Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Výpověď po návratu z RD

24.11.2016

Dobrý den,
potřebovala bych poradit, jak postupovat v případě, že mě zaměstnavatel po ukončení 2 - leté RD, která mi končí 24.11.2016, odmítne vzít zpět do práce. Zaměstnaná jsem od dubna 2006, jako vedoucí obchodního střediska. Během RD firma změnila majitele, ale převzala veškerou agendu. Zaměstnavatel mi oznámil, že se mnou dále nepočítá, i když mé pracovní místo nebylo zrušeno a že mi dá výpověď dohodou s odstupným. Na mém místě je kolegyně, která před mým odchodem na MD a poté RD byla Obchodní zástupce a dostala pracovní smlouvu na dobu neurčitou.
To se mi samozřejmě moc nelíbí, i když mi náleží 3 platy odstupného. Dohoda je pro mě tedy finančně méně výhodná než dvouměsíční výpověď.
Můžete mi prosím poradit, jak by měla písemná výpověď (dohoda) ze strany zaměstnavatele vypadat a co by měla obsahovat včetně odstupného, než ji podepíši? A do kdy se po výpovědi musím nahlásit na ÚP, abych nepřišla o podporu?
Mohu se bránit tím, že pokud se nedohodneme, nastoupím v řádném termínu do práce?
Předem děkuji za brzkou odpověď. S pozdravem

Dobrý den,
zaměstnavatel Vám po návratu z rodičovské dovolené již nemá povinnost vracet Vaše původní místo, ale musí Vás zaměstnávat v souladu s uzavřenou pracovní smlouvou, tedy zejména jen prací, kterou máte ve smlouvě uvedenu a v místě výkonu práce uvedeném v pracovní smlouvě. Pokud není schopen Vás zaměstnat v souladu s pracovní smlouvou, protože u něho došlo k rozhodnutí o organizační změně, je to překážka na jeho straně a měl by Vám platit náhradu mzdy. Zároveň to pro něj je zákonný důvod dát Vám výpověď. Tu Vám však může dát až po návratu z rodičovské dovolené, pak budete mít nárok na odstupné ve výši tří průměrných měsíčních výdělků. Rozhodnutím o organizační změně je dle znění zákona rozhodnutí, které směřuje např. ke změně úkolů zaměstnavatele, jeho technického vybavení anebo snížení stavu zaměstnanců za účelem zvýšení efektivnosti práce. Obecně se jedná o situace, kdy zaměstnavatel potřebuje regulovat počet zaměstnanců a jejich profesní či kvalifikační složení. Toto ustanovení umožňuje zaměstnavateli, aby mohl zaměstnávat jen takový počet zaměstnanců a v takovém kvalifikačním složení, jaké odpovídá jeho potřebám. Rozhodnutím nemusí tedy vždy nutně docházet ke snižování počtu zaměstnanců, výpověď může být paradoxně dána zaměstnanci též při celkovém zvyšování počtu zaměstnanců. Organizační změnou ale není, když naopak přijme jednoho zaměstnance navíc (Vy jste pořád jeho zaměstnancem). Fakt, že pak má vlastní vinou na jedno místo dva zaměstnance není dle judikatury situací, kdy by mohl dát některému z nich výpověď pro nadbytečnost.
Vše výše uvedené ale začne nabývat významu až v situaci, kdy byste dostala výpověď a tuto byste u soudu napadla žalobou na určení neplatnosti rozvázání pracovního poměru. Pak by se soud zabýval posouzením otázky, zda zaměstnavatel měl zákonný důvod Vám výpověď dát.
Výpověď dohodou neexistuje. Dohoda je dvoustranný právní akt, s návrhem dohody na rozvázání pracovního poměru byste musela souhlasit a nikdo Vás nemůže nutit takovou dohodu podepsat. Den po návratu z rodičovské dovolené můžete (pokud existuje zákonem předpokládaný důvod a nejsou podmínky zákazu výpovědi - například pro nové těhotenství a nebo pro pracovní neschopnost) dostat výpověď. Prvního prosince by pak běžela výpovědní doba, která by skončila na konci ledna. Po celou tuto dobu by Vás musel buď zaměstnavatel zaměstnávat (výhradně ale prací dle pracovní smlouvy) a nebo by šlo o překážku na jeho straně a musel by Vám až do skončení pracovního poměru platit náhradu mzdy. Po skončení pracovního poměru by Vám vznikl nárok na odstupné ve výši minimálně tří průměrných měsíčních výdělků.
Pro vznik nároku na podporu není důležité jak rychle se zaregistrujete jako uchazeč o zaměstnání, ale pokud to uděláte do osmi dnů po skončení pracovního poměru, bude za Vás stát nadále platit zdravotní pojištění. Pokud bude Vaší poslední činností čerpání rodičovské dovolené (a to bude, pokud podepíšete dohodu), pak bude Vaše podpora v nezaměstnanosti pouze v minimální výši.U lidí, kterým před čerpáním podpory v nezaměstnanosti běžela některá z náhradních dob zaměstnání, se v roce 2016 podpora počítá z průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí roku 2015: tedy z částky 25 903 korun. První dva měsíce budete dostávat její 0,15násobek (3886 korun), další dva měsíce její 0,12násobek (3109 korun) a po zbytek podpůrčí doby její 0,11násobek (2850 korun).
Pokud bude Vaší poslední činností byť jen pár dnů, za které dostanete mzdu (náhradu mzdy), pak se bude podpora počítat z aktuálního příjmu.
Výpovědní doba má ještě jeden význam. Pokud byste opětovně otěhotněla ve výpovědní době, tato by se přerušila a pracovní poměr by neskončil dříve, než by uplynuly všechny ochranné doby (těhotenství, mateřská a rodičovská dovolená), vznikl by Vám tak nárok na peněžitou pomoc v mateřství.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

NOVÉ ŠANCE

Poslechněte si rozhovor s Eliškou Kodyšovou o kurzu Nové šance pro rodiče v obtížné situaci.

APERIO v TV

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.


Nové služby

Kurz pro rodiče ve složité situaci
Práce, komunikace, výchova,
finanční poradenství, seberozvoj,
právní minimum

 Nové šance

Otevřená registrace, počet míst omezen

Řešíte mateřskou, nástup do práce,
rozvod, podnikání nebo jiné?

Nebojujte se zákony - příručka pro rodiče 2017
legislativa, myšlenkové mapy, příklady z praxe

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2017 - ke stažení ve formátu PDF

Chcete mít příručku doma v PDF nebo v tištěné verzi ?
Rádi vám ji zdarma poskytneme

* nebo jednotlivé články najdete v sekci
Rady a informace.


Podpora pro sólo rodiče

Na stránkách
www.saminadeti.cz najdete užitečné tipy, odkazy, rady ad. saminadeti.cz

APERIO kurzy pro rodiče

VÍCE O KURZECH ZDE

Užitečné:

Nebojte se přihlásit o to, co patří vašim dětem

vasevyzivne.cz

Pomoc obětem domácího a sexuálního násilí

vasevyzivne.cz

Kalkulačky MPSV

Výpočet dávek v roce 2016
nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Výpočet výše náhrady mzdy v roce 2016
v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO? - podpořte nás


Prosíme, přispějte darem na číslo účtu
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333
Do zprávy pro příjemce označte platbu jako "dar."
Odkaz na platební bránu i další možnosti, jak nás podpořit, najdete
na donorské stránce.
Děkujeme!

Máte nás rádi?
Nakupujte ve svých oblíbených internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z vaší útraty půjde na naši podporu.
Nestojí Vás to nic navíc!

Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

logo MPSV logo MHMP

DámePráci.cz - link do aplikace

Líbí se vám nový web?

Naše webové stránky prošly rekonstrukcí. Vyplněním krátkého formuláře nám velmi pomůžete.
Budeme rádi za Vaše postřehy a připomínky.
APERIO