Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Změna výše výživného

24.11.2016

Dobrý den,

obracím se na Vás se žádostí o radu. V roce 2011 jsme se s bývalou manželkou rozvedli. Soud i majetkové vyspořádání proběhlo na základě dohody. Obě děti byly svěřeny do střídavé péče obou rodičů, soudem nám byla stanovena platba výživného s rozdílem 2000 korun, které jsem bývalé manželce pravidelně platíl.
V polovině minulého roku jsem si našel přítelkyni a tím započaly i moje současné problémy. V únoru tohoto roku bývalá žena podala návrh na svěření obou dětí do její výhradní péče. Tento návrh podala bez jakékoliv předchozí konzultace se mnou a já jsem se o podání návrhu dozvěděl cca 2 týdny po jeho podání. Předpokládám že k tomuto návrhu a celkovému zhoršení naší komunikace a vztahů došlo z důvodu, že jsem si dovolil najít novou partnerku. Do té doby naše vztahy a péče o děti probíhaly bez větších problémů. Pominu zde všechny následující návštěvy OSPOD a přejdu rovnou k výsledku soudu. Ten se konal v červenci tohoto roku a jeho výsledkem bylo zachování střídavé péče ale zvýšení výživného pro oba rodiče s rozdílem 5000 korun, které jsem bývalé manželce povinen platit každý měsíc (původní požadavek bývalé ženy na částku 17500 korun měsíčně byl soudem zamítnut). Výše uvedené výživné bylo vypočítáno z rozdílů platů obou rodičů, které si soud vyžádal u zaměstnavatelů.
Výše mého příjmu byla ovšem ovlivněna několika skutečnostmi. V první řadě to je daňové zvýhodnění na děti, které činí cca 2500 korun čistého příjmu měsíčně. S bývalou manželkou máme dohodu, že každý z nás bude uplatňovat úlevu na dani na obě děti po dobu jednoho roku a příští rok se vystřídáme. Soud ovšem bral v potaz můj příjem s touto daňovou úlevou, tudíž o cca 2500 korun vyšší průměrný plat. Dále se do výše mého průměrného platu započítala i částka, kterou mi zaměstnavatel vrátil na základě ročního zúčtování daně (platím vysokou hypotéku, daruji plazmu 1x za 2 týdny) a k tomu mi byla započítána i částka za mimořádnou odměnu od zaměstnavatele.
Zaměstnavatel bývalé ženy (využívá služeb externí daňové firmy) vykázal základní plat, bez žádných odměn a navýšení, takřka shodný s platem v době rozvodu před 5 lety. Jelikož vím, jaké částky a odměny bývalá žena dostává na účet (nezrušila si po rozvodu zasílání oznámení o zůstatku na moji adresu - dříve byl účet můj), vím, že její plat a odměny za projekty u jejího zaměstnavatele jsou mnohem vyšší a rozdíl mezi vykázaným a skutečným příjmem se pohybuje v rámci cca 8000 - 9000 korun měsíčně. Zdanění dodatečných příjmů řeší bývala žena tak, že si podává přiznání k dani sama (takto uplatňuje i úlevu na dani na děti 1x ročně) a FÚ jí přeplatek vrací nikoliv prostřednictvím zaměstnavatele, ale přímo na účet, takže tyto částky nejsou vykazovány do průměrné mzdy.
Výsledkem tedy je, že já platím výživné vypočítané z průměrného platu, který je o cca 7000 korun vyšší než je skutečnost a porovnává se s jejím platem, ve kterém nejsou vykázány položky odměny a daňová úleva na děti.

Tímto bych Vás rád požádal o radu, jak dokázat skutečné příjmy bývalé manželky (legální cestou) a jakým způsobem postupovat dále.

Děkuji za Vaši ochotu.

Dobrý den.
Výše uvedené skutečnosti jste měl namítat při jednání, popř. jste se měl proti rozsudku, kterým bylo stanoveno výživné, odvolat.
Soud může změnit rozhodnutí o výživném, změní-li se poměry. Právě s poukazem na změnu poměrů by bylo možné podat návrh na změnu výše výživného. Takovou změnou poměrů je např. ztráta zaměstnání, vznik nové vyživovací povinnosti atd. Vždy se musí jednat o změnu závažnějšího charakteru. Pokud se budete s manželkou při uplatňování daňové slevy na děti střídat a tato částka není vzhledem k výši příjmů zanedbatelná, pak by takovou změnou (popř. jednou ze změn) mohla být i tato skutečnost. Při posuzování příjmů rodičů pak trvejte na tom, aby byly srovnávány veškeré příjmy, včetně odměn a daňových zvýhodnění.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.