Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: mateřská a rodičovská dovolená,nárok na ppm

04.10.2016

Dobrý den,
obracím se k Vám s dotazem, jak je to s čerpáním PPM a RP na druhé dítě.

Momentálně jsem na RD a pobírám RP se svým synem, první dítě, délku mám zatím stanovenou 32měsíců tj, do září 2017 (avšak věku tří let dosáhne již v červenci 2017).
Jaké musím splnit podmínky, abych měla nárok na čerpání PPM u druhého dítěte, když mám v zaměstnání smlouvu na dobu neurčitou?

Je nutné porodit druhé dítě termínově do dosažení 3let věku prvního dítěte ( aby stále trval pracovní poměr)?, nebo stačí pouze oznámit těhotenství, dále pokračovat a v RD a plynule přejít na PPM s druhým dítětem?

Ptám se pro to, protože vím, že původní pracovní místo je zaměstnavatel povinen držet právě do dosažení 3let věku dítěte, tak nevím, jak je to u druhého dítěte a PPM, zda-li tam jsou nějaké podmínky???

Za Vaši odpověď Vám mnohokrát děkuji a jsem s pozdravem

Eva P.

Vážená paní,
rodičovská dovolená ve smyslu zákoníku práce nesouvisí s pobíráním rodičovského příspěvku (dávka státní sociální podpory dle zákona o státní sociální podpoře). Rodičovská dovolená (§196 ZP) přísluší ženě na její žádost po skončení mateřské dovolené do tří let věku dítěte. Zaměstnavatel je povinen poskytnout zaměstnankyni a zaměstnanci na jejich žádost rodičovskou dovolenou.

I v případě rodičovské dovolené jde z pracovněprávního hlediska v případě, že pracovní poměr po dobu čerpání mateřské dovolené trvá, o důležitou osobní překážku v práci, při které přísluší od zaměstnavatele pracovní volno bez náhrady mzdy. Doba čerpání rodičovské dovolené se pro účely dovolené na zotavenou jako výkon práce neposuzuje a započítává se do dnů podmiňujících krácení dovolené na zotavenou.

Z právní úpravy vyplývá, že rodičovská dovolená se nemusí čerpat vcelku, ale pouze v rozsahu, ve kterém o ni zaměstnankyně či zaměstnanec zaměstnavatele požádali. Pokud nastoupí do zaměstnání před dovršením tří let věku dítěte a poté se rozhodnou opět čerpat rodičovskou dovolenou, je zaměstnavatel povinen do dovršení tří let věku dítěte jejich žádosti vyhovět.

Po dovršení věku tří let, můžete zaměstnavatele požádat o poskytnutí neplaceného volna z důvodu péče o dítě do 4 let věku. Zaměstnavatel Vám neplacené volno může poskytnout, není to však jeho zákonná povinnost.

Základní podmínkou nároku na PPM je účast na pojištění (tj. např. trvání pojištěného zaměstnání) v době nástupu na PPM. Nástupem se rozumí den, jenž si pojištěnka sama určí v období od počátku 8 až 6 týdne před očekávaným dnem porodu, popř. den porodu, ke kterému došlo před nástupem na PPM. Jestliže si pojištěnka tento den v tomto období neurčí, rozumí se dnem nástupu na PPM počátek 6. týdne před očekávaným dnem porodu. Nárok na dávku má i žena, která nastoupí na PPM po skončení pojištění v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta u žen, jejichž pojištění skončilo v době těhotenství, činí 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; pokud však pojištění trvalo kratší dobu, činí ochranná lhůta jen tolik kalendářních dnů, kolik dnů pojištění trvalo. Pokud pojištění nezaniklo v době těhotenství, činí ochranná lhůta 7 kalendářních dnů ode dne zániku nemocenského pojištění (pokud pojištění trvalo alespoň po tuto dobu). Ochranná lhůta však neplyne z některých pojištěných činností (např. z dohod o provedení práce, ze zaměstnání malého rozsahu).
Další podmínkou nároku na tuto dávku je účast pojištěnce na nemocenském pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na PPM.

Pokud nastoupíte na PPM s dalším dítětem během čerpání rodičovské dovolené nebo neplaceného volna, nárok na PPM Vám vznikne.

V případě, že by Váš pracovní poměr skončil,ale nástup na ppm by nastal během ochranné lhůty ze skončeného zaměstnání (tj. 180 dnů od skončení pracovního poměru, na ppm se nastupuje 8 až 6 týdnů před termínem porodu, který stanovil lékař), nárok na ppm by Vám opět vznikl.

Pokud žena nemá nárok na PPM, tedy například není zaměstnána a není ani v ochranné lhůtě ze skončeného zaměstnání nebo nesplňuje potřebnou dobu 270 kalendářních dnů za poslední dva roky před nástupem na PPM, má ode dne porodu nárok na rodičovský příspěvek. Tuto dávku vyplácí příslušná krajská pobočka Úřadu práce ČR podle trvalého bydliště maminky. Potřebné formuláře lze najít na webových stránkách Úřadu práce ČR.

Po uplynutí rodičovské dovolené, kterou poskytuje zaměstnavatel (v případě,že Vám zaměstnavatel odmítne poskytnou neplacené volno z důvodu péče o dítě do 4 let věku), jste povinna nastoupit do zaměstnání. Jestliže Vás ovšem Váš ošetřující lékař v tento první den, kdy byste měla začít pracovat (nebo dokonce již pracovat začala) uzná dočasně práce neschopnou a vystaví Vám neschopenku, pak do zaměstnání zpět pochopitelně nastoupit nemůžete. J
Jestliže by ženu lékař uznal dočasně práce neschopnou ještě v době, kdy jí bude trvat neplacené volno (rodičovská dovolená), pak nárok na výplatu nemocenského bude mít až po skončení tohoto neplaceného volna.

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Milada Rejzková
Kategorie dotazu: Mateřská a rodičovská dovolená
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.