Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Majetkové vypořádání, výživné

24.11.2016

Dobry den, s pritelem zijeme v byte ,kdy on je majitel bytu a ja ho vybavila...na opravach ksme se podileli spolecne, a on plati inkaso a ja jidlo a ostatni vydaje.....nyni mame spolu desetimesicni holcicku a on odchazi k jine zene...resime situaci jak dal..ohledne bydleni...byli jsme domluveni, ze pokud se neco stane vyplati jeden druheho dle toho, co do tiho investoval...ja bych bt ted chtela koupit ale navysuje mi cenu o 300000 vice...aby na tom vydelal a resi trzni cenu bytu...to ze jako matka samozivitelka nemamr kde jit mu nevadi...zatim tu bydlime..on chodi domu jen spat a plati naklad...ja sestarou o malou a domacnost a ziju z materske...je opravdu mozne, aby chtek trzni cenu bytu vzhledem k nasi situaci? A tae kolik by mi mel platit na malou kdyz vydelava 30000..jine zavazky nema..dekuji za info..neda se s nim domluvit a nevim na co vse mam narok...

Dobrý den,
těžko takto na dálku posoudit, jak by mělo správně dopadnut Vaše vzájemné majetkové vypořádání, protože neznám žádné bližší okolnosti, případné smlouvy mezi Vámi a okolnosti pořízení vybavení bytu či případných rekonstrukcí.
Pouze obecně lze tedy uvést, že pokud je byt Vašeho bývalého partnera, tak o něm rozhoduje on, on stanoví cenu a Vy se můžete svobodně rozhodnout, zda na ni přistoupíte či nikoliv. Pokud jste do bytu pořídila vybavení, které lze z bytu zase odnést, máte samozřejmě právo si toto vybavení odnést. Pokud jste do nemovitosti investovala prostředky na její zhodnocení, můžete pak po vlastníkovi nemovitosti požadovat podíl na tom, o co se cena nemovitosti takovými investicemi zvýšila. Jsem tedy toho názoru, že majitel bytu si stanoví cenu, za kterou chce byt prodat. Pokud by byt prodával Vám, je na místě, aby cena byla ponížena kvůli Vámi vynaloženým nákladům na zhodnocení bytu. Je také možné, aby si byt ponechal a uzavřel s Vámi například nájemní smlouvu, pak by ale bylo samozřejmě na místě, aby Vám vyplatil zhodnocení bytu. Pozor na promlčecí lhůtu, po kterou můžete vyplacení tohoto jeho obohacení požadovat.
Další možností je, že byt může darovat dceři, nebo může dceři darovat jednu polovinu a druhou polovinu Vám prodá. Záleží na tom, jak jste schopni se dohodnout.
Otec Vašeho dítěte je samozřejmě povinen vyživovat dítě. Odhadnout, jak by mohlo dopadnout soudní řízení o stanovení výživného, nelze, každé rozhodování je přísně individuální. Soud může vycházet z vodítka, kdy se příjem otce rozdělí na dvě poloviny, jedna se ponechá otci a druhá se rozdělí mezi osoby, které je povinen vyživovat. Jiná podobná zásada stanoví jiný poměr, a to, že se příjem rozdělí na tolik částí, kolik je vyživovacích povinností včetně otce samotného. Pak se přihlíží samozřejmě k dalším okolnostem jako je věk dítěte, jeho potřeby výživy a výchovy (školní docházka, léky, kroužky, speciální potřeby) a podle toho se výživné stanoví. Musí být dodržena zásada, že dítě má právo podílet se na životní úrovni svých rodičů.
Kromě vyživovací povinnost k dítěti, má otec dítěte ještě do dvou let povinnost plnit vyživovací povinnost k jeho matce, splnění této povinnosti (pokud by nebyla plněna dobrovolně) je třeba žalovat v řízení odlišném od řízení týkajících se dětí.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.