Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Vznik nároku na PPM

17.11.2016

Dobrý den, nevím, zda píšu správně do této sekce. Potřebovala bych poradit jelikož každý mi říká něco jiného, a nevyznám se tedy co mám dělat v mém případě. Plánujeme miminko, ale tíží mě situace jak to nejlépe udělat abychom si udrželi příjem skrz hypotéku. 10 let jsem vkuse byla zaměstnaná, ale od 9.12.2015 jsem na pracovním úřadě do teď. 6.1.2016 jsem se stala jednatelkou ve vlastní firmě s.r.o., ale jednatel bez výdělku aby mi mohl pomoci úřad práce s placením zdravotního. Zjistila jsem, že pokud otěhotním a nebudu zaměstnaná 270 dní do nástupu na mateřskou, dostala bych pouze 4 roky rozvrhnutý rod.příspěvek, což je jak víme málo. Je to pravda a mohu jako s.r.o. podnikat na mateřské?
Nevím jak to od 1.12. nejpozději udělat, jestli se zaměstnat ve své firmě nebo jsou jiné varianty abych fungovala jako jednatel, zaměst¨nanec, mohla čerpat ev.výhody a aby to firma byla schopná unést ty odvody. Snad je to srozumitelné a děkuji. 5-let zpět moje švagrová využívala vaše služby a doporučila mi vás, že jste úžasní. Děkuji a příjemný den.

Dobrý den,
aby Vám vznikl nárok na peněžitou pomoc v mateřství, je třeba splnit dvě podmínky. Je třeba být účastna nemocenského pojištění v posledních dvou letech před nástupem na dávku po dobu alespoň 270 dnů. Nejpozději na dávku můžete nastoupit na počátku šestého týdne před plánovaným termínem porodu. K tomuto dni musíte splnit podmínky. Druhou podmínkou je, že na dávku nastupujete v době trvání nemocenského pojištění nebo v tzv. ochranné době, která ale trvá jen tak dlouho, jak dlouho trvalo poslední pojištění, nejdéle však 180 dnů. Nemocensky pojištěna jste jako zaměstnanec a nebo jako OSVČ s dobrovolnou účastí na pojištění.
Pokud byste měla příjem ze zaměstnání, bylo by z tohoto příjmu odváděno nemocenské pojištění a po uplynutí dostatečné doby byste mohla získat nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Po nástupu na dávku byste ovšem musela přerušit tu výdělečnou činnost, z jejíhož nemocenského pojištění by byla dávka vyplácena. Pokud byste neměla nárok na dávku PPM, posuzoval by se ještě otec dítěte, pokud by on měl ke dni narození dítěte nárok na PPM (aniž by ji musel čerpat), rodičovský příspěvek by se odvíjel od jeho příjmu. Pokud by ani otec nebyl účasten nemocenského pojištění, měla byste nárok na rodičovský příspěvek ve čtyřleté variantě. Nicméně, ať je rodičovský příspěvek vyplácen v jakékoliv "rychlostní" variantě, cílová částka je vždy 220 tisíc, takže peněz je vždy stejně. Při čerpání rodičovského příspěvku není nijak omezen případný výdělek, takže můžete pracovat bez omezení. Do dvou let věku dítěte je třeba dodržet případnou docházku dítěte do předškolního zařízení v maximálním limitu 46 hodin měsíčně, od dvou let je možno dítě dávat do jeslí či školky bez omezení. Pro případné podnikání určitým způsobem výhodné čerpat rodičovský příspěvek dlouho, protože po tuto dobu je možno mít Vaši podnikatelskou činnost vedenu jako činnost vedlejší.
Pokud by otec dítěte měl nárok na PPM a rodičovský by se tedy mohl zvolit, mohla byste být Vy příjemcem rodičovského příspěvku navzdory tomu, že by jeho výše byla dle příjmu otce.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.