Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Dvojčátka

03.11.2016

Dobrý den,
čekala jsem jednovaječná dvojčata MOBI.V 16t. mi jedno zemřelo.Druhé zdá se zatím prospívá,ale hrozí velké riziko postižení mozku.Nyní jsem ve 20t.,jsem sledována v Hradci Králové,další postup je takový,že 1.11.mi udělají UZ a týden na to Mag.rez. a poté se budu muset rozhodnout,zda si miminko nechám.Lékařům v Hradci věřím,ale přece jen bych se ráda poradila ještě někde jinde.Volala jsem do porodnic v Praze,ale vždy jsem se setkala s odmítavým jednáním s tím ať jsem tam,kde jsem registrována.Ráda bych se zeptala zda je šance se poradit ještě s jiným lékařem a nechat se vyšetřit ještě na jiném pracovišti.Je to pro mě velice těžká situace a nedokážu si představit,že bych rodila mrtvé děti a dala souhlas s usmrcením miminka,které žije,chci udělat maximum,prosím poraďte mi na koho se ještě obrátit,kde mě neodmítnou.Moc děkuji

Dobrý den.
Postup pražských porodnic ve Vašem případě není správný.
Od roku 2012 máte ze zákona právo na konzultaci s jiným lékařem — tedy právo na druhý názor. Samozřejmě můžete konzultovat průběh svého těhotenství či navrhovaný zákrok i s jiným nezávislým odborníkem, či s jiným pracovištěm, posílat Vás tam,kde již jste vyšetřována a léčena, je nesprávné a neetické, jelikož druhý odborník z téhož pracoviště, logicky nemůže být nezávislý a Vy máte nárok na druhý nezávislý názor. Toto právo Vám garantuje i zákon 372/2011 sb.o zdravotních službách. Nemělo by se tak stát, že Vás odmítají, protože jste již v péči jiného pracoviště. Práva na konzultaci nelze využít pouze v některých případech například tehdy, pokud jde o naléhavý neodkladný zákrok. Naopak v tak mezní situaci v které se nyní nacházíte , by mělo být poskytnutí druhého názoru naprosto přirozené. A chápu Vás. Já sama jsem při svých těhotenstvích vyšetření, zaměřená na screening VVV nepodstoupila vůbec a omezila jsem i počet UTZ vyšetření. Přijala bych jakékoli dítě a i možnost porodit dítě jen proto,abych se s ním mohla důstojně rozloučit a dítě normálně pohřbít, byla pro mne eticky a osobně přijatelnější, než možnost potratu v případě zjištění vady. Ono dnešní prenatální diagnostika,se poněkud vymkla a mě osobně už připomíná v některých ohledech spíše eugeniku. Přitom dítě může získat těžké postižení i během porodu, nebo po narození. Je morálně špatné,že lékaři dnes jsou schopni doporučit potrat i u takových drobností jako je třeba rozštěp rtu a patra (to je korigovatelná vada, se kterou lze žít bez omezení) je na pováženou ,že při zjištění dg. Downůw syndrom není mnohdy lékařem sděleno,že tito lidé dnes mohou často chodit normálně do školy, mnozí mohou pracovat. Stále řada lékařů bere postižení jako tragédii. "Tragédie " je zabedněnost některých lidí, včetně některých lékařů. Toť můj názor.
Sama mám postižení vzniklé po narození. Mám dětskou mozkovou obrnu, postižené v různé míře všechny čtyři končetiny. Žiju, pracuju, mám děti. Jsem vcelku spokojený tvor. Ale musím přiznat,že jsem se velmi často setkala s více než nevhodným přístupem k mé osobě, právě ze strany lékařů.
Nevím, jaké postižení hrozí Vašemu maličkému. Pokud by šlo o postižení neslučitelné se životem, je to složité. Ale doporučuji Vám najít si informace o malé Juliánce Sladkowské- jde o děvče, které žilo 8 let s dg. Edwardsův syndom, myslím si, že byla šťastná a její krátký pobyt zde na Zemi měl smysl. Stránky děvčátka se jmenují Juliánčin blog.
Držím palce a rozhodujte nezávisle a informovaně.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Vítová
Kategorie dotazu: Zdravotní péče v těhotenství a mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.