Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Práce při čerpání rodičovského příspěvku, následná PPM

14.11.2016

Dobrý den, jsem nyní na RD (hlasena do 3 let veku), (předcházela MD). Dcera ma 11 měsíců a ráda bych začala pracovat pro původního zamestnavatele. Zamestnavatel mi tvrdí, že mohu pracovat na původní smlouvu. Já si myslím, že bych měla mít smlouvu druhou. Pokud bych začala pracovat na smlouvu druhou, myslím, že bych byla na první smlouvě stále na RD a tedy ve 3 letech veku dítěte se mohla teoreticky vrátit (mela mit nárok na navrat do zamestnani). Pokud bych však pracovala na smlouvu první, potom by mi RD zanikla? Rsp. pokud bych se napr. po par mesicich rozhodla zustat nadále pouze na RD, blo by to ještě mozne? Nebo by mi RD proste zanikla (spolu s RP) a navíc bych kdykoliv mohla dostat vypoved? A o praci u tohoto zamestnavalete tedy prijit uplne? A jak by to pripadne bylo s vypoctem další MD, která by pripadne navazovala? Pocitala by se z puvodni prac. smlouvy na plny uvazek nebo z privydelku při RD - kde bych mela uvazek polovicni? (DPP není mozna, neboť vydelek by byl vyssi, nez 10 000/mes.).

Dobrý den,
zaměstnavatel má pravdu, že můžete "pracovat na původní smlouvu", jde o situaci, kdy ukončíte čerpání rodičovské dovolené a nastoupíte zpátky do zaměstnání. Na čerpání rodičovského příspěvku to nemá žádný vliv. Při návratu do zaměstnání lze se zaměstnavatelem dohodnout úpravy pracovní smlouvy takové, jaké Vám budou vzájemně vyhovovat, můžete například změnit velikost úvazku, místo výkonu práce (práci z domova) či další podrobnosti. Aby se Váš pracovní poměr mohl vrátit do své původní podoby, lze takovou změnu uzavřít na dobu určitou. Záleží vše jen na tom, na jaké variantě se dohodnete se zaměstnavatelem. V době, kdy budete takto pracovat, nejste chráněna proti výpovědi, pokud by zaměstnavatel měl nějaký výpovědní důvod, který je uveden v zákoníku práce, pak by Vám výpověď mohl dát. Pokud by se tak stalo, mohla byste hned opět požádat o čerpání rodičovské dovolené a výpovědní doba by se tak zastavila (případně vůbec nepočala běžet) a pracovní poměr by trval nadále až do ukončení rodičovské dovolené a do doběhnutí výpovědní doby. Stejně tak byste o opětovné čerpání rodičovské dovolené mohla požádat kdykoliv, kdy byste se pro tuto variantu rozhodnula. Pokud byste měla kratší úvazek, měla byste i nižší výdělek. Při výpočtu následující peněžité pomoci v mateřství je podstatné, zda na ni nastoupíte do dosažení 4 let věku prvního dítěte. Pak se pro výpočet dávky použije vyšší z obou dosahovaných příjmů, tedy pravděpodobně z příjmu dosahovaného před první mateřskou dovolenou.

Druhou možností, jak pracovat pro zaměstnavatele je forma spolupráce na základě dohody o pracovní činnosti či dohody o provedení práce. Zde není problém v tom, kolik byste na základě dohody dosahovala mzdy, problém je v tom, že nelze mít u stejného zaměstnavatele uzavřeny dvě smlouvy znějící na stejný druh vykonávané práce. Proto by případná dohoda musela být uzavřena na nějakou jinou práci. Pokud byste na základě dohody o provedení práce dosahovala příjmu do 10 tisíc korun, neodváděly by se z tohoto příjmu pojistné částky na zdravotní a sociální pojištění. Dosahovat vyšších výdělků není zakázané, ale pak se již pojistné normálně odvádí. U dohody o pracovní činnosti jde o částku 2500 korun, kterou nelze překročit, jinak se opět pojistné odvádí. Pokud byste měla uzavřenu dohodu na jinou práci a odváděla z příjmů nemocenské pojištění po dobu alespoň 270 dnů, mohl by Vám tak vzniknout nárok na peněžitou pomoc v mateřství i z tohoto zaměstnání, dostávala byste tak dávky z obou smluvních vztahů.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Výdělečná činnost na MD a RD
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Legislativní příručka pro rodiče

NEBOJUJTE SE ZÁKONY 2017
- legislativa, myšlenkové mapy, příklady z praxe
- jednotlivá témata najdete v sekci Aktuality a články

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2017 - ke stažení ve formátu PDF

Vyzkoušeli jsme

 Nežehlící košile

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze, Olomouci a Ústí nad Labem
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
leden až červen 2018

Nové šance

NA SPOLEČNÉ VLNĚ - mentoringový kurz
techniky provázení a mentorování, osvědčená metodika podpory sólo rodičů ze Skotska

Staňte se mentorkou

...další APERIO kurzy pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

RODIČE NA START! 2017

Letošní benefiční běh se vydařil, na poradnu jsme získali 40 tisíc Kč

Chcete podpořit bezplatné poradenství pro rodiče? Přidejte se příští rok k nám!Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

Poslechněte si rozhovor s Eliškou Kodyšovou o kurzu Nové šance pro rodiče v obtížné situaci.

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.