Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Výživné k nezletilému dítěti

24.11.2016

Dobrý den, můj přítel (s kterým jsem 3 roky) má dceru letos ji bude 16 let , její maminka si zažádala o zvýšení výživného z 1400 na 3500 + tři roky zpětně, soudně to měli určené 1000 Kč / měs. od dceřiných 4 let + styk s dcerou který do dnes mu maminka nevyhověla, dcera nikdy samotná netrávila čas s otcem ani s prarodiči , žádné společné fotky,,, a letos se odstěhovali 200 km od bydliště.Jaké má práva otec? Není lakomí dceři do roku 2014 hradil vše i léky , než si maminka našla přítele,za kterého dcera považovala jako nového tátu, příteli (otci) napsala sms ať ji dá pokoj,že má jiného tátu ,že ho nepotřebuje.Jelikož to ve vztahu mamince nevyšlo (jinak má 1,5 rok staré díte z novým přítelem) ,tak začala napadat smskami,že chce peníze pro dceru, že chce peníze na školu atd, jak jsem psala,přítel není lakomí rád dá a dceři by to vše uhradil,ale pod podmínkou ,že holka přijede,nebo že se setkají,matka to neunesla a dala návrh na zvýšení výživného + 3 roky zpětně. Opět se ptám,kde má práva otec? a jak se vypočítá výše výživného? jezdí kamionem,žije se mnou v domácnosti ( mám 7 kluka a 17 holku) a přítel má ještě jednu dceru ,ale ta je plnoletá a vydělečně činná. děkuji za odpověď.

Dobrý den,
odhadnout, jak by mohlo dopadnout soudní řízení o stanovení výživného, nelze, každé rozhodování je přísně individuální. Soud může vycházet z vodítka, kdy se příjem otce rozdělí na dvě poloviny, jedna se ponechá otci a druhá se rozdělí mezi osoby, které je povinen vyživovat. Jiná podobná zásada stanoví jiný poměr, a to, že se příjem rozdělí na tolik částí, kolik je vyživovacích povinností včetně otce samotného. Pak se přihlíží samozřejmě k dalším okolnostem jako je věk dítěte, jeho potřeby výživy a výchovy (školní docházka, léky, kroužky, speciální potřeby) a podle toho se výživné stanoví. Musí být dodržena zásada, že dítě má právo podílet se na životní úrovni svých rodičů. Soud bude posuzovat jak životní úroveň otce, tak samozřejmě matky a také dítěte. Při tomto posuzování bude soud také pravděpodobně chtít znát poměry Vaše, protože spolu žijete a vypovídá to o životní úrovni otce. Obecně platí zásada, že výživné se zvyšuje každé tři roky, protože s věkem se zvyšují náklady na výživu a výchovu dítěte. je tedy velmi pravděpodobné, že soud výživné zvedne, protože výživné v takto nízké výši již není obvyklé a k poslednímu rozhodování ve věci došlo před dvanácti lety. Výživné lze žádat tři roky zpětně ode dne podání návrhu. Vyživovací povinnost k dítěti a povinnost předávat dítě ke styku nelze navzájem podmiňovat, takže argument, že matka odmítala dceru otci vydávat nebude mít vliv na výši výživného, ale netvrdím že to nemá otec zmínit, protože i to dokresluje celou povahu příběhu. Otázky styku s dcerou by soud řešil v řízení o změně poměrů k dítěti na základě žaloby otce, ale u takto velkého dítěte by soud již také musel dbát jejího názoru, musel by ji vyslechnout a dá se předpokládat, jaký názor by dcera na věc měla. Zde bude spíše na místě pokusit se dceru si získat vlastním přičiněním, bude brzy dospělá a o svém životě si bude rozhodovat sama.
Související právní předpis:
Zákon č. 89/2016 Sb., občanský zákoník

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.