Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: nadbytečnost po rodičovské dovolené

16.10.2016

Dobrý den, mám dotaz ohledně kratší délky rodičovské dovolené než je do 3 let věku dítěte. V březnu 2017 budou mému dítěti 3 roky. Se zaměstnavatelem jsem se předběžně domluvila, že ukončím RD k 31.12.2016 a budu se vracet do zaměstnání. Nyní to zatím vypadá, že pro mě zaměstnavatel místo již nemá a považuje mě za nadbytečnou. Co se tedy přesně stane od ledna 2017, kdy jsem ještě v ochranné lhůtě a nemohu dostat výpověď? Může mi zaměstnavatel jako jednostranný akt bez mého souhlasu "prodloužit" RD až do března, kdy budou mému dítěti 3 roky a poté mi dát výpověď? Nebo se od ledna do března 2017 jedná o překážky na straně zaměstnavatele, kdy mi bude plynout mzda dle průměrného výdělku? V březnu tak každopádně přijde výpověď (popř. dohoda o rozvázání PP pro nadbytečnost) s příslušným odstupným. Děkuji

Dobrý den,
pokud máte rodičovskou dovolenou poskytnutou do konce tohoto roku, pak již poté nejste proti výpovědi ze strany zaměstnavatele chráněna. Pokud požádáte o prodloužení rodičovské dovolené do března 2017, zaměstnavatel Vám může dát výpověď až po jejím skončení (rodičovskou dovolenou jako jednostranný úkon zaměstnavatel prodloužit nemůže).
Pokud Vám dá zaměstnavatel výpověď z důvodů vymezených v § 52 písm c) zákoníku práce po ukončení rodičovské dovolené (stane-li se nadbytečným vzhledem k rozhodnutí zaměstnavatele nebo příslušného orgánu o změně jeho úkolů, technického vybavení, o snížení stavu zaměstnanců za účelem zvýšení efektivnosti práce nebo o jiných organizačních změnách), začíná běžet 2 měsíční výpovědní doba, a to prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení a končí uplynutím posledního dne příslušného kalendářního měsíce. Následně máte nárok na tříměsíční odstupné.
Pokud jde o konání práce v době, kdy by běžela výpovědní doba, pak platí Vaše pracovní smlouva, tj. zaměstnavatel by Vám musel přidělovat práci dle ní. Pokud by to z jeho strany nebylo možné, jedná se o překážku na jeho straně, kdy zaměstnankyni náleží náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku, a to v zásadě po celou dobu trvání překážky v práci, resp. do ukončení pracovního poměru. Podle § 355 zákoníku práce se namísto průměrného výdělku použije pravděpodobný výdělek, jestliže zaměstnanec v rozhodném období neodpracoval alespoň 21 dnů. Podle § 354 odst. 1 zákoníku práce je rozhodným obdobím předchozí kalendářní čtvrtletí. Pokud byste v rozhodném období neodpracovala jediný den, je zaměstnavatel povinen pro výpočet náhrady mzdy po dobu překážek v práci na straně zaměstnavatele a odstupného použít pravděpodobný výdělek. § 355 odst. 2 zákoníku práce stanoví způsob výpočtu pravděpodobného výdělku: „Pravděpodobný výdělek zjistí zaměstnavatel z hrubé mzdy, které zaměstnanec dosáhl od počátku rozhodného období, popřípadě z hrubé mzdy, které by zřejmě dosáhl; přitom se přihlédne zejména k obvyklé výši jednotlivých složek mzdy nebo platu zaměstnance nebo ke mzdě nebo platu zaměstnanců vykonávajících stejnou práci nebo práci stejné hodnoty.“
Převedeno do praxe. Zaměstnavatel je ve Vašem případě povinen přizpůsobit výpočet náhrady mzdy změně, kterou prošla mzdová úroveň na Vašem pracovišti, a to v celém období od nástupu na mateřskou dovolenou. Musí vypočítat pravděpodobný výdělek dle pravidel obsažených v ustanovení § 355 zákoníku práce, tedy výdělek, kterého byste byla bývala dosáhla, kdybyste skutečně pracovala. Jak stanoví zákoník práce, zaměstnavatel v této souvislosti přihlédne k obvyklé výši jednotlivých složek mzdy zaměstnance nebo ke mzdě zaměstnanců vykonávajících stejnou práci nebo práci stejné hodnoty (a to ve vztahu k rozhodnému období).

Právní úprava:
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Petra Kuntošová
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

Legislativní příručka pro rodiče

NEBOJUJTE SE ZÁKONY 2017
- legislativa, myšlenkové mapy, příklady z praxe
- jednotlivá témata najdete v sekci Aktuality a články
- zašleme zdarma ve formátu .pdf  Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2017 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

DOKÁŽEME SE DOMLUVIT
jak posilovat schopnost dětí zvládat náročné situace

NOVÉ ŠANCE v Praze, Olomouci a Ústí nad Labem
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
leden až červen 2018

Nové šance

NA SPOLEČNÉ VLNĚ - mentoringový kurz
techniky provázení a mentorování, osvědčená metodika podpory sólo rodičů ze Skotska
Staňte se mentorkou


DALŠÍ APERIO KURZY PRO RODIČE

APERIO PRŮVODCE PORODNICEMI

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

RODIČE NA START! 2017

Letošní benefiční běh se vydařil, na poradnu jsme získali 40.000,- kč

Chcete pomáhat s námi, přidejte se příští rok k nám!



Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

Poslechněte si rozhovor s Eliškou Kodyšovou o kurzu Nové šance pro rodiče v obtížné situaci.

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.