Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: ppm - souběh zaměstnání

31.10.2016

Dobrý den,

pomohlo by mi tím pádem k čerpání PPM z druhého zaměstnání moje ukončené předchozí zaměstnání, které skončilo 01/2016?Doba odvodu sociálního pojištění asi 3 roky (2013-2016).

Děkuji za informaci, ráda bych využila všechny své možnosti.

Téma: Peněžitá pomoc v mateřství
27.10.2016
Dobrý den,
budu brzy žádat o mateřskou a nemůžu se dobrat k výsledku, zda mám nárok čerpat PPM z obou svých zaměstnání.
1) podmínku trvání pracovního poměru v době žádosti splním v obou zaměstnáních
2) 270 dní účast na nemocenském pojištění nesplňuji u 2. zaměstnání (netrvá tak dlouho, sociální pojištění bylo odváděno po celou dobu trvání), v prvním splněno
V zákoně 187/2006 § 32 odst. 5 se o tom píše, bohužel nevím, jak si vyložit:
(5) Je-li zároveň uplatněn nárok na peněžitou pomoc v mateřství z jednoho nebo více pojištění, ve kterých je splněna podmínka účasti na pojištění podle odstavce 2, a z pojištění, v němž není splněna tato podmínka, započtou se pro splnění této podmínky v pojištění, v němž tato podmínka splněna nebyla, jen ty dny v období dvou let před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství, v nichž trvala účast na pojištění v 270 dnech souběžně v takovém počtu pojištění, z nichž je nárok na peněžitou pomoc v mateřství uplatňován.
Ráda bych Vás požádala o vysvětlení a ujasnění, zda je možné žádat i ze zaměstnání, kde není splněno 270 kal.dnů účasti na pojištění peněžitou pomoc v mateřství viz. paragraf 32 odst. 5 viz.
Děkuji,
Vážená paní,
pokud v jednom zaměstnání podmínku účasti na nemocenském pojištění splňujete v jednom zaměstnání, budete čerpat PPM z tohoto zaměstnání (v případě, že budou splněny obě podmínky nároku na ppm, tj. doba účasti 270 dnů v posledních dvou letech a v době nástupu na ppm trvání účasti na pojištění nebo alespoň ochranné doby z něj). Z Vámi citovaného zákonného ustanovení vyplývá, že se Vám nemůže započítat doba účasti na pojištění, z kterého budete čerpat ppm i pro nárok z druhého zaměstnání. Tam by bylo možné pouze započítat dobu z jiného zaměstnání, které skončilo v posledních dvou letech, ale není počítáno do doby čerpání ppm z Vámi uváděného prvního zaměstnání.
V případě, že byste ani v jednom současném zaměstnání nesplňovala sama o sobě podmínku potřebné doby účasti na nemocenském pojištění, postupuje se zde podle § 32 odst. 5 věty třetí zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění a doba pojištění ze zaměstnání se započítá v tom zaměstnání, kde máte vyšší denní vyměřovací základ. Z tohoto zaměstnání by Vám náležela peněžitá pomoc v mateřství.
S pozdravem

Vážená paní,
Ustanovení § 32 odst. 5 věty první zákona o nemocenském pojištění upravuje situaci, kdy je uplatňován nárok na peněžitou pomoc v mateřství z pojištění, v němž není splněna podmínka 270 dnů účasti na pojištění podle odst. 2. V takovém případě se pro splnění podmínky 270 dnů účasti na pojištění započtou doby účasti z předchozích pojištění v období dvou let před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství. Pokud bylo takovýchto předchozích, již ukončených pojištění více, lze překrývající se doby účasti na nich započítat jen jednou. Z jazykového znění této normy, jakož i systematiky právního předpisu nelze dospět k jinému závěru, než že § 32 odst. 5 věta první pokrývá případy, kdy pojištěnec nesplňuje podmínku 270 dnů účasti v posledních dvou letech v žádném pojištění, a na peněžitou pomoc v mateřství by tedy jinak vůbec nedosáhl. Zákon v takovém případě umožňuje za účelem získání nároku na peněžitou pomoc v mateřství započíst doby z předchozích pojištění, tedy z takových pojištění, která byla přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství ukončena. Potřebnou dobu nemocenského pojištění lze pro vznik nároku na PPM započítat pouze jednou, nikoliv pro dva samostatné nároky.

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Milada Rejzková
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

Legislativní příručka pro rodiče

Nebojujte se zákony 2017
- legislativa, myšlenkové mapy, příklady z praxe
- jednotlivá témata najdete v sekci Aktuality a články
- zašleme zdarma ve formátu .pdf  Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2017 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

Nové šance - kurz pro rodiče ve složité situaci
- práce, komunikace, výchova, finance
- seberozvoj, právní minimum
- otevřená registrace, počet míst omezen

 Nové šance

APERIO PRŮVODCE PORODNICEMI

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi


DALŠÍ APERIO KURZY PRO RODIČE

Poslechněte si rozhovor s Eliškou Kodyšovou o kurzu Nové šance pro rodiče v obtížné situaci.

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

RODIČE NA START!2017


Letošní benefiční běh se vydařil, na poradnu jsme získali 40.000,- kč

Chcete pomáhat s námi, přidejte se příští rok k nám!



Pomohlo vám APERIO?

Podpořte nás, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům! Prosíme, přispějte darem na číslo účtu:
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce.


Při nákupu v internetových obchodech přes web GIVT.cz půjde část z vaší útraty na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc!
Děkujeme!

Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v TV

Dokonalé vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.