Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Ukončení pracovního poměru pro nadbytečnost

29.10.2016

Dobrý den. 6.11.2016 mi končí tříletá rodičovská dovolená. Zaměstnavatel mi dal vědět, že se mnou chce sepsat Dohodu o rozvázání prac.poměru z důvodu nadbytečnosti s 3měsíčním odstupným. Já zatím nic nepodepsala, párvnička mi radí, abych zkusila 5ti měsíční odstupné, poněvadž moje místo nebylo zrušeno. Jen z počtu 6zaměstnanců se během mé RD z nedostatku práce omezovalo na počtu pracovníků, zbyli tři..ale to jsou ,,noví" zaměstnanci, kteří se mnou nepracovali, na mém přímém působišti, pracovali v jiném městě, ale v rámci stejné firmy. Mám právo žádat o vyšší odstupné, než je 3měsíční..moje místo dle mého zrušeno nebylo!! jaK TOTO prokázat a dokázat??
Pokud na toto zaměstn nepřistpupí, je možno tedy nastoupit do práce, stejně mi dá výpověď, bude mi hradit 2měsíce mzdu a musí dát 3měsíční odstupné..je to tak?? Jak lze doložit a vyšetřit, zda jsem tedy nadbytečná?? Kdo to posuzuje?? Nezávislý orgán?? Nebo jen zaměstnavatel může napsat, co se mu hodí do krámu\??
Moc děkuju za odpovědi

Dobrý den,
zaměstnavatel pro Vás zjevně nemá práci, která by odpovídala pracovní smlouvě (stejný druh práce a ve stejném místě výkonu práce), to je v takovém případě překážkou v práci na straně zaměstnavatele a tento Vám musí vyplácet náhradu mzdy až do okamžiku, kdy tato překážka pomine a nebo skončí pracovní poměr. Zároveň je to pro zaměstnavatele zákonným výpovědním důvodem a Vy první den po návratu z RD můžete dostat výpověď pro nadbytečnost. Zákoník práce umožňuje zaměstnavateli dle § 52 písm. c jednostranně se zaměstnancem ukončit pracovní poměr pro nadbytečnost, pokud jsou kumulativně splněny následující podmínky: (1) zaměstnanec se stane nadbytečným, (2) zaměstnavatel vydá rozhodnutí o organizační změně, a (3) zaměstnanec je pro zaměstnavatele nadbytečným z důvodu této změny.Pokud se zaměstnanec stane pro zaměstnavatele nadbytečným, měl by při provádění organizační změny zachovat sled jednotlivých kroků vedoucích k platnému ukončení pracovního poměru. Prvním krokem je vždy učinění rozhodnutí zaměstnavatele o organizačních změnách. Rozhodnutím o organizační změně je dle znění zákona rozhodnutím, které směřuje např. ke změně úkolů zaměstnavatele, jeho technického vybavení anebo snížení stavu zaměstnanců za účelem zvýšení efektivnosti práce. Obecně se jedná o situace, kdy zaměstnavatel potřebuje regulovat počet zaměstnanců a jejich profesní či kvalifikační složení. Toto ustanovení umožňuje zaměstnavateli, aby mohl zaměstnávat jen takový počet zaměstnanců a v takovém kvalifikačním složení, jaké odpovídá jeho potřebám. Rozhodnutím nemusí tedy vždy nutně docházet ke snižování počtu zaměstnanců, výpověď může být paradoxně dána zaměstnanci též při celkovém zvyšování počtu zaměstnanců.
Je tedy těžko takto na dálku posoudit, zda zaměstnavatel naplnil podmínky zákona. Nezáleží na tom, jak zaměstnavatel nakládá se systemizovanými místy, důležité je, zda došlo k rozhodnutí zaměstnavatele o organizační změně. O tom, kterého zaměstnance pak propustí již rozhoduje sám. Není tedy podstatné, zda došlo ke zrušení konkrétně Vašeho pracovního místa, ale zda došlo k rozhodnutí o organizační změně jako takové.
Nevidím důvod, proč uzavírat dohodu o rozvázání pracovního poměru, když zaměstnavatel nenabízí nic, pro co byste na tento dvoustranný právní akt měla přistoupit. Pracovní poměr výpovědí skončí až na konci ledna a do té doby musí zaměstnavatel vyřešit to, že pro Vás nemá práci podle pracovní smlouvy. Jde tedy téměř o tři měsíce náhrady mzdy a po skončení pracovního poměru o odstupné ve výši tří měsíčních výdělků. Také až do konce ledna budete zaměstnána, což se Vám počítá pro důchodové nároky a pokud byste znovu otěhotněla, mělo by to velký význam pro příští peněžitou pomoc v mateřství.
Související právní předpis:
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.