Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Návrat z rodičovské dovolené

23.10.2016

Dobrý den,

ráda bych se zeptala jaké jsou praktické problémy s návratem z mateřské a rodičovské dovolené z pohledu zaměstnavatelů? Kromě zajištění zástupu mne další nenapadají, ale je jich jistě mnoho. Právě píši závěrečnou práci na téma "Návrat z MD a RD, praktické problémy". Ráda bych zahrnula i z pohledu firem, ale bohužel nemám adekvátní zkušenosti. Prosím o radu.

Dále se chci optat, na Vámi doporučované řešení mé situace, kdy jsem do nového zaměstnání nastoupila po 1. RD 9.9.2013, 2 syn se mi narodil v srpnu 2014, ale díky častému ošetřování prvního syna a následně mé nemocenské od počátku ledna 2014 až do nástupu na MD jsem neodpracovala zkušební dobu (10 dní mi stále chybí), našla jsem rozsudek, kde je právní věta, že se zkušební doba prodlužuje o 11. a další den. Znamená to, že jsem nyní v průběhu RD ještě ve zkušební době a jakmile po RD nastoupím do práce, nebudu už ve zkušební době? Či ve zkušební době nejsem již nyní?

Další část dotazu je na doporučení k řešení mé situace, pokud se mi dítě nedostane do školky a já budu muset dále zůstat doma. Bude finančně lépe být na pracovní překážce zaměstnance či ukončit pracovní poměr a jít na úřad práce (s tímto přišel zaměstnavatel)? Nedovedu si finančně představit ani jednu variantu. Z čeho pak rodiny žijí?

Pokud bych dostala výpověď např. 2. den, kdy budu v práci po RD (to již může zaměstnavatel bez ohledu na nedávnou RD), budu mít nárok na odstupné? V jaké výši? Počítá se doba rozhodná pro výši odstupného i z MD a RD? V mém případě pokud ne, odpracovala jsem stěží 3 měsíce, ale pokud se MD i RD počítají, pracovní poměr bude trvat více jak 3 roky. Která varianta se mne bude týkat?

Mohu si vybrat v srpnu či září 2017 (čili ihned po RD) dovolenou, na kterou bych měla nárok za celou dobu MD z roku 2014? Krátí se v tomto případě dovolená? Trvá vůbec nárok na její čerpání? Případně, pokud je to v druhé půlce kalendářního roku, mohu datum čerpání dovolené oznámit zaměstnavateli (pokud mi dovolenou nenařídí během první půle roku), nebo on ji musí schválit?

Velice Vám děkuji za Vaše odpovědi a velikou pomoc

Krásný den přeji,

Dobrý den,
k vaší první části dotazu jen uvedu, že zaměstnavatelům naše poradna neradí, proto vám na tento dotaz, jak to vidí zaměstnavatelé nemůžu odpovědět.

K druhému dotazu:
“Dále se chci optat, na Vámi doporučované řešení mé situace, kdy jsem do nového zaměstnání nastoupila po 1. RD 9.9.2013, 2 syn se mi narodil v srpnu 2014, ale díky častému ošetřování prvního syna a následně mé nemocenské od počátku ledna 2014 až do nástupu na MD jsem neodpracovala zkušební dobu (10 dní mi stále chybí), našla jsem rozsudek, kde je právní věta, že se zkušební doba prodlužuje o 11. a další den. Znamená to, že jsem nyní v průběhu RD ještě ve zkušební době a jakmile po RD nastoupím do práce, nebudu už ve zkušební době? Či ve zkušební době nejsem již nyní? “
Současná právní úprava v zákoně č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů, § 35 odst. 4 uvádí, že o dobu celodenních překážek v práci, pro které zaměstnanec nekoná práci v průběhu zkušební doby, a o dobu celodenní dovolené se však zkušební doba prodlužuje. Jste pořád ve zkušební době a budete i při návratu z RD zpět do práce ve zkušební době. Ve zkušební době nejste nijak chráněna před ukončením pracovního poměru ve zkušební době, i když čerpáte RD.

K třetímu dotazu:
“Další část dotazu je na doporučení k řešení mé situace, pokud se mi dítě nedostane do školky a já budu muset dále zůstat doma. Bude finančně lépe být na pracovní překážce zaměstnance či ukončit pracovní poměr a jít na úřad práce (s tímto přišel zaměstnavatel)? Nedovedu si finančně představit ani jednu variantu. Z čeho pak rodiny žijí?”
Zaměstnankyně – matky 3-letého dítěte žádají zaměstnavatele o neplacené pracovní volno do 4 let věku dítěte, jedná se o dohodu se zaměstnavatelem, ten, ale nemusí vyjít zaměstnakyni vstříc. Ve vašem případě, jak již jsem uvedla, může zaměstnavatel ukončit váš pracovní poměr ve zkušební době. Rodinu v tomto případě živí otec dítěte nebo otec a matka s minimální podporou od úřadu práce.

Ke čtvrtému dotazu:
“Pokud bych dostala výpověď např. 2. den, kdy budu v práci po RD (to již může zaměstnavatel bez ohledu na nedávnou RD), budu mít nárok na odstupné? V jaké výši? Počítá se doba rozhodná pro výši odstupného i z MD a RD? V mém případě pokud ne, odpracovala jsem stěží 3 měsíce, ale pokud se MD i RD počítají, pracovní poměr bude trvat více jak 3 roky. Která varianta se mne bude týkat?”
Viz mé předchozí odpovědi. Jste ve zkušební době. Myslím, že zaměstnavatele to velmi dobře ví, tak proč by vám dával výpověď s odstupným.
Obecně jen uvedu, pokud byste již nebyla ve zkušební době a byl by na straně zaměstnavatele důvod pro výpověď z důvodu organizačních změn, pak by vám odstupné náleželo z tzv. pravděpodobného výdělku (výdělek srovnatelného zaměstnance v současnosti na vaší pozici).

K pátému dotazu:
“Mohu si vybrat v srpnu či září 2017 (čili ihned po RD) dovolenou, na kterou bych měla nárok za celou dobu MD z roku 2014? Krátí se v tomto případě dovolená? Trvá vůbec nárok na její čerpání? Případně, pokud je to v druhé půlce kalendářního roku, mohu datum čerpání dovolené oznámit zaměstnavateli (pokud mi dovolenou nenařídí během první půle roku), nebo on ji musí schválit? “
Dovolená za rok 2014 vám vznikne, pokud jste odpracovala 60 dní. V tomto případě se za výkon práce považuje čerpání MD. Dovolená za rok 2014 se vám pokrátí o dobu čerpání RD v roce 2014, a to za prvních 100 směn (pracovních dní) o 1/12 a za každých další celých 21 směn o další 1/12. Nástup na tuto dovolenou vám určí zaměstnavatel, popřípadě, skončí-li váš pracovní poměr, bude vám tato dovolená proplacena.
Obrácené pravidlo, že není-li čerpání dovolené určeno nejpozději do 30. června následujícího kalendářního roku, má právo určit čerpání dovolené rovněž zaměstnanec, kdy čerpání dovolené je zaměstnanec povinen písemně oznámit zaměstnavateli alespoň 14 dnů předem, pokud se nedohodne se zaměstnavatelem na jiné době oznámení, se zde dle mého názoru nemůže uplatnit, protože zaměstnavatel vám v době čerpání MD a RD nemohl určit nástup na dovolenou, může tak učinit až při vašem návratu zpět do práce.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jitka Kocianová
Kategorie dotazu: Mateřská a rodičovská dovolená
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

NOVÉ ŠANCE

Poslechněte si rozhovor s Eliškou Kodyšovou o kurzu Nové šance pro rodiče v obtížné situaci.

APERIO v TV

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.


Nové služby

Kurz pro rodiče ve složité situaci
Práce, komunikace, výchova,
finanční poradenství, seberozvoj,
právní minimum

 Nové šance

Otevřená registrace, počet míst omezen

Řešíte mateřskou, nástup do práce,
rozvod, podnikání nebo jiné?

Nebojujte se zákony - příručka pro rodiče 2017
legislativa, myšlenkové mapy, příklady z praxe

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2017 - ke stažení ve formátu PDF

Chcete mít příručku doma v PDF nebo v tištěné verzi ?
Rádi vám ji zdarma poskytneme

* nebo jednotlivé články najdete v sekci
Rady a informace.


Podpora pro sólo rodiče

Na stránkách
www.saminadeti.cz najdete užitečné tipy, odkazy, rady ad. saminadeti.cz

APERIO kurzy pro rodiče

VÍCE O KURZECH ZDE

Užitečné:

Nebojte se přihlásit o to, co patří vašim dětem

vasevyzivne.cz

Pomoc obětem domácího a sexuálního násilí

vasevyzivne.cz

Kalkulačky MPSV

Výpočet dávek v roce 2016
nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Výpočet výše náhrady mzdy v roce 2016
v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO? - podpořte nás


Prosíme, přispějte darem na číslo účtu
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333
Do zprávy pro příjemce označte platbu jako "dar."
Odkaz na platební bránu i další možnosti, jak nás podpořit, najdete
na donorské stránce.
Děkujeme!

Máte nás rádi?
Nakupujte ve svých oblíbených internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z vaší útraty půjde na naši podporu.
Nestojí Vás to nic navíc!

Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

logo MPSV logo MHMP

DámePráci.cz - link do aplikace

Líbí se vám nový web?

Naše webové stránky prošly rekonstrukcí. Vyplněním krátkého formuláře nám velmi pomůžete.
Budeme rádi za Vaše postřehy a připomínky.
APERIO