plně svěřena do mé péče? Když nebude souhlasit s výběrem například školky/školy bude o tom rozhodovat nakonec stejně soud, ne? A nakonec jaký je dle zákona vztah mé dcery s mým nynějším manželem? Co bychom měli vědět?

Děkuji za reakci.

Dobrý den,
v situaci, kdy se o dítě plně staráte již nyní, tak je svěření do péče zejména administrativním krokem, který ale nepostrádá svůj smysl. Je třeba si uvědomit (a změna terminologie nového občanského zákoníku ze "svěření do výchovy" na "svěření do péče" to jen potvrdila), že soudní rozhodnutí o svěření dítěte do péče nic nemění na rodičovské zodpovědnosti k dítěti. Jde vlastně jen o to, kdo bude o dítě převážně skutečně pečovat, kdo bude platit výživné a kdo a kdy bude dítě navštěvovat, případně si jej brát ke styku. Rodič nijak tímto rozhodnutím nepřichází o své dítě a nijak nepřichází o právo o svém dítěti rozhodovat. O všech podstatných záležitostech dítěte je třeba se dohodnout a nebo (v tom nejhorším případě) nechat spor o takových zásadních záležitostech rozhodnout až soud. Mít ale rozhodnutí soud o svěření do péče význam má a bude mít do budoucna. Například až se vrátíte do práce, bude takové rozhodnutí chtít pravděpodobně Vaše mzdová účetní, abyste si mohla nechat odečítat z daní slevu na vyživované dítě. Je zkrátka dobré mít administrativně tuto záležitost vyřešenou. S otcem dítěte je dobré se sejít, tyto otázky si vyjasnit, ubezpečit ho, že se na jeho postavení vůbec nic nemění, protože otce se všemi právy zůstává pořád a že jde zejména o krok, který pouze úředně potvrdí stav, který již dlouho a úspěšně funguje. Má tedy smysl se rovnou domluvit na dohodě, ve které bude uveden současný stav, že péči vykonává matka a že se rodiče dohodnuli, že tomu tak bude nadále, že otec na dceru bude platit výživné v takové a takové výši (případně si dohodnout i jiné placení například jednorázových výdajů - rovnátka, brýle...), můžete v dohodě uvést zažitý způsob styku s dcerou (lze také napsat, že styk bude nadále probíhat po předchozí dohodě rodičů). Je třeba mít na paměti, že jde především o dobro dítěte a nemá tedy smysl současnou klidovou situaci nějakým způsobem narušit.
Váš současný manžel nemá k dceři žádná zvláštní práva, pouze by se dal posuzovat z osobu blízkou, která by (například v případě rozvodu) měla nárok na styk s dítětem, pokud by soud naznal, že je to v zájmu dítěte. Aby mohl manžel dceru vyzvedávat ze školky, pak ze školy, je třeba, aby byl jednoduše uveden jako taková osoba v příslušných formulářích. Stejně tak je třeba uvádět manžela jako osobu, která může doprovázet dítě k lékaři, zjišťovat informace a podobně.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.