Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: N8rok na PPM a její výše

12.11.2016

Dobrý den,
momentálně jsem na rodičovské dovolené, ale v srpnu, v sedmi měsících syna jsem nastoupila k původnímu zaměstnavateli na úvazek 0,2. Zhruba ve dvou a půl letech syna plánujeme druhé dítě. Dočetla jsem se, že výše mateřské by se mi po zkrácení úvazku počítala z této nízké částky. Můžu něco udělat, aby se mi počítala z původního platu? Třeba teď přejít na dohodu nebo odejít zpět na rodičovskou dovolenou?
Děkuji za odpověď

Dobrý den,
předpokládám, že Vaše původní pracovní smlouva a pracovní poměr stále trvá a v tom čerpáte rodičovskou dovolenou. Jelikož je možné si během RD neomezeně přivydělat, uzavřela jste se svým zaměstnavatelem další pracovní poměr.
Pokud tomu tak je, tak jestliže máte stále stejného zaměstnavatele, pak podle § 19 odst. 4 zákona č. 187/2006 Sb., platí: pokud u zaměstnankyně za trvání téhož zaměstnání vznikne nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, považuje se za denní vyměřovací základ denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství. PPM tedy v žádném případě nebude nižší a bude se počítat jako u předešlého dítěte. Jednoduše by se porovnávaly Vaše DVZ a PPM by byla vyplácena z toho vyššího.
Pokud jste však původní pracovní poměr ukončila a nyní pracujete pouze na úvazek 0,2 pak nevím, záleží na tom, o jaký druh práce jde. Jestliže o dohodu o provedení práce /DPP/, tak pokud je odměna nižší než 10000Kč za měsíc, tak z ní není odváděno nemocenské pojištění a nárok na PPM by Vám nevznikl. Stejně tak pokud jde o dohodu o pracovní činnosti /DPČ/, a odměna je nižší než 2500Kč za měsíc. Jestliže by Vám nevznikl nárok na PPM, tak dnem porodu začnete pobírat rodičovský příspěvek ve výši 7600Kč do 9měsíců věku dítěte, pak 3800Kčdo vyčerpání částky 220000Kč maximálně však do 4let dítěte. Jestliže však otec dítěte ke dni porodu splní podmínky pro získání PPM / účast na nemocenském pojištění aspoň po dobu 270 kalendářních dnů v posledních dvou letech před porodem; - v den porodu trvá účast na nemocenském pojištění/, budete si moc zvolit výši RP dle jeho denního vyměřovacího základu.
Jelikož ale zmiňuje variantu „vrátit se zpět na RD“ pak předpokládám, že Váš původní pracovní poměr stále trvá a nárok na PPM Vám vznikne minimálně ve výši jako u prvního dítěte.

Právní úprava:
Zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění
Zákon č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, v platném znění

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Zdenka Čurdová
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

Legislativní příručka pro rodiče

NEBOJUJTE SE ZÁKONY 2017
- legislativa, myšlenkové mapy, příklady z praxe
- jednotlivá témata najdete v sekci Aktuality a články

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2017 - ke stažení ve formátu PDF

Vyzkoušeli jsme

 Nežehlící košile

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze, Olomouci a Ústí nad Labem
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
leden až červen 2018

Nové šance

NA SPOLEČNÉ VLNĚ - mentoringový kurz
techniky provázení a mentorování, osvědčená metodika podpory sólo rodičů ze Skotska

Staňte se mentorkou


...další APERIO kurzy pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

RODIČE NA START! 2017

Letošní benefiční běh se vydařil, na poradnu jsme získali 40 tisíc Kč

Chcete podpořit bezplatné poradenství pro rodiče? Přidejte se příští rok k nám!



Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

Poslechněte si rozhovor s Eliškou Kodyšovou o kurzu Nové šance pro rodiče v obtížné situaci.

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.