Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Výživné

18.10.2016

krásný, dobrý večer. V současné době žiji s přítelem, který má 16-ti letou dceru s bývalou přítelkyní (nebyli manželé). Před třemi lety se i s dcerou od přítele odstěhovala a vzájemně se dohodli, že přítel bude platit na dceru výživné ve výši 2000kč měsíčně. Soudem to řešeno nebylo. Je tomu včera, co příteli přišel od soudu dopis, kde je uvedeno, že jeho bývalá přítelkyně žádá o zvýšení výživného. Byla jsem velmi zaražena vzhledem k tomu, že výživné soudně určené nebylo!Po delším pátrání si přítel "vzpomněl", že cca v roce 2002 "zahráli s bývalkou" divadýlko na úřady s tím, že spolu nežijí, aby dostala jakési příspěvky, a bylo mu tím pádem vyměřeno výživné ve výši 500kč. Oni spolu ale samozřejmě žili, jen když byla nějaká ta kontrola, chovala se, jako že žije s dcerou sama. Po nějaké době ...opět nevím úplně detaily.. byli vedeni jako druh a družka. Dnes jsme se byli poptat u soudu a opravdu mu bylo řečeno, že má od toho roku 2002 stanovené výživné ve výši 500kč.On ale od rozchodu platí na dceru 2000kč. Dceru si přítel bral, starali jsme se o ni, koupil ji co jí na očích viděl..Prostě a jednoduše se staral a měl o ní zájem.Na téměř veškeré výdaje má doklady. Teď je to asi měsíc, co u nás dcera nebyla, protože, jak to u dětí v pubertě bývá, je uražená. Rozumím tomu tedy správně, když se domnívám, že zvýšení se bude odrážet od té částky 500kč? A to, že platí tři roky 2000kč předpokládám soud zajímat nebude..Myslím v tom smyslu, že by to soud bral tak, že platil výživné 2000? Domnívám se, že to bude bráno jakože těch 1500kč platil navíc, ale v podstatě nemusel. Dále mě napadlo, že si matka zažádá o výživné tři roky zpětně, přičemž asi také bude bráno, že platil pouze jen 500kč? Také by mě zajímalo, výživné nijak nezaniká, ikdyž bylo zřejmé, že spolu žili? Jedna domácnost atd.? Matka, ačkoliv překvapivě, od doby, co se s dcerou odstěhovaly dělá problémy. Nechtěla příteli dceru dávat, zakazovala ji k nám chodit, dále pak ji nechtěla s námi pustit na dovolenou a dokonce nechtěla příteli vydat lékařskou dokumentaci dcery, kvůli vyplnění pojistky, kterou přítel dceři platí a za peníze z pojistky ji vždy něco pěkného pořídil! Opravdu samé naschvály, které ničí život nám oboum. Přítel je OSVČ a když poplatí vše, co má (i s alimenty), zbývají mu 3000kč. Vzhledem k tomu, že spolu bydlíme, samozřejmě na vše přispívám polovinou. Jenže nejsem u přítele v bytě trvale hlášená, tudíž přece soud nemůže brát v potaz, že máme dvě výplaty. Zajímal by mne Váš názor na celou věc. Předem Vám mnohokrát děkuji za odpověď. S přáním hezkého večera

Vážená paní,

na tomto konkrétním případě je vidět, že se podvádět kvůli dávkám nevyplácí. Lidé mají žádat dávky, když je potřebují. Sice nepřichází žádná sankce ze strany státu, ale přesto komplikuje život. Podle mého názoru jistě Váš přítel platil výživné přes účet nebo (snad) si nechával potvrdit příjem peněz matkou, pak před soudem prokáže, že platil vyšší výživné již v minulosti a soud zaplacení výživného zpětně neuloží. Matce je třeba také sdělit, pokud bude doplaceno výživné zpětně, budete o tom informovat příslušný úřad práce a matce pak bude možná uloženo neprávem poskytnuté dávky vrátit.

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jana Seemanová
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.