Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Mateřská dovolená v minimálním rozsahu

02.11.2016

Dobrý den,

jsem momentálně v 29tt a měla bych se už rozhodnout kdy nastoupím na mateřskou. Má situace mi přijde trochu komplikovaná a zatím se mi nepodařilo ujistit se ve svých možnostech.

Má situace:
Jsem Slovenka s přechodním bydlištěm v Praze. V Praze žiji od července 2015. Mám manžela českého občana, který je otcem dítěte. To, že jsem těhotná, jsem se dozvěděla v dubnu 2016, v poslední pracovní den mé tehdejší práce. Novou jsem ještě neměla. V té práci jsem pracovala na plný pracovný poměr od 15.7.2015 do 30.4.2016.
Pak se mi nedařilo nic najít, také proto, že jsem při hledání brala do úvahy svůj stav. Nakonec se mi podařilo zaměstnat se od 1.9.2016 na částečný úvazek (10hodin týdně). Tento úvazek se mi od 1.10. navýšil na poloviční (20h/týdně). Od 1.9. mám také uzavřenou DPP na mini úvazek (4h/týdně) jinde.
V době, kdy jsem byla bez práce (květen-srpen) jsem nebyla nahlášená na úřade práce, jenom jsem si platila zdravotní pojištění v ČR.

Dle mého výpočtu požadavek na 270 dnů účasti na nemocenském pojištění vČR za poslední dva roky splňuji. Dle online kalkulaček by mi PPM mohla snad vyjít tak na 9000 Kč/m.
Pokud tomu dobře rozumím, počas čerpání mateřské není možné pracovat a přivydělat si. Zároveň mi na personálním oddělení řekli, že období pro čerpání mateřské je fixne stanoveno na 28týdnů.

Můj manžel je momentálně bez práce a tudíž bych nepreferovala, abych zůstala tak dlouho na mateřské s tak nízkým přijmem do rodiny.
Chtěla bych pracovat co nejdéle do po porodu (6.1.2017) a pak se co nejdřív vrátit do práce - klidně hned po 6ti nedělí.

Momentálně se teda musím rozhodnout:
- jestli jít na mateřskou - pokud je tam fixní doba 28týdnů, tak bych se nerada omezila ve svých příjmech a nechtěla bych jít na mateřskou na tak dlouho (co bych preferovala je jenom 6-8týdnů po porodu)
- jestli by možná mohl jít na mateřskou manžel - od kdy a na jak dlouho je to možné si nejsem jistá. Dá se tu PPM rozdělit s ním?
- nebo jestli pobírat přímo rodičovský příspěvek, s tím, že v práci budu potřebovat pauzu min. těch 6-8 týdnů. Předpokládám, že pak bych si musela prostě vzít neplacené volno a dohodnout si případně práci z domova a pod.

Pokud by se PPM dala nějak rozdělit s mým manželem, to by bylo asi ideální.

Tohle by bylo možná lepší na osobní rozhovor, ale ty uterky jsou pro mne trochu nevyhovující, možná bych se ještě nahlásila na 8.11., ale už to u mně začíná být urgentní a já se musím rozhodnout a sdělit to jak zaměstnávateli, tak dál doktorce atď. Právě včera mě už urgovala, proto se to snažim rozlousknout a prosím vás o radu.

S pozdravem

Dobrý den,
mateřská dovolená nesmí být kratší než 14 týdnů a nesmí skončit dříve než uplynutím 6 týdnů po porodu (§ 195 odst. 5 zák. č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění). V této době Vám zaměstnavatel nesmí přidělovat práci, ani na Vaši žádost. Tomu odpovídá i minimální podpůrčí doba pro peněžitou pomoc v mateřství (§ 35 odst. 1 zák. č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění v platném znění).
V době pobírání peněžité pomoci v mateřství nelze vykonávat výdělečnou činnost v zaměstnání, ze kterého tato dávka náleží.
Pokud otec dítěte nesplňuje podmínky vzniku nároku na peněžitou pomoc v mateřství, není možné, aby pobíral „Vaši“ peněžitou pomoc v mateřství, zatímco Vy byste vykonávala práci v zaměstnání.
Nástup na mateřskou dovolenou určuje žena; na základě Vašeho rozhodnutí tedy můžete pracovat třeba až do dne porodu, pokud Vám to Vaše práce umožňuje. Pokud byste se po narození dítěte rozhodla, že chcete čerpat mateřskou dovolenou déle, pak by Vám mateřská dovolená náležela nejdéle 22 týdnů po porodu, neboť jste před porodem vyčerpala méně než 6 týdnů z jiného důvodu, než že porod nastal dříve.
Co se týče podpůrčí doby u peněžité pomoci v mateřství, nástup na peněžitou pomoc v mateřství nastává dnem, který pojištěnka určí v období od počátku osmého týdne do počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu; pokud pojištěnka tento den v tomto období neurčí, nastává nástup na peněžitou pomoc v mateřství počátkem šestého týdne před očekávaným dnem porodu, tj. podpůrčí doba se počítá od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu, třebaže pojištěnka začne pobírat peněžitou pomoc v mateřství až dnem porodu – peněžitá pomoc v mateřství pak náleží maximálně po dobu 22 týdnů.
Doufám, že se Vám podaří naši poradnu navštívit; pokud ne, neváhejte se v případě potřeby opět obrátit na naši webovou poradnu.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Mateřská a rodičovská dovolená
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.