Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Dědictví, vypořádání SJM

17.10.2016

Dobrý den,
naše situace je taková, že můj manžel má z předchozího vztahu dítě, jehož matka dělá neustále nějaké problémy a vymýšlí nové a nové způsoby, jak manžela přes dítě deptat. S manželem spolu máme jedno dítě.
Vím, že se to možná bude zdát trochu šílené, ale už delší dobu se v noci budím ze snů, kdy se manželovi něco stalo, my s dítětem zůstali sami a manželova bývalka nás k tomu ještě nějakým způsobem vyhodila z domu. K tomu se přidali mí kamarádi, kteří mi v týdnu zrovna říkali, jak byli zařizovat "co kdyby se něco tomu druhému stalo" a já už nemohu přestat přemýšlet, co by se skutečně mohlo stát, "kdyby". Můj manžel má pojistku, která by v nejhorším případě měla snad pokrýt hypotéku.
Má otázka zní, jak se potom vypořádává dědictví, musí se dítě okamžitě vyplácet (i do rukou jeho matky)? Vypořádává se nějak i ta pojistka nebo jen společný majetek, který máme? Hrozím se toho, že bych musela vyplatit částku, kterou nebudu mít, ještě navíc do rukou člověka, který zacházet s penězi neumí a dítěti by z toho pravděpodobně ani nic nezůstalo. Dá se to případně udělat tak, aby se matka dítěte k penězům nedostala? Nerada bych, aby tohle manželovo dítě o něco přišlo...
A doufám, že snad mohu ještě jeden dotaz na způsob fungování rozdělení společného jmění manželů - pokud bychom takovou věc sepsali, platí ode dne podpisu nebo to jde nějak zpětně (zajímá mě pouze stran majetku, ne závazků) ?
Předem Vám velice děkuji za odpovědi

Dobrý den,
především jednu poznámku týkající se životní pojistky. Je důležité, aby v pojistné smlouvě byla uvedena obmyšlená osoba (ideálně Vy), které by mělo být vyplaceno případné pojistné plnění, pak se nebude vůbec vyplacená pojistka řešit v dědickém řízení.
Pokud by zemřel Váš manžel, pak byste dědicem jeho majetku byla Vy a jeho děti (tedy dítě z prvního vztahu a všechny Vaše společné děti), dědí se rovným dílem. Před tím, než se začne řešit dědictví, je nutno vypořádat společné jmění manželů, v takovém případě se jmění v SJM rozdělí na polovinu, jedna připadne Vám rovnou a druhá se bude řešit v dědickém řízení. Není mi jasné, jak by Vás bývalá manželka mohla vyhnat z domu, neuvádíte, v jakém majetkovém režimu nemovitost je. O majetku je možno pořídit závětí již za života každého člověka. Může tak v závěti být uvedeno například to, že dům má připadnout Vám, případně Vám a společnému dítěti (dětem), zatímco druhému dítěti může být odkázáno něco jiného, například peněžní částka. Pokud by došlo k dědění ze zákona, zdědilo by dítě jednu třetinu majetku, který by spadal do dědictví a také jednu třetinu dluhů, které by byly součástí dědictví. Kdyby nedošlo k dohodě dědiců, bylo by dědictví zkrátka rozděleno na díly (nemovitosti, movité věci, peníze), šlo by samozřejmě v dohodě určit, komu připadne co. S majetkem nezletilého dítěte disponuje jeho zákonný zástupce, k operacím nad rámec běžné správy majetku potřebuje souhlas soudu. Pokud by manžel sepsal závěť například jen ve Váš prospěch, muselo by nezletilé dítě z dědictví tak jako tak dostat 3/4 svého zákonného podílu, zletilé dítě pak 1/4 svého podílu.
Pokud byste se rozhodnuli upravit nějakým způsobem SJM, bude sice změna platit od okamžiku uzavření dohody, ale v té dohodě upravujete režim majetku již nabytého (dluhů také), takže nadále bude vlastnictví konkrétního majetku dle této dohody.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Ostatní
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.