Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Mateřská a rodičovská dovolená vojákyně

13.10.2016

Dobrý den,
jsem vojákyně na RD. Mám závazek do února 2017. V prosinci to bude rok, co jsem v dispozici (tedy MD a poté RD). Vím, že do závazku se počítá pouze MD. Chápu to tedy dobře, že se mi závazek koncem července (v srpnu jsem nasoupila na RD) jakoby zamrazil a tedy mi zbývá ještě odsloužit 8měsíců, jakmile se vrátím do práce?

Jde mi o to, že kdybych zůstala na RD i nadále a znovu otěhotněla s druhým miminkem, mám tedy nárok na MD ze strany zaměstnavatele, když musím ještě 8 měsíců odsloužit a tudíž mi pracovní poměr trvá a nebo jelikož z kalendářního hlediska je poměr ukončen, tak na MD nárok třeba za 1,5 roku mít nebudu, v případě, že do té doby budu stále na RD?

A když bych se pak po 2 dětech, tedy např. za 4-5let vrátila, tak se mi odečte další mateřská ze závazku a budu muset odsloužit ještě 2 měsíce?

Možná sem to napsala zmateně, ale doufám, že chápete co mě zajímá.
Moc děkuji za odpověď

Dobrý den,
zákon č. 221/1999 Sb., o vojácích z povolání ve znění pozdějších předpisů, zmiňuje zápočet či nezápočet mateřské a rodičovské dovolené do doby výkonu služby na třech důležitých místech. V § 8, který stanoví nejkratší dobu výkonu služby činí hodnosti, uvádí odst. 3, že se do doby výkonu služby v hodnosti nezapočítává rodičovská dovolená (mateřská ano). Zde jde ale pouze o dobu, která určuje, jakou nejkratší dobu musíte odsloužit ve stejné hodnosti, čerpáním rodičovské dovolené tak tuto dobu zkrátit nelze.
Podobně je v § 143 odst. 2, kde se řeší podmínky výsluhových náležitostí vojáka z povolání, stanoveno, že do doby trvání služebního poměru vojáka rozhodné pro přiznání výsluhových náležitostí se nezapočítává doba rodičovské dovolené (doba mateřské dovolené opět ano), zde jde ale o speciální ustanovení, které má za cíl vyloučit možnost, aby za dobu strávenou na rodičovské dovolené vznikl vojákovi nárok na výsluhový příspěvek. Jde pouze o dobu služebního poměru "rozhodnout pro přiznání výsluhových náležitostí".
Čistě dobou trvání služebního poměru v souvislosti s určením vojáka do dispozice se zabývá § 10. Zde je uvedeno v odst. 2 písm. d) a e), že voják se po dobu mateřské a rodičovské dovolené určí do dispozice. V odst. 4 téhož ustanovení je uvedeny druhy dispozice, které se do doby trvání služebního poměru nezapočítávají, mateřská a rodičovská dovolená zde uvedeny nejsou, proto soudím, že se do doby trvání služebního poměru započítávají, že tedy doba Vašeho "závazku" běží. Podle mého názoru tak může služební poměr skončit během trvání rodičovské dovolené. Analogicky k tomuto skončí pracovní poměr uzavřený na dobu určitou zaměstnankyni, ač čerpá mateřskou nebo rodičovskou dovolenou.
Nicméně jsem vznesla tento dotaz na personální oddělení jednoho vojenského útvaru, kde mi bylo sděleno to samé, co uvádíte ve svém dotazu. Že se rodičovská dovolená do úvazku nepočítá a služební poměr tak neskončí. Vzhledem k trvalým špatným zkušenostem s výkladem zákona o vojácích z povolání ze strany vojenských úředníků, ale nelze s tímto výkladem souhlasit, řadová personalistka sama nemůže spolehlivě podat správný výklad, postupuje jen podle metodického pokynu, který jí byl předložen. Rozhodně Vám doporučuji obrátit se na Váš konkrétní personální útvar a zjistit, jak to přesně s Vaším služebním poměrem je. Je to poměrně podstatné, pokud počítáte s dalším dítětem a chcete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství. V podstatě není důležité, jestli postup na Vašem útvaru bude správný, ale zda bude ve Váš prospěch či nikoliv.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Mateřská a rodičovská dovolená
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.