Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Návrat do zaměstnání po RD

24.10.2016

Dobry den,

od října 2016 jsem se vrátil do zaměstnání po rodičovské dovolené (ditěti jsou dva roky a pět měsíců), na které jsem byl 14 měsíců od 1.8.2015. Zaměstnavatel mi řekl, že moje místo obsadil a nabídnul mi jinou pozici, která ale neodpovída pracovní smlouvě (náplň práce i pracovní zařazení jsou odlišné).
V mé původní pracovní smlouvě mám uvedeno Předák penetrační linky CZ-ISCO 72224, nová pozice je pak nazvána Obsluha tryskacího zařízení CZ-ISCO 81222. Nyní vykonávám práci zcela jinou, než mám v platné pracovní smlouvě, u tryskacího zařízení (jiz 11 směn, tj. zhruba dva týdny) - zde jsem byl nadřízeným přiřazen, nicméně nic mi nebylo sděleno ani předem, ani jsem neobdržel od zaměstnavatele písemnou nabídku nové smlouvy apod. Tuto práci jsem již několikrát ústně odmítl (jak nadřízenému, tak na personálním oddělení) a žádal o zpětné zařazení na pozici dle pracovní smlouvy, nebo o dohodu. Zatím mi nebylo vyhověno a odpověd byla, že mám nabídku na tryskací linku a tu si mám rozmyslet. Napsal jsem tedy alespoň sms a mail na hlavní personalistku , ale nedostalo se mi žádné odpovědi.

Jde mi o to, jak mám nyní postupovat. Můžu odmítnout nabízenou práci a přestat chodit do práce (s náhradou mzdy od zaměstnavatele a do kdy mám případně narok na náhradu mzdy)? Po jaké době mohu práci odmítnout a přestat chodit do práce, pokud se mnou zaměstnavatel nebude komunikovat a nebude mi nic chtít dát písemně? Musím například odpracovat celý měsíc, a pak teprve mohu práci odmítnout a přestat chodit do práce? Jakou formou mám práci případně odmítnout? Písemně a nechat si to podepsat na personálním oddělení??

Dekuji za informace

Dobrý den,
po skončení rodičovské dovolené je zaměstnavatel Vás zaměstnávat v souladu s platně uzavřenou pracovní smlouvou, tedy zejména uvedeným druhem práce a ve stejném místě výkonu práce. Zde nejde o žádnou nabídku nějakého zaměstnání, zde jde o to, zda zaměstnavatel může dodržet svou část smlouvy a nebo nikoliv. Fakt, že Vaše místo obsadil, neznamená, že jste se stal nadbytečným a že Vám může dát výpověď pro nadbytečnost. Zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď, stane-li se zaměstnanec nadbytečným vzhledem k rozhodnutí zaměstnavatele nebo příslušného orgánu o změně jeho úkolů, technického vybavení, o snížení stavu zaměstnanců za účelem zvýšení efektivnosti práce nebo o jiných organizačních změnách. Nejde tedy o situaci, kdy vzal dalšího nového zaměstnance a místo doby určité pro Vaše zastupování s ním uzavřel pracovní poměr na dobu neurčitou. Zaměstnavatel svou situaci rozhodně nemůže vyřešit tím, že Vám nabídne jinou práci. Jestliže Vám nemůže přidělovat práci dle uzavřené pracovní smlouvy, jde o překážku na jeho straně a musí Vám vyplácet náhradu mzdy. Tím, že jste začal vykonávat práci jiného druhu, jste si situaci poněkud zkomplikoval. Změnu pracovní smlouvy je ale nezbytně nutno uzavřít písemně, takže ani tím, že jste konkludentně začal vykonávat jiný druh práce, nedošlo, dle mého názoru, k žádné změně.
Navrhuji, abyste vše řešil přísně písemnou formou. Požadujte po zaměstnavateli, aby Vám přiděloval práci dle pracovní smlouvy, sdělte, že fakt, že jste dosud vykonával jinou práci, je třeba považovat jako akt dobré vůle z Vaší strany, že jste pracoval, co bylo třeba, navzdory tomu, že jste několikrát deklaroval, že na změnu druhu práce takto nehodláte přistoupit. Nyní, že tedy požadujete svou nasmlouvanou práci a nebo výplatu náhrady mzdy pro překážky v práci na straně zaměstnavatele. Sdělte zaměstnavateli, že svá práva hodláte uplatňovat jak na příslušném inspektorátu práce, tak v případě nutnosti u soudu.
Pokud by u zaměstnavatele došlo k rozhodnutí o změně jeho úkolů, technického vybavení, o snížení stavu zaměstnanců za účelem zvýšení efektivnosti práce nebo o jiných organizačních změnách, pak byste mohl dostat výpověď pro nadbytečnost. Pak byste buď musel dostávat práci dle pracovní smlouvy a nebo byst byl na překážkách v práci a dostával náhradu mzdy až do konce výpovědní doby. Po skončení pracovního poměru byste pak měl nárok na odstupné ve výši tří měsíčních výdělků (není-li např. kolektivní smlouvou stanoveno odstupné vyšší).
Související právní předpis:
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.