Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Výživné na nezletilé dítě, daňový bonus na dítě

22.10.2016

Dobrý den, mám těch témat více najednou, protože moje rodinná situace je lehce neobvyklá. Nyní jsem rozvedená, s předchozího manželství mám 2 děti, které máme ve střídavé péči. Bývalý manžel mi na děti přispívá, já jemu ne. Nyní jsem těhotná s mým novým partnerem, který má též 2 děti s předchozího vztahu, ale je stále ženatý. Samozřejmě žijeme s novým partnerem ve společné domácnosti. Zde jsou mé dotazy. Mohu na bývalém manželovi požadovat navýšení příspěvku, s ohledem na to, že se mi snížili příjmy?Jsem na mateřské. Je potřeba zajít s novým partnerem na matriku před porodem, aby byl uveden v rodném listu dítěte nebo je to potřeba jen v případě, že by se dítě mělo jmenovat po něm? Je možné dosáhnout na porodné nebo přídavky na dítě, posuzují se jen příjmy nebo také rodinná situace? Dá se nějak jinak získat částka, kterou jsem uplatňovala v zaměstnání jako slevu na dítě? Měli jsme to s manželem rozdělené, každý v zaměstnání uplatňoval jedno díte.Teď už mi jí nedávají. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,
aktuálně je výživné upraveno v zákoně č. 89/2012 Sb., Občanský zákoník, v platném znění. Výše výživného na dítě se vždy určuje podle dvou základních kritérií – na jedné straně se jedná o schopnosti, možnosti a majetkové poměry povinného rodiče. Soud zjišťuje jeho majetkové poměry, a to nejen aktuální příjmy, ale i možnosti příjmů s ohledem na vzdělání, praxi a zdravotní stav (tj. jakých příjmů dosahují lidé pracující v daném oboru). Soud v této souvislosti taktéž zkoumá, zda se povinný rodič nevzdal bez důležitého důvodu výhodnějšího zaměstnání či výdělečné činnosti nebo majetkového prospěchu, zda nemá v dané oblasti nápadně malé příjmy atd. Dále by měl soud přihlížet k celkové majetkové situaci povinného otce, tzn. ke způsobu bydlení, vlastnictví nemovitostí, vlastnictví cenností, ale i třeba nákladnost každodenního života dané osoby. Soud bere do úvahy i majetek získaný děděním, darováním, v rámci restitucí apod. Ke zjištění skutečného majetkového stavu soud činí dotazy např. u finančního úřadu, soudů, stavebních spořitelen apod.
Na druhé straně musí soud dále zohledňovat odůvodněné potřeby dítěte (závisí zejména na jeho věku a zdravotním stavu a dalších skutečnostech souvisejících s dítětem (to se týká zejména větších dětí - zájmy, docházka na jiný stupeň školy apod.). Soud může určit částku vyšší nebo i nižší, než je navrhovaná. Není stanovená žádná horní ani spodní hranice výše výživného. Dohodnou-li se rodiče na výši výživného, soud většinou jejich dohodu schválí.
O změnu výživného lze tedy žádat vždy, když se na některé ze stran změní poměry.

Co se týká Vašeho dalšího nenarozeného dítěte, na matriku byste měli zajít spolu s otcem dítěte ohledně uznání otcovství, aby mělo dítě otce zapsané v rodném listu.
Nárok na porodné mít nebudete, jelikož to se poskytuje pouze na první dvě děti /jestli jsem to správně pochopila, dvě děti jste již porodila/. Nárok na přídavek na dítě má nezaopatřené dítě, které žije v rodině, jejíž rozhodný příjem je nižší než 2,4násobek částky životního minima rodiny. Pro nárok na dávku se posuzuje příjem za předchozí kalendářní rok /nyní rok 2015/ za příjem se považuje i rodičovský příspěvek.

Nepíšete, z jakého důvodu Vám přestali v zaměstnání vyplácet daňovou slevu na dítě. Pokud zaměstnání skončilo, žádné daně neplatíte a nemůžete z nich tedy uplatnit slevu. Pokud pracujete, dojděte si za mzdovou účetní a uplatňování slevy si domluvte.

Právní úprava:
Zákon č. 89/2012 Sb., Občanský zákoník, v platném znění
Zákon č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Zdenka Čurdová
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.