Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Mateřská a rodičovská dovolená vojákyně

13.10.2016

Dobrý den,
jsem vojákyně na RD. Mám závazek do února 2017. V prosinci to bude rok, co jsem v dispozici (tedy MD a poté RD). Vím, že do závazku se počítá pouze MD. Chápu to tedy dobře, že se mi závazek koncem července (v srpnu jsem nasoupila na RD) jakoby zamrazil a tedy mi zbývá ještě odsloužit 8měsíců, jakmile se vrátím do práce?

Jde mi o to, že kdybych zůstala na RD i nadále a znovu otěhotněla s druhým miminkem, mám tedy nárok na MD ze strany zaměstnavatele, když musím ještě 8 měsíců odsloužit a tudíž mi pracovní poměr trvá a nebo jelikož z kalendářního hlediska je poměr ukončen, tak na MD nárok třeba za 1,5 roku mít nebudu, v případě, že do té doby budu stále na RD?

A když bych se pak po 2 dětech, tedy např. za 4-5let vrátila, tak se mi odečte další mateřská ze závazku a budu muset odsloužit ještě 2 měsíce?

Možná sem to napsala zmateně, ale doufám, že chápete co mě zajímá.
Moc děkuji za odpověď

Dobrý den,
zákon č. 221/1999 Sb., o vojácích z povolání ve znění pozdějších předpisů, zmiňuje zápočet či nezápočet mateřské a rodičovské dovolené do doby výkonu služby na třech důležitých místech. V § 8, který stanoví nejkratší dobu výkonu služby činí hodnosti, uvádí odst. 3, že se do doby výkonu služby v hodnosti nezapočítává rodičovská dovolená (mateřská ano). Zde jde ale pouze o dobu, která určuje, jakou nejkratší dobu musíte odsloužit ve stejné hodnosti, čerpáním rodičovské dovolené tak tuto dobu zkrátit nelze.
Podobně je v § 143 odst. 2, kde se řeší podmínky výsluhových náležitostí vojáka z povolání, stanoveno, že do doby trvání služebního poměru vojáka rozhodné pro přiznání výsluhových náležitostí se nezapočítává doba rodičovské dovolené (doba mateřské dovolené opět ano), zde jde ale o speciální ustanovení, které má za cíl vyloučit možnost, aby za dobu strávenou na rodičovské dovolené vznikl vojákovi nárok na výsluhový příspěvek. Jde pouze o dobu služebního poměru "rozhodnout pro přiznání výsluhových náležitostí".
Čistě dobou trvání služebního poměru v souvislosti s určením vojáka do dispozice se zabývá § 10. Zde je uvedeno v odst. 2 písm. d) a e), že voják se po dobu mateřské a rodičovské dovolené určí do dispozice. V odst. 4 téhož ustanovení je uvedeny druhy dispozice, které se do doby trvání služebního poměru nezapočítávají, mateřská a rodičovská dovolená zde uvedeny nejsou, proto soudím, že se do doby trvání služebního poměru započítávají, že tedy doba Vašeho "závazku" běží. Podle mého názoru tak může služební poměr skončit během trvání rodičovské dovolené. Analogicky k tomuto skončí pracovní poměr uzavřený na dobu určitou zaměstnankyni, ač čerpá mateřskou nebo rodičovskou dovolenou.
Nicméně jsem vznesla tento dotaz na personální oddělení jednoho vojenského útvaru, kde mi bylo sděleno to samé, co uvádíte ve svém dotazu. Že se rodičovská dovolená do úvazku nepočítá a služební poměr tak neskončí. Vzhledem k trvalým špatným zkušenostem s výkladem zákona o vojácích z povolání ze strany vojenských úředníků, ale nelze s tímto výkladem souhlasit, řadová personalistka sama nemůže spolehlivě podat správný výklad, postupuje jen podle metodického pokynu, který jí byl předložen. Rozhodně Vám doporučuji obrátit se na Váš konkrétní personální útvar a zjistit, jak to přesně s Vaším služebním poměrem je. Je to poměrně podstatné, pokud počítáte s dalším dítětem a chcete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství. V podstatě není důležité, jestli postup na Vašem útvaru bude správný, ale zda bude ve Váš prospěch či nikoliv.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Mateřská a rodičovská dovolená
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Objevte další články na téma:

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

One-to-one Counselling and Help for Parents

Praktické

Kurz pro rodiče ve složité situaci
Práce, komunikace, výchova,
finanční poradenství, seberozvoj,
právní minimum

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2016 - ke stažení ve formátu PDF, velikost 1 MB

Otevřená registrace, počet míst omezen

Nebojujte se zákony - příručka pro rodiče 2016

legislativa, myšlenkové mapy, příklady z praxe

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2016 - ke stažení ve formátu PDF, velikost 1 MB

* Příručka je zdarma a můžete si ji po dohodě vyzvednout u nás.
* Ke stažení ZDE (formát PDF, velikost 1 MB).
* Rádi zašleme i poštou za cenu poštovného
* nebo jednotlivé články najdete v sekci Rady a informace.

Podpora pro sólo rodiče

Na stránkách
www.saminadeti.cz najdete užitečné tipy, odkazy, rady ad. saminadeti.cz

APERIO kurzy pro rodiče

VÍCE O KURZECH ZDE

Užitečné:

Nebojte se přihlásit o to, co patří vašim dětem

vasevyzivne.cz

Pomoc obětem domácího a sexuálního násilí

vasevyzivne.cz

Kalkulačky MPSV

Výpočet dávek v roce 2016
nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Výpočet výše náhrady mzdy v roce 2016
v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO? - podpořte nás


Pokud ano, prosíme přispějte darem na číslo účtu
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333
Do zprávy pro příjemce označte platbu jako "dar."
Odkaz na platební bránu i další možnosti, jak nás podpořit, najdete
na donorské stránce.
Děkujeme!

Máte nás rádi?
Nakupujte ve svých oblíbených internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z vaší útraty půjde na naši podporu.
Nestojí Vás to nic navíc!

Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

logo MPSV logo MHMP

Poradna byla v letech 2015-16 podpořena grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. Více informací k programům na www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz.

logo MPSV

DámePráci.cz - link do aplikace

Líbí se vám nový web?

Naše webové stránky prošly rekonstrukcí. Vyplněním krátkého formuláře nám velmi pomůžete.
Budeme rádi za Vaše postřehy a připomínky.
APERIO