Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Výdělečná činnost během rodičovské dovolené

18.11.2016

Dobrý den, ráda bych vás poprosila o radu. Nyní jsem na rodičovské dovolené s téměř půl ročním dítkem. U zaměstnavatele jsem žádala o rodičovskou dovolenou do 3 let věku dítěte. Mám u zaměstnavatele dvě pracovní smlouvy, obě na dobu neurčitou - jednu na pozici asistentky v rozsahu 50% úvazku, na druhé smlouvě mám uvedenou pozici sekretářka a účetní celkem na 50% úvazku. Nyní mi bylo nabídnuto vykonávat pouze část úvazku na pozici účetní na kterou mám stávající smlouvu. Ve stávající pracovní smlouvě nemám ale uveden rozsah práce pro jednotlivé posty. Je domluveno, že pokud bych nabídku přijmula rozsah práce by činil 48 hodin měsíčně právě na pozici účetní, tedy více než čtvrt úvazku. Alternativa, že by se mnou zaměstnavatel sepsal pracovní smlouvu na jinou činnost není možná z důvodu nemožnosti zastoupení (osobní podepisování výkazů...). Pokud bych souhlasila a přijmula nabídku jaký by byl postup? Nerada bych aby došlo k nějakým neshodám. Aby se nestalo, že bych byla nucena nastoupit na plný úvazek, což by pro mě nebylo možné z důvodu péče o dítě. Měla bych požadovat aby byl ve stávající smlouvě stanoven formou nějakého dodatku přesně rozsah výkonu práce v hodinách u dané pozice - př. účetní x hodin, sekretářka y hodin. Zřejmě bych musela u zaměstnavatele podat žádost o ukončení rodičovské dovolené a jak bych ho přesně formulovala aby nemohl vzniknout spor, že by mohlo být požadováno, že je potřeba nastoupit na plný úvazek? Přemýšlím i nad otázkou, že bych toto zaměstnání současně s péčí o dítě nezvládala, pak už by asi bylo složitější znovu se na rodičovskou dovolenou vracet aniž by mi nezanikla původní pracovní smlouva? Pokud bych zde případně pracovala a nastala skutečnost, že bych s dalším dítětem nastupovala na mateřskou dovolenou a následně pak na rodičovskou dovolenou. Pak bych případně znovu žádala o rodičovskou dovolenou na další dítě a pokud bych ve zmiňovaném částečném úvazku chtěla pokračovat žádala bych pouze o částečnou rodičovskou dovolenou s dalším dítětem, po dobu PPM bych zaměstnání zřejmě vykonávat nemohla aby mi nebyla PPM odejmuta? Také si nejsem jistá zda by mi nemohl zaniknout nárok na dávku rodičovského příspěvku (dítě by nebylo umístěno do jeslí, hlídal by jej otec dítěte). Budu vděčná za radu zda vůbec existuje pro mě nějaké schůdné řešení bez rizika.

Dobrý den.
Ve Vašem případě je třeba posuzovat pracovní poměry odděleně. V pracovním poměru sjednaném na výkon práce asistentky budete nadále čerpat rodičovskou dovolenou, v pracovním poměru, ve kterém vykonáváte práci účetní a sekretářky, na základě dohody se zaměstnavatel ukončíte rodičovskou dovolenou a uzavřete dodatek k pracovní smlouvě, kde budou sjednány podmínky výkonu Vaší práce. Účinnost dodatku lze časově omezit tak, že po uplynutí stanovené doby Vás bude zaměstnavatel opět zaměstnávat dle původní pracovní smlouvy.
Pokud nebudete práci zvládat a bude chtít opět nastoupit na rodičovskou dovolenou, Vaší žádosti o rodičovskou dovolenou je zaměstnavatel povinen vyhovět.
Při pobírání rodičovského příspěvku můžete být výdělečně činné, forma výdělečné činnosti, ani rozsahu příjmů není nikterak omezen. Pokud dítě nebude navštěvovat jesle, dávka Vám tedy bude náležet i nadále.
V době pobírání peněžité pomoci v mateřství nesmíte vykonávat zaměstnání, ze kterého Vám dávka náleží.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Výdělečná činnost na MD a RD
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.