Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Volba rodičovského příspěvku

28.09.2016

Dobrý den, jsem studentka prvního ročníku na vysoké škole. S manželem plánujeme dítě,ale až tak za dva/ tři roky. Chci se zeptat. Kdybych si teď našla práci a pracovala při denním studium, tak že bych měla podíl na pojištění alespoň 270 dní za 2 roky před porodem. Měla bych nárok na 9000 variantu, i když bych ve studiu pokračovala? Nebo prosím poraďte, co dělat abych měla nárok na co nejvyšší příspěvek, jako studující matka už to budu mít tak dost těžké.
Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den.
Nárok na peněžitou pomoc v mateřství má žena, která porodila dítě (v době 6 až 8 týdnů před očekávaným dnem porodu těhotná žena), pokud splnila podmínku účasti na nemocenském pojištění po dobu alespoň 270 dnů v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství s tím, že ke vzniku nároku na dávku došlo v době pojištění nebo v ochranné lhůtě. Ta činí v případě, že zaměstnání skončilo v době těhotenství, 180 dnů ode dne skončení zaměstnání, pokud zaměstnání trvalo alespoň tolik dnů.
Nárok na rodičovský příspěvek má rodič, který po celý kalendářní měsíc osobně, celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině, a to až do vyčerpání celkové částky 220 000 Kč, nejdéle do 4 let věku dítěte.
Jestliže alespoň jednomu z rodičů v rodině lze stanovit k datu narození dítěte 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu pro stanovení peněžité pomoci v mateřství nebo nemocenské v souvislosti s porodem, rodič si může volit výši a tím i délku pobírání rodičovského příspěvku. Maximální měsíční výše rodičovského příspěvku se stanoví ve vazbě na uvedený vyměřovací základ: pokud 70 % 30 násobku denního vyměřovacího základu je nižší nebo rovno 7 600 Kč, rodičovský příspěvek může činit nejvýše7 600 Kč; pokud 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu převyšuje 7 600 Kč, je výše rodičovského příspěvku je omezena touto částkou, maximálně však výše rodičovského příspěvku může činit 11 500 Kč měsíčně. V případě, že vyměřovací základ lze stanovit u obou rodičů, vychází se z toho, který je vyšší. Volbu výše rodičovského příspěvku je možno měnit jedenkrát za tři měsíce.
Z výše uvedeného vyplývá, že pokud splníte podmínky vzniku nároku na peněžitou pomoc v mateřství, bude Vám tato dávka náležet po dobu 28 týdnů; pokud byste nesplnila potřebnou dobu účasti na nemocenském pojištění pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství, ale splnila byste podmínky vzniku nároku na nemocenské, uzná Vás lékař práce neschopnou od počátku 6. týdne před očekávaným dnem porodu, pracovní neschopnost ukončí zpravidla 6 týdnů po porodu. Nemocenské pobírané v této době se nazývá nemocenským v souvislosti s porodem.
Nárok na peněžitou pomoc v mateřství nebo nemocenské v souvislosti s porodem zakládá nárok na volbu rodičovského příspěvku dle pravidel uvedených výše. Volbu rodičovského příspěvku lze provést též podle denního vyměřovacího základu otce dítěte, aniž by tento peněžitou pomoc v mateřství nebo rodičovský příspěvek pobíral.
Při pobírání rodičovského příspěvku můžete nadále pokračovat ve studiu – na dobu studia jste povinna zajistit péči o dítě jinou zletilou osobou s tím, že dítě nesmí navštěvovat školu, jesle nebo obdobné zařízení nad zákonem stanovený rozsah.
Bližší informace o dávkách nemocenského pojištění naleznete na webových stránkách České správy sociálního zabezpečení – www.cssz.cz, bližší informace o rodičovském příspěvku na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí – www.mpsv.cz/cs/2.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Rodičovský příspěvek
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.