Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Změna příjmení osvojení dítěte partnera

15.10.2016

Dobrý den, měla bych na Vás dotaz.

Jsem rozvedená žena a z prvního manželství mam skoro 4leteho postiženého syna M. Teď už 3roky bydlim ve společné domácnosti s přítelem P a máme 9mesicniho syna V. Bývalí manzel o syna M nejevi zajem. Nebyl přítomen ani u jednoho ze dvou soudů ( ohledně výchovy a výživy syna, u rozvodového stani). Alimenty začal platit až, když jsem podala trestní oznámení a teď stejně platí jak se mu zlíbí. Chtela jsem se zeptat na 3veci:

1. Mohl by si přítel syna M osvojit, ikdyž nejsme svoji?

2. Co udělat, aby mi byli zpětně vyplaceny daně za syna M?

3. Jde zařídit, aby syn M měl pritelovo příjmení?

Děkuji

Dobrý den,
právní úpravu osvojení upravuje §§ 809 a násl. občanského zákoníku. K osvojení je třeba souhlasu rodičů osvojovaného dítěte.
Souhlas dává rodič osobním prohlášením vůči soudu. Prohlášení musí splňovat obecné náležitosti právního jednání, je-li však souhlas vázán na splnění podmínky nebo je-li časově omezený, nepřihlíží se k němu.
Souhlas k osvojení lze odvolat po dobu tří měsíců ode dne, kdy byl dán.
(Souhlas k osvojení lze odvolat i po uplynutí tří měsíců ode dne, kdy byl dán,
a) nebylo-li osvojované dítě ještě předáno do péče osvojitele před osvojením,
b) má-li být osvojované dítě podle rozhodnutí soudu vydaného na návrh rodičů vydáno tím, komu bylo svěřeno do péče, protože je v souladu se zájmy dítěte, aby bylo se svými rodiči.
Souhlasu rodiče osvojovaného dítěte není k osvojení třeba, pokud rodič
a) byl zbaven rodičovské odpovědnosti a zároveň práva dát souhlas k osvojení,
b) není schopen projevit svou vůli nebo rozpoznat následky svého jednání nebo je ovládnout, nebo
c) se zdržuje na neznámém místě a toto místo se nepodaří soudu v součinnosti s dalšími orgány veřejné moci zjistit ani při vynaložení potřebné pečlivosti. K osvojení dále není třeba souhlasu rodiče, který zjevně nemá o dítě zájem.
Rodič zjevně nemá o dítě zájem, neprojevuje-li soustavně o dítě opravdový zájem, a tím trvale zaviněně porušuje své povinnosti rodiče.
Má se za to, že nezájem rodiče o dítě je zjevný, trvá-li alespoň tři měsíce od posledního projeveného opravdového zájmu. Nelze-li však v chování rodiče spatřovat hrubé porušování jeho povinností, je třeba, aby byl orgánem sociálně-právní ochrany dětí poučen o možných důsledcích svého chování a aby od takového poučení uplynuly alespoň tři měsíce. Orgán sociálně-právní ochrany dětí je povinen poskytnout rodiči nejpozději po tomto poučení poradenství a pomoc za podmínek stanovených jiným právním předpisem.
Soud rozhoduje ve zvláštním řízení, je-li, nebo není-li třeba k osvojení souhlasu rodiče.
Rozhodne-li soud, že k osvojení není třeba souhlasu obou rodičů, je k osvojení zapotřebí souhlasu opatrovníka, kterého soud k tomu účelu jmenuje. Dříve než dá opatrovník souhlas, zjistí všechny rozhodné skutečnosti týkající se osvojovaného dítěte a jeho rodiny, které by mohly mít vliv na rozhodnutí o osvojení; zejména zjistí, má-li osvojované dítě blízké příbuzné, kteří mají zájem o ně pečovat, a vyslechne toho, v jehož péči se osvojované dítě právě nalézá.
Z praxe je nejjednodušší postup takový, že podáte návrh na osvojení se souhlasem biologického otce. Často tito otcové návrh vítají, neboť si nevybudovali k dítěti vztah a výživné platit nechtějí. V případě osvojení dítěte nebude povinen hradit dítěti výživné. Tuto povinnost bude mít naopak Váš partner.

Změnu příjmení nezletilého lze v jeho zájmu povolit na základě žádosti zákonného zástupce. Se změnou musí souhlasit druhý rodič, v odůvodněných případech lze souhlas rodiče nahradit pravomocným rozhodnutím soudu (§ 76 odst. 2 cit. předpisu).
O vlastní žádosti o povolení změny jména nebo příjmení rozhoduje matriční úřad v místě trvalého pobytu dítěte. V žádosti o povolení změny příjmení je třeba uvést jméno, příjmení, datum a místo narození dítěte, rodné číslo, místo trvalého pobytu, nové příjmení a údaj o státním občanství. Žádost je třeba odůvodnit. K žádosti se dokládá rodný list dítěte, doklad o místu trvalého pobytu a občanství a souhlas druhého rodiče nebo rozhodnutí soudu, které tento souhlas nahrazuje.
Návrh na nahrazení souhlasu rodiče soudem se podává u okresního (obvodního) soudu dle trvalého bydliště dítěte. Návrh musí mít náležitosti řádného podání, tj. musí z něj být patrné, kdo jej činí, jaké věci se týká a čeho se navrhovatel domáhá; musí být odůvodněn, podepsán a datován.
Pokud lze otce dcery kontaktovat, doporučovala bych požádat jej o souhlas se změnou příjmení, a teprve v případě, že souhlas odepře, bude třeba obrátit se na soud.

Co se týká posledního dotazu, tak netuším přesně, o jaké daně se jedná. Daňové zvýhodnění na dítě si může zpětně uplatnit jeden z rodičů v dodatečném přiznání k dani z příjmů fyzických osob (v případě, že bylo zúčtováno či podáno přiznání). V každém případě přiznání musí být podáno do tří let. Pokud jste ovšem v těch letech neměla žádný příjem, nelze slevu uplatnit.

Právní úprava:
Zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmu
Zákon č. 301/2000 Sb., o matrikách, jménu a příjmení a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů
Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Zdenka Čurdová
Kategorie dotazu: Ostatní
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Objevte další články na téma:

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

One-to-one Counselling and Help for Parents

Praktické

Kurz pro rodiče ve složité situaci
Práce, komunikace, výchova,
finanční poradenství, seberozvoj,
právní minimum

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2016 - ke stažení ve formátu PDF, velikost 1 MB

Otevřená registrace, počet míst omezen

Nebojujte se zákony - příručka pro rodiče 2016

legislativa, myšlenkové mapy, příklady z praxe

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2016 - ke stažení ve formátu PDF, velikost 1 MB

* Příručka je zdarma a můžete si ji po dohodě vyzvednout u nás.
* Ke stažení ZDE (formát PDF, velikost 1 MB).
* Rádi zašleme i poštou za cenu poštovného
* nebo jednotlivé články najdete v sekci Rady a informace.

Podpora pro sólo rodiče

Na stránkách
www.saminadeti.cz najdete užitečné tipy, odkazy, rady ad. saminadeti.cz

APERIO kurzy pro rodiče

VÍCE O KURZECH ZDE

Užitečné:

Nebojte se přihlásit o to, co patří vašim dětem

vasevyzivne.cz

Pomoc obětem domácího a sexuálního násilí

vasevyzivne.cz

Kalkulačky MPSV

Výpočet dávek v roce 2016
nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Výpočet výše náhrady mzdy v roce 2016
v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO? - podpořte nás


Pokud ano, prosíme přispějte darem na číslo účtu
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333
Do zprávy pro příjemce označte platbu jako "dar."
Odkaz na platební bránu i další možnosti, jak nás podpořit, najdete
na donorské stránce.
Děkujeme!

Máte nás rádi?
Nakupujte ve svých oblíbených internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z vaší útraty půjde na naši podporu.
Nestojí Vás to nic navíc!

Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

logo MPSV logo MHMP

Poradna byla v letech 2015-16 podpořena grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. Více informací k programům na www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz.

logo MPSV

DámePráci.cz - link do aplikace

Líbí se vám nový web?

Naše webové stránky prošly rekonstrukcí. Vyplněním krátkého formuláře nám velmi pomůžete.
Budeme rádi za Vaše postřehy a připomínky.
APERIO