Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: rodinné dávky - cizí prvek

24.11.2016

Dobrý den,
Mám prosím dotaz. S partnerem máme 6 měsíčního syna, otec dítěte je rodilý čech má české občanství, ale již druhým rokem žije a pracuje v zahraničí konkrétně ve Švýcarsku. Po narození syna jsme se rozešli, já se synem žiji v ČR.Pobíram pouze rodičovský příspěvěk. Otec za synem jezdi 1x do mesice na víkend o dítě zájem moc nemá. Chce si zažádat ve Švýcarsku o přídavky na dítě, tím,že tam žije a pracuje. Mě zde přídavek na dítě byl zamítnut 500Kč, když je otec v RL, je povinem platit výživné. Nevidím jediný důvod proč by otec dítěte měl dostávát přídavek na dítě, když s ním dítě, nežije, nestará se o něj a nepodílí se na výchově. Výživné platí, jak se mu chce.
Když jsem se ptala na správě sociálního zabezpečení, jak je možné,že by vůbec otec dítěte v zahraničí mohl něco takového pobírat a mě 500,- bylo okamžitě zamítnuto bylo mi sděleno, bohužel.
Chci se tedy zeptat můžu já přes správu sociálního zabezpečení žádat do Švýcarska o přídavky na dítě? Pokud to otci dítěte odsouhlasí já se ani nemám, jak dozvědět,že něco pobírá a peníze si bude nechávat pro svoji potřebu a jsou to peníze na dítě. Kam se obrátit, jak jednat? Soudně nemáme nic upraveného ani styk s dítětem ani výživné.
Děkuji velmi za odpověď.

Vážená paní,
o rodinné dávky můžete zažádat v kterékoli zemi , kde máte vy nebo druhý rodič vašeho dítěte na dávky nárok. Příslušný úřad v zemi, ve které jste žádost podali, se obrátí na všechny země, které jsou ve věci vašeho případu příslušné.
Pokud o dávky zažádáte v jedné zemi ve stanovené lhůtě, bude se mít za to, že jste žádost podali včas v kterékoli jiné zemi EU, ve které máte na rodinné dávky nárok. Vyplácení dávek, na které máte nárok, vám nemůže být zamítnuto jen proto, že země, kde jste podali žádost nejdříve, poslala váš spis příslušnému orgánu v jiné zemi příliš pozdě.
Nárok na rodinné dávky ve Švýcarsku (cituji z níže uvedeného odkazu):
Kapitola IX: Rodinné dávky
Kdy máte nárok na rodinné dávky?
Na federální úrovni jsou předepsána pravidla pro rodinné přídavky v oblasti zemědělství. V ostatních odvětvích se rodinné přídavky řídí 26 zákony jednotlivých kantonů a federálním harmonizačním zákonem. Je možné uplatňovat nárok i na jiné rodinné dávky, např. na základě individuální nebo kolektivní pracovní smlouvy.
Rodinné přídavky je možné vyplácet na děti rodičů, kteří žijí nebo nežijí v manželství, na adoptované děti, děti manžela/manželky nebo registrovaného partnera/partnerky, děti v pěstounské péči, sourozence a vnoučata, pokud je oprávněná osoba z převážné části vyživuje.
Přídavky na děti se vyplácejí do 16 let věku dítěte (20 let, pokud dítě nemůže vykonávat výdělečnou činnost). Příspěvek na odbornou přípravu se vyplácí až do 25 let věku dítěte.
Rodinné dávky v odvětví zemědělství
Zaměstnanci v zemědělství a samostatně hospodařící zemědělci mohou žádat o rodinné přídavky. Zaměstnanci v zemědělství mají také nárok na příspěvek pro domácnost, pokud žijí ve společné domácnosti se svou manželkou či manželem nebo svými dětmi.
Rodinné dávky v ostatních odvětvích
Na rodinné dávky mohou uplatnit nárok všichni zaměstnanci i osoby, které nevykonávají výdělečnou činnost a jejichž příjem nepřesahuje určitou výši (41 760 CHF (34 763 EUR) ročně). Ve 13 kantonech mají na rodinné dávky nárok i osoby samostatně výdělečně činné.
Co je kryto?
Rodinné dávky v odvětví zemědělství
Měsíční přídavek na každé dítě činí 200 CHF (166 EUR) v níže položených oblastech a 220 CHF (183 EUR) v oblastech horských. Měsíční příspěvek na odbornou přípravu činí na každé dítě 250 CHF (208 EUR) v níže položených oblastech a 270 CHF (225 EUR) v oblastech horských.
Zaměstnancům v zemědělství lze kromě toho vyplácet ještě příspěvek na domácnost (Haushaltungszulage/allocation de ménage) ve výši 100CHF měsíčně (stav v roce 2010).
Rodinné dávky v ostatních odvětvích
Výše přídavku na každé dítě musí činit alespoň 200 CHF (166 EUR) měsíčně. Výše příspěvku na odbornou přípravu musí na každé dítě činit alespoň 250 CHF (208 EUR) měsíčně. Jednotlivé kantony mohou vyplácet i příspěvky vyšší
V některých kantonech je kromě rodinných přídavků možné pobírat i další dávky, jako je porodné nebo dávky při adopci.
Jak získat přístup k rodinným dávkám?
V odvětví zemědělství je o rodinné dávky třeba žádat u příslušného kompenzačního fondu daného kantonu a v ostatních odvětvích u příslušného fondu pro rodinné přídavky.
http://ec.europa.eu/
i.
Další adresy, kde můžete zjistit potřebné informace.
►http://portal.mpsv.cz/eures
►http://eures.europa.eu
►www.cmu.cz – Centrum mezistátních úhrad
►www.cssz.cz – Česká správa soc. zabezpečení
►http://portal.mpsv.cz/ssp - Státní sociální podpora
►www.euroinfocentrum.cz – Euro Info Centrum
►www.europass.cz – Národní centrum Europass

Informace o tom, jak a kde žádat o přídavky na děti, jak postupovat při vyřizování žádosti, najdete zde:

http://www.svazurich.ch/pdf/merkblatt_kinder_im_ausland_2009_internet.pdf

Pokud jste rozvedení a váš bývalý manžel nebo manželka pobírá dávky, ale nepoužívá je na výživu vašich dětí, můžete se obrátit na úřad zabývající se rodinnými dávkami v zemi, kde vaše děti žijí, a požádat jej, aby dávky vyplácel přímo vám, protože vy jste ta osoba, která rodinu ve skutečnosti živí.

O rodinné dávky můžete zažádat v kterékoli zemi EU, kde vy nebo druhý rodič vašich dětí máte na dávky nárok. Příslušný úřad v zemi, ve které jste žádost podali, se obrátí na všechny země, které jsou ve věci vašeho případu příslušné.

Pokud o dávky zažádáte v jedné zemi ve stanovené lhůtě, bude se mít za to, že jste žádost podali včas v kterékoli jiné zemi EU, ve které máte na rodinné dávky nárok. Vyplácení dávek, na které máte nárok, vám nemůže být zamítnuto jen proto, že země, kde jste podali žádost nejdříve, poslala váš spis příslušnému orgánu v jiné zemi příliš pozdě.

Ověřte si u vnitrostátních orgánů, jaké lhůty se na rodinné dávky vztahují. Pokud příslušnou lhůtu nedodržíte, můžete o svůj nárok přijít.
Vnitrostátní orgány musí při vyřizování vaší žádosti spolupracovat a vyměňovat si veškeré potřebné informace. K tomu používají standardní dokumenty, které jim pomáhají překonat jazykové rozdíly.
O dávku můžete žádat prostřednictvím úřadu práce v ČR,který by měl prostřednictvím E-formulářů komunikovat s příslušnými úřady v zahraničí. Pokud by tento postup byl příliš zdlouhavý, určitě Vám doporučí, jak postupovat efektivněj

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Milada Rejzková
Kategorie dotazu: Ostatní dávky
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Legislativní příručka pro rodiče

NEBOJUJTE SE ZÁKONY 2017
- legislativa, myšlenkové mapy, příklady z praxe
- jednotlivá témata najdete v sekci Aktuality a články

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2017 - ke stažení ve formátu PDF

Vyzkoušeli jsme

 Nežehlící košile

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze, Olomouci a Ústí nad Labem
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
leden až červen 2018

Nové šance

NA SPOLEČNÉ VLNĚ - mentoringový kurz
techniky provázení a mentorování, osvědčená metodika podpory sólo rodičů ze Skotska

Staňte se mentorkou

...další APERIO kurzy pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

RODIČE NA START! 2017

Letošní benefiční běh se vydařil, na poradnu jsme získali 40 tisíc Kč

Chcete podpořit bezplatné poradenství pro rodiče? Přidejte se příští rok k nám!Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

Poslechněte si rozhovor s Eliškou Kodyšovou o kurzu Nové šance pro rodiče v obtížné situaci.

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.