Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: nárok na ppm, rp - cizí prvek

14.10.2016

Dobry den,
mam dotaz. Zjistila jsem, ze jsem tehotna a uz ve 14. tt. Otec je s britskym obcanstvim uz, nebot tu zije uz leta. Nejsme spolu a potrebujeme udelat testy otcovstvi pro potvrzeni. ..Ja jsem ceska, ziju tu uz pres rok a pul. Delala jsem velmi kratce servirku na zacatku (na smlouvu 3 tydny v testovaci dobe), nekolik mesicu jsem nepracovala, pak jsem zacala pracovat pro pecovatelskou agenturu bez smlouvy(uz je to pres rok s nimi), avsak legalne odvadejici vsechny taxy a pojisteni platne tady. Podle toho, co jsem cetla od governmentu, tak bez smlouvy nemam narok na maternity leave a pay placeny od zamestnavatele. Rozhodne chci zit v CR. Minimalne dokud nebudu moci regulerne pracovat, aby dite neplakalo beze mne. Na ultrazvuku jsem byla v CR, planuji se okamzite prihlasit na pojistovnu v CR az priste prijedu, anglicke zdravotnictvi mi nevyhovuje. Tez v dobe potreby budu jiz v Cechach. Ma prvni otazka je - ma dite narok na britske obcanstvi a ja, v pripade, abychom mohli za otcem teoreticky jezdit? Za dalsi vite, jakou mam moc dostat otce k testum? Urcite soudni minimalne ze.. ? Jak dlouho to asi muze trvat a da-li se to prokazat az po narozeni, muzu ho udat jako otce jsem-li si temer jista a jak toto ovlivnuje typ podpory na kterou mam z pracovnich podminek narok? muzu ho primet nejak k brani materske/rodicovske ma-li on smlouvu (zalezi na jeho prijmu??) ? Predposledni otazka - v ktere zemi mam na co narok vzhledem k uvedenym pracovnim udajum? (- otec pracuje tady v UK nepretrzite avsak za temer minimalni hod. taxu. avsak 5 dni v tydnu odjakziva) Zit budu v CR, otec se nezda mit sebemensi zajem v tuto chvili. A posledni - v praci jsem stresovana urcitymi spusoby - momentalne totiz uz asi pul roku pracuji jako live-in carer a bydlim tu s parem cele 2 tydny - jsem pecovatelka manzela, ktery nepotrebuje mnoho, nicmene VE DNE V NOCI po me neco trivialniho chce jeho zena, na coz nema vlastne pravo, nebot jsem oficialne placena jen za nej. Pote jezdim domu do CR na dalsi 2 tydny a pak znovu tu. Nevim tedy, do kdy to tu ve zdravi zvladnu bez poradneho spanku - MUSI mi agentura prizpusobit podminky?? A mam nejaka prava na podporu, skoncim-li s praci v brzke dobe? Hadam, ze za prakticky pracovni dobu ve dne v noci, bez poradneho odpocinku, ktera neni oficialne vedena mohu nahlasit agenturu nebo koho za nelegalni cin..? Velmi dekuji za odpoved.

S pozdravem,

Vážená paní,
zodpovídáme pouze dotazy týkající se českého práva. Na jaké dávky přesně a za jakých podmínek Vám v Anglii vznikne nárok si musíte zjistit přímo tam, stejně tak vaše nároky v oblasti pracovního práva.
Obecné informace o dávce naleznete zde:
Příspěvek na dítě - Child Benefit
- neodvíjí se od příjmu
- poskytuje se na dítě do 16 let, nebo do 20 let, pokud se jedná studenta vybraného typu vzdělávání

Výše příspěvku:
- pro starší (nebo jediné) dítě: £20,7 týdně
- pro další dítě (děti): £13,7 týdně

Více informací: http://www.direct.gov.uk/en/MoneyTaxAndBenefits/ChildBenefitandChildTrustFund/Childbenefits/index.htm

Mateřská dovolená v Británii trvá 52 týdnů. Po dobu 39 týdnů po porodu náleží matkám mzda.

Informace o Statutory Maternity Pay - http://www.direct.gov.uk/en/MoneyTaxAndBenefits/BenefitsTaxCreditsAndOtherSupport/Expectingorbringingupchildren/DG_10018741

Informace o Maternity Allowances (pokud nedosáhnete na Statutory Maternity Pay) -
http://www.direct.gov.uk/en/MoneyTaxAndBenefits/BenefitsTaxCreditsAndOtherSupport/Expectingorbringingupchildren/DG_1001886

Kompletní informace naleznete na stránkách britského DWP (Department for Work and Pensions):
http://www.dwp.gov.uk/publications/specialist-guides/technical-guidance/ni17a-a-guide-to-maternity/ .

K dávkám a Vašemu zdravotnímu pojištění v ČR.
Zdravotně pojištěna můžete být pouze v jednom státě, nyní jste v UK pojištěna z titulu Vašeho zaměstnání. Po skončení zaměstnání a návratu do ČR se neprodleně zdravotně pojistěte v ČR. Informace Vám podá Vaše zdravotní pojišťovna.

Jakmile ukončíte svou výdělečnou činnost v jiném členském státě a rozhodnete se vrátit do ČR, měli byste kontaktovat následující instituce:

a) Zdravotní pojišťovnu – po dobu činnosti v jiném členském státě jste - kromě výjimek, nebyli v ČR zdravotně pojištěni. Proto je nutné znovu obnovit pojistný vztah k jedné z českých zdravotních pojišťoven.

Bude však nutno doložit, že jste byli po dobu odhlášení účastníkem systému zdravotního/sociálního zabezpečení jiného státu, příp. byli pojištěni jiným způsobem. Požádejte tedy zdravotní pojišťovnu, u které jste byli v zahraničí pojištěni, o vystavení formuláře E104 nebo S041 nebo jiného potvrzení, které dokládá Vaši účast v tamním systému sociálního zabezpečení.

Ve výjimečných případech můžete své zahraniční pojištění doložit i jiným způsobem, např. výplatními páskami či jiným dokladem, ze kterého bude patrné, že jste byli v daném členském státě po celou dobu pojištěni. Doporučujeme tak učinit po dohodě s Vaší zdravotní pojišťovnou. Pojištění v ČR nelze obnovit po dobu, po kterou trvá pojištění v jiném členském státě (např. z důvodu pobírání nemocenských dávek, dávek v nezaměstnanosti apod.).

b) Kontaktní pracoviště pobočky Úřadu práce v místě Vašeho bydliště - pokud si přejete hledat jeho prostřednictvím nové zaměstnání, nebo žádáte o dávky poskytované tímto úřadem.

c) Okresní správě sociálního zabezpečení v místě Vašeho bydliště, pokud jste byl jako OSVČ důchodově, příp. důchodově pojištěn

O nároku na dávky v nezaměstnanosti lze hovořit pouze v případě, že jste v průběhu své SVČ v jiném členském státě byli proti riziku nezaměstnanosti pojištěni. I pokud tomu tak bylo, tak po návratu do ČR nemáte vždy nárok na českou podporu v nezaměstnanosti.

Obecně platí, že dávky v nezaměstnanosti poskytuje stát, ve kterém byla vykonávána poslední činnost.

Výjimka platí jen v případě, pokud jste během posledního zaměstnání bydleli v ČR, což splňují zejména příhraniční osoby vykonávající SVČ (pendleři) a osoby vykonávající v zahraničí SVČ jen krátkodobě – tyto osoby mohou po skončení zahraniční SVČ žádat o dávky v nezaměstnanosti na českém ÚP. Ostatní osoby vykonávající SVČ mají možnost dávky v nezaměstnanosti nárokovat od státu, ve kterém byli naposledy výdělečně činní a případně si nechat tyto dávky vyplácet po omezenou dobu do ČR.

Komplexní informaci o těchto povinnostech naleznete v PŘÍRUČCE PRO MIGRUJÍCÍ OSOBY, kterou za tímto účelem připravila Česká správa sociálního zabezpečení.

*****************************************************************************************

Informace ČSSZ k některým otázkám sociálního zabezpečení osob po návratu ze zahraničí

Komunikaci s klienty v ČR vedou především okresní správy sociálního zabezpečení, které jsou lidem v regionech nejblíže. Se zahraničními partnery/nositeli pojištění komunikuje především ČSSZ (ústředí), kde jsou žádosti o důchod zpracovávány a kde probíhá i o rozhodování o nároku.

Obvyklý postup získání příslušných informací z Velké Británie (dále UK):

1. Žádost o důchod - Pokud má žadatel o důchod trvalý pobyt v České republice, je možné žádat o dávky z pojištění v UK prostřednictvím regionální Okresní správy sociálního zabezpečení (OSSZ), a to dle místa bydliště. Je to nejjednodušší způsob, který odpovídá příslušným evropským nařízením. ČSSZ (tj. ústředí) k žádosti doplňuje údaje z evidence ČSSZ.

OSSZ žádost postupuje ČSSZ, sama ji nikdy neodesílá. ČSSZ žádost zkompletuje, doplní a postoupí k vyřízení britskému nositeli pojištění, tedy International Pension Centre v Newcastlu. V tomto případě sám klient britského nositele kontaktovat nemusí, často však dodatečně britský nositel pojištění kontaktuje klienta přímo nebo prostřednictvím ČSSZ se žádostí o doložení dalších dokladů. Tiskopisy potřebné k uplatnění žádosti má k dispozici OSSZ, která je klientovi při jejich vyplnění nápomocna. (jde o tiskopisy E202/203/204, E207, základní a dodatečná příloha k žádosti).

K žádosti je dobré doložit zejména číslo pojištění v UK, kvůli identifikaci klienta v britském systému.

2. Doklady potvrzující zaměstnání v UK - Doklady, resp. údaje o pracovní činnosti v cizině, není třeba ČSSZ předkládat. Doby účasti na pojištění v zahraničí a případně další skutečnosti související s budoucími důchodovými nároky by měly být evidovány příslušným nositelem pojištění a budou využity v okamžiku, kdy žadatel podá žádost o důchod. V každém případě je dobré, aby si je klient všechny uchoval pro případnou pozdější potřebu dokladování.

3. Povinnosti při návratu do ČR
Jakmile osoba ukončí výdělečnou činnost v jiném členském státě a rozhodne se vrátit do České republiky, měla by kontaktovat následující instituce:

zdravotní pojišťovnu – po dobu činnosti v jiném členském státě - kromě výjimek - nebyla osoba v České republice zdravotně pojištěna. Proto je nutné znovu obnovit pojistný vztah k jedné z českých zdravotních pojišťoven. Osoba požádá zdravotní pojišťovnu, u které byla v zahraničí pojištěna o vystavení formuláře E 104 nebo jiného potvrzení, které doloží účast v tamním systému zdravotního/sociálního zabezpečení.
kontaktní pracoviště Úřadu práce (ÚP) v místě bydliště – pouze za předpokladu, že si prostřednictvím ÚP přeje osoba hledat nové zaměstnání.
ČSSZ se nic ohlašovat nemusí.

Další informace jsou dostupné na webových stránkách:

http://portal.mpsv.cz/eures/navrat
http://www.cssz.cz/NR/rdonlyres/15EA6127-285B-4074-BEAE-40C3C025610B/0/prirucka_pro_migrujici_osoby_2014.pdf
http://www.cssz.cz/NR/rdonlyres/4C5E544B-76EE-472B-9420-E6B84ECDBC81/0/Predpisy_EU_002.pdf
http://www.cssz.cz/cz/o-cssz/informace/zivotni-situace/obcan/
http://www.cssz.cz/cz/o-cssz/informace/nejcastejsi-dotazy/nejcastejsi-dotazy-evropska-unie.htm
http://www.cssz.cz/cz/o-cssz/informace/nejcastejsi-dotazy/nejcastejsi-dotazy-nemocenske-pojisteni.htm
http://www.mpsv.cz/cs/

Na evropské úrovni upravují sociální zabezpečení migrujících osob dva základní právní předpisy:

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 883/2004 o koordinaci systémů sociálního zabezpečení,
Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 987/2009, kterým se stanoví prováděcí pravidla k nařízení č. 883/2004 o koordinaci systémů sociálního zabezpečení.

Po svém návratu do ČR, kdy zde budete fakticky i s dítětem žít Vám vznikne nárok na rodičovský příspěvek.

Nárok na rodičovský příspěvek má rodič, který po celý kalendářní měsíc osobně celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině, a to až do vyčerpání celkové částky 220 000 Kč, nejdéle do 4 let věku tohoto dítěte.
Pro stanovení nároku a výše rodičovského příspěvku je rozhodující výše denního vyměřovacího základu pro stanovení peněžité pomoci v mateřství nebo nemocenské v souvislosti s porodem nebo převzetím dítěte podle zákona o nemocenském pojištění. Jestliže alespoň jednomu z rodičů v rodině lze stanovit k datu narození nejmladšího dítěte 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu, rodič si může volit výši a tím i délku pobírání rodičovského příspěvku. V případě, že denní vyměřovací základ lze stanovit u obou rodičů, vychází se z toho základu, který je vyšší, aniž rodič s vyšším denním vyměřovacím základem o rodičovský příspěvek žádá, nebo ho pobírá.
Maximální měsíční výše rodičovského příspěvku se stanoví ve vazbě na denní vyměřovací základ: pokud 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu je nižší nebo rovno 7 600 Kč, rodičovský příspěvek může činit nejvýše 7 600 Kč; pokud 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu převyšuje 7 600 Kč, je výše rodičovského příspěvku omezena touto částkou, maximálně však výše rodičovského příspěvku může činit 11 500 Kč měsíčně.
Rodič si může volit výši rodičovského příspěvku až do částky 7 600 Kč také v případě, když ke dni narození nejmladšího dítěte v rodině nelze stanovit denní vyměřovací základ jen proto, že během pobírání rodičovského příspěvku z titulu péče o dříve narozené dítě uplynula podpůrčí doba pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství a nárok na rodičovský příspěvek na nejmladší dítě v rodině vzniká bezprostředně po nároku na rodičovský příspěvek náležející na starší dítě.
Pokud ani jednomu z rodičů nelze uvedený vyměřovací základ stanovit, náleží rodičovský příspěvek v pevných měsíčních částkách 7 600 Kč do konce 9. měsíce věku a následně ve výši 3 800 Kč do 4 let věku dítěte.
Pokud v rodině dojde ke změně osob, které jsou posuzovány jako rodiče, a dojde-li tím ke „vzniku“ nebo změně výše denního vyměřovacího základu, stanoví se rodičovský příspěvek od následujícího kalendářního měsíce podle nově splněných podmínek.
Volbu výše rodičovského příspěvku je oprávněn provést jen rodič, který uplatnil nárok na rodičovský příspěvek, měnit tuto volbu lze jedenkrát za tři měsíce, a to i v případě, že došlo u rodičovského příspěvku ke změně oprávněné osoby.
Podmínka trvalého pobytu a bydliště na území České republiky musí být splněna u oprávněné osoby a u dítěte zakládajícího nárok na rodičovský příspěvek.
Podmínka osobní celodenní péče se považuje za splněnou a rodičovský příspěvek náleží i v kalendářním měsíci, v němž:
dítě se narodilo, rodič měl po část měsíce z dávek nemocenského pojištění nárok na peněžitou pomoc v mateřství nebo nemocenské poskytované v souvislosti s porodem, osoba dítě převzala do péče nahrazující péči rodičů na základě rozhodnutí příslušného orgánu, dítě dovršilo věk 4 let, do kterého náleží rodičovský příspěvek, dítě nebo rodič zemřeli, rodič převzal do péče vlastní dítě, které předtím bylo na základě rozhodnutí příslušného orgánu svěřeno do péče jiné osoby nebo bylo umístěno v ústavu nebo bylo více než 3 kalendářní měsíce v péči zdravotnického zařízení.
Podmínka osobní celodenní péče se považuje za splněnou a rodičovský příspěvek náleží i v případech, kdy:
dítě mladší 2 let navštěvuje jesle nebo jiné obdobné zařízení v rozsahu nepřevyšujícím 46 hodin v kalendářním měsíci,
dítě pravidelně navštěvuje léčebně rehabilitační zařízení nebo mateřskou školu nebo její třídu zřízenou pro zdravotně postižené děti či jesle se zaměřením na vady zraku, sluchu, řeči a na děti tělesně postižené a mentálně retardované v rozsahu nepřevyšujícím 4 hodiny denně, zdravotně postižené dítě pravidelně navštěvuje předškolní zařízení v rozsahu nepřevyšujícím 6 hodin denně,
dítě navštěvuje předškolní zařízení v rozsahu nepřevyšujícím 4 hodiny denně, pokud jeho oba rodiče nebo osamělý rodič jsou osobami závislými na pomoci jiné osoby ve stupni III a IV, rodič zajistí péči o dítě jinou zletilou osobou v době, kdy je výdělečně činný nebo studuje.
Příjem rodiče není sledován. Při nároku na výplatu rodičovského příspěvku může rodič výdělečnou činností zlepšovat sociální situaci rodiny. Nezkoumá se ani nárok na podporu v nezaměstnanosti a při rekvalifikaci.
Jestliže v rodině jeden z rodičů má z dávek nemocenského pojištění nárok na peněžitou pomoc v mateřství nebo nemocenské poskytované v souvislosti s porodem, rodičovský příspěvek náleží, pouze je-li vyšší než dávky nemocenského pojištění. V tomto případě je doplacen rozdíl mezi rodičovským příspěvkem a uvedenými dávkami.
Pokud se v rodině narodí další dítě, nárok na rodičovský příspěvek na starší dítě zaniká, a to i v případě, že na narozené dítě náleží rodičovský příspěvek ihned od narození ve stejné výši, v jaké náleží doposud na starší dítě. Změnu je nezbytné ohlásit příslušnému orgánu, aby nevznikl přeplatek na dávce.
Pokud byl rodiči vyplacen rodičovský příspěvek a přitom nesplnil podmínky pro výplatu příspěvku, je rodič povinen vrátit příslušnému úřadu vyplacené částky za období, kdy mu rodičovský příspěvek nenáležel.

Pokud byste byla schopna doložit Váš výdělek z UK, je možné, že by se Vám jeho výše započítala pro volbu čerpání RP. Opět doporučuji kontaktovat úřad práce - od. dávek státní sociální podpory, ev. Ministerstvo práce a sociálních věcí a na svůj případ se podrobně informovat.

K otázce určení otcovství:
Pokud budoucí rodiče nejsou svoji a chtějí, aby dítě mělo v rodném listě otce a jeho příjmení uvedeno hned po narození, mohou uznat otcovství ještě v těhotenství matky (nesmí ale být dána první a druhá domněnka otcovství – tedy žena nesmí být vdaná a dítě se nesmí narodit ani do 300 dní po zániku jejího manželství). Prohlášení se činí osobně před matričním úřadem, před soudem nebo na zastupitelském úřadu České republiky v zahraničí (V případě prohlášení učiněném na zastupitelském úřadu v zahraničí se na nezbytné formality zeptejte přímo tam) .Přitom se na matrice předkládá doklad o těhotenství (těhotenská průkazka) a dále rodné listy matky a otce a jejich občanské průkazy. Pokud je matka rozvedená, je nutno vzít i rozsudek o rozvodu s doložkou právní moci, pokud je vdova, je třeba přinést úmrtní list manžela. Zároveň s uznáním otcovství k nenarozenému dítěti zde učiní prohlášení o příjmení dítěte.
Pokud by se matka po prohlášení o otcovství provdala za jiného muže a dítě by se narodilo až po svatbě, do matriky by se zapsal manžel, nikoli otec, který otcovství před narozením dítěte (a před svatbou) uznal! Pokud by k jednomu dítěti uznalo otcovství více otců, matrika by zřejmě odmítla do rodného listu otce zapsat a musel by o něm rozhodnout soud.

Souhlasné prohlášení o otcovství lze učinit před jakýmkoli matričním úřadem. Prohlášení nemusí činit oba rodiče současně. Již učiněné prohlášení o otcovství nelze odvolat, ale je možné podat žalobu na popření otcovství. Souhlasné prohlášení o otcovství není zpoplatněno.
Při určování otcovství cizími státními občany matka cizinka předkládá k výše uvedeným dokladům ještě aktuální potvrzení o svém osobním stavu vydané příslušnými úřady jejího domovského státu. Předložené cizozemské doklady musí být předloženy vždy v originále případně v úředně ověřené fotokopii a opatřeny předepsanými ověřeními a úředním překladem do českého jazyka.
To znamená, že příslušnou listinu ověří vyšší orgány příslušného státu a následně jsou superlegalizovány Českým zastupitelským úřadem v tom určitém státě. Pokud doklady vydává zastupitelský úřad cizího státu v České republice, musí být tyto doklady ověřeny Ministerstvem zahraničních věcí ČR v Praze. U některých států je podle mezinárodní úmluvy možné nahradit superlegalizaci dokladů ověřovací doložkou, tzv. "APOSTILLOU". Toto ověření není nutné v případech, kdy byl doklad vydán ve státě, se kterým uzavřela ČR smlouvu o právní pomoci ve věcech občanských a rodinných.

Všechny předkládané cizozemské listiny musí být nejen opatřeny příslušnými ověřeními (viz. výše), ale musí být též přeloženy do českého jazyka, a to soudním tlumočníkem jmenovaným dekretem příslušného soudu dle zákona č. 36/1967 Sb., o znalcích a tlumočnících, ve znění pozdějších předpisů. Pokud budou doklady přeloženy do českého jazyka v cizině, je nutné ověření našeho zastupitelského úřadu v té zemi, kde bude překlad pořízen.

Je nezbytné , aby při úředním úkonu, souhlasné prohlášení o určení otcovství, byl přítomen soudní tlumočník. Tlumočníka si rodiče zajišťují na vlastní náklady. Pouze v případě, že cizinec dokonale ovládá český jazyk, o čemž předloží prohlášení, nemusí být úřední úkon tlumočen.

Řízení o uznání otcovství před soudem se zahájí v případě, kdy otec nebyl určen na základě zákonné domněnky, ani nebylo otcovství uznáno před matričním úřadem. Řízení se koná u soudu, v jehož obvodu má dítě bydliště. Předseda soudu vyslechne muže, kterého matka označila za otce a pokud tento otcovství uzná, sepíše se o tom protokol a sdělí se to matrice, která muže zapíše do rodného listu dítěte jako otce. Pokud muž své otcovství neuzná, řízení je tím skončeno.

Pokud matka otce dítěte neuvede, nemůže ji k tomu nikdo donucovat, musí však počítat s možností, že muž, který se domnívá, že je otcem, podá žalobu na určení svého otcovství k dítěti, popř. že bude řízení zahájeno na návrh opatrovníka, kterého soud dítěti ustanoví.

V případě, že otec dítěte nebude souhlasit s uznáním otcovství, budete muset podat soudu návrh, aby určil otcovství Vašeho dítěte. Soud určuje otcovství na základě krevních testů a testů DNA apod. Řízení o určení otcovství je osvobozeno od soudních poplatků.
Současně je toto řízení spojeno s řízením o určení vyživovací povinnosti otce. Bude-li soudem rozhodnuto, že otcem Vašeho dítě je muž o němž se zmiňujete, můžete po něm dále požadovat vedle výživného na dítě i přiměřený příspěvek na úhradu výživy po dobu dvou let, jakož i na úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a slehnutím.
Příslušným soudem je český soud, bez ohledu na to, že otec dítěte je cizinec. Pokud nerozumí česky, bude muset soud zajistit překladatele z daného jazyka do češtiny.

Ve věci určení otcovství a vymáhání výživného pro dítě ze zahraničí by Vám mohl pomoci Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí (Šilingrovo náměstí 257/3, 60200 Brno-město, www.umpod.cz).

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Milada Rejzková
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.