Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Výživné na nezletilé dítě

15.10.2016

Dobrý den mám dotaz,mám 10 měsíční dceru a potřebovala bych od vás radu jak dostat dva muže na testy otcovství a zda bych měla šanci dostat výživné.Tak začnu od začátku...Minulý rok v březnu roku 2015 jsem potkala kluka který chodí do školy na pedagogickou fakultu v Praze,žije s rodiči nebo s matkou v bytě já o něm moc nevím znali jsme se pár dnů pak jsem u kamaráda slavila svátek a vyspali jsme se spolu,pak jsme se vyspali a já ze vzteku se vyspala s kamarádem který chodí na vysokou školu do Prahy a bydlí u otce v domě spolu s babičkou pár metrů ode mě.Jde o to že oba chodí do školy a živý je jejich rodiče,já s dcerou bydlím též u rodičů v domě a vlastně otěhotněla jsem během studia ale stačila jsem školu dodělat.Jde o to že nemohu chodit do práce a dostávám jen rodičovský příspěvek a přídavky na dítě.Chtěla bych vědět který z nich je otec a zeptat se zda bych měla šanci na nějaké výživné jak já tak má dcera.Já nemám peníze a tak nemám ani na soud ale chtěla bych vědět zda do toho jít a zda bych měla šanci...Myslíte že je to možné?a kdo by eventuelně platil soud?Díky za odpověď.

Dobrý den,
za otce se podle třetí domněnky považuje muž, který s matkou dítěte souložil v rozhodné době, od které do narození dítěte neuběhlo méně než 160 a více než 300 dní, pokud jeho otcovství nevylučují závažné okolnosti. V průběhu soudního řízení je třeba prokázat, že muž, který byl označen za otce nezletilého dítěte, měl skutečně s matkou dítěte v této době pohlavní styk. Otcovství, které bylo určeno na základě pravomocného soudního rozhodnutí, již nelze popírat.
Určení a popření otcovství se v dnešní době provádí metodou DNA profilování, která se využívá i v kriminalistice pro identifikaci osob. Test otcovství zahrnuje analýzu vzorků DNA od předpokládaného otce a dítěte s cílem potvrdit nebo vyloučit otcovství. Znalecký posudek určuje jaká je pravděpodobnost DNA profilů vyšetřovaných osob (obvykle žalovaného muže, dítěte a matky) za předpokladu, že žalovaný muž je otcem dítěte a jaká je pravděpodobnost DNA profilů vyšetřovaných osob za jiného relevantního předpokladu (obvykle, že otcem dítěte je neznámý nepříbuzný muž). Podílem těchto dvou pravděpodobností (tzv. věrohodnostním poměrem) se mění apriorní pravděpodobnost otcovství na pravděpodobnost aposteriorní. Soud určuje, při které aposteriorní pravděpodobnosti se otcovství považuje za prakticky prokázané. Znalecký posudek je opatřen soudem stanovenými náležitostmi (kulatým razítkem, znaleckou doložkou) a podává jej znalec v oboru zdravotnictví, odvětví genetika. Náklady na znalecký posudek a celý soud, nese většinou strana, která v soudním řízení prohrála. Zde je tedy třeba pečlivě zvážit, koho z oněch mužů označíte z první žalobě o určení otcovství. Podání žaloby na určení otcovství není - na rozdíl od žaloby na popření otcovství - omezeno žádnou lhůtou. Žalobu na určení otcovství tedy můžete podat kdykoliv. Za podání žaloby o určení otcovství se neplatí soudní poplatek.

Řízení o určení otcovství je spojeno ze zákona s řízením o výchově a výživě nezletilého dítěte. Pokud soud určí otcovství, zároveň upravuje výchovu a výživu nezletilého dítěte. Svěří dítě do péče jednoho z rodičů a upraví výživné od narození dítěte. Soud při určování výživného zkoumá, jaké jsou možnosti, schopnosti a majetkové poměry povinného rodiče. Soud přihlíží k celkovým majetkovým poměrům rodiče (nejenom výši mzdy)a taktéž může zkoumat, zda se povinný rodič nevzdal bez důležitého důvodu výhodnějšího zaměstnání nebo majetkového prospěchu či zda nepodstupuje nepřiměřená majetková rizika. Dalším kritériem pro stanovení výživného jsou odůvodněné potřeby dítěte, přičemž rozsah jeho potřeb závisí zejména na jeho věku, zdravotním stavu, způsobu přípravy na budoucí povolání, zájmech a zálibách. Zákon výslovně uvádí, že dítě má právo podílet se na životní úrovni svých rodičů a pokud rodiče nežijí spolu má dítě právo podílet se na životní úrovni toho z rodičů, jehož životní úroveň je vyšší.
Výživné otci dítěte bude vyměřeno podle jeho příjmů a současně podle jeho majetku. S tím, že soud může i vzít v úvahu např. situaci, že měl možnost si přivydělat na brigádě, ale nevyužil ji. Pokud nemá žádný majetek, ani příjem, přechází vyživovací povinnost k jeho dítěti na jeho rodiče. Konkrétní částku stanoví soud, netroufám si ji odhadnout.

Právní úprava:
Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Zdenka Čurdová
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.