Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Rodičovský příspěvek - cizí prvek

29.09.2016

Dobry den,
muj dotaz se tyka rodicovskeho prispevku. Jsem na rodicovske dovolene s duhym ditetem, otec ditete pracuje v zahranici. My za nim casto cestujeme, trvale bydliste mame ale stale v CR, doktory, pojisteni take. Otec deti si zazadal v zahranici o vyplaceni jiste rodinne davky, ktera se nerovna rodicovskemu prispevku tady u nas, jelikoz je vyplacena az do 16ti let veku deti, coz mi bylo potvrzeno i nasim uradem prace. Nicmene mi Urad prace bez vysvetleni stopnul vyplaceni rodicovskeho prispevku. Az na me urgence se mnou zacali komunikovat, ze potrebuju vyplnit novy dotaznik, potvrzeni trvaleho bydliste, potvrzeni od doktoru, z pojistovny, cestne prohlaseni ze nepracuji, atd. Vsechy potrebne dokumenty jsem jim poslala, plus vypoved dvou svedku - mych rodicu, ze bydlim v CR a mam zde trvale bydliste. Na to konto mi dosla odpoved, ze rodice nestaci a je potreba jine svedky z mista bydliste. Ze jim udajne dosel dopis ze zahranici, ze se nachazim tam a pobiram davky, coz tak neni, ano, cestujeme casto, ale porad mam vsechny vazby v CR, coz dokladaji vsechny dokumenty mnou poslane. Muj dotaz zni, zda jednani uradu je podlozeno nejakym zakonem, ze jim opravdu nestaci mi rodice jako svedci? Je opravdu potreba pri dokazovani centra zajmu oslovovat cizi lidi (sousedy), aby mi podepsali papir, ze mne znaji a ze mne potkavaji? Jde o to, ze, jsem v miste bydliste svych rodicu dlouha leta nezila, zila jsem v jinem meste a o prazdninach si zmenila trvale bydliste k nim (i svym detem), takze je opravdu mozne, ze mi ten papir nikdo ani nemusi chtit podepsat, a ja timto zpusobem muzu prijit o prispevek, jen kvuli tomu, ze otec ditete pracuje jinde a mne se neveri, ze za nim jen cestujeme. Dekuji

Vážená paní,
V oblasti vyplácení dávek v rámci EU se uplatňují tzv. Pravidla přednosti.

Obecně platí, že hlavní odpovědnost za vyplácení dávek nese země, ve které pracujete (pokud vy nebo váš manžel či manželka jste zaměstnáni nebo pracujete jako OSVČ).
Vyplývá-li váš nárok na dávky ze zaměstnání či samostatné výdělečné činnosti v obou uvažovaných zemích, je za poskytování dávek odpovědná ta země, v níž žijí vaše děti, pokud v ní zároveň pracuje jeden z rodičů. V ostatních případech je odpovědná ta země, kde budou dávky nejvyšší.
Vyplývá-li váš nárok v obou zemích z vyplácení důchodu, je za vyplácení dávek odpovědná ta země, v níž žijí vaše děti, pokud v ní zároveň jeden z rodičů pobírá důchod. V ostatních případech je to ta země, kde jste byli pojištěni nejdéle nebo kde jste měli nejdéle bydliště.
Pokud váš nárok vyplývá ze skutečnosti, že v obou zemích máte bydliště, nese za vyplácení dávek hlavní odpovědnost ta země, kde žijí vaše děti.
Doplatky

Pokud jsou dávky, které dostáváte z tzv. primární země, nižší než ty, které byste dostávali z tzv. země sekundární, kde na ně máte rovněž nárok, sekundární země vám bude platit doplatek, který odpovídá rozdílu mezi těmito dávkami. Tímto způsobem je zajištěno, že budete dostávat plnou výši dávek, na kterou máte nárok.

Kde zažádat o rodinné dávky

O rodinné dávky můžete zažádat v kterékoli zemi EU, kde vy nebo druhý rodič vašich dětí máte na dávky nárok. Příslušný úřad v zemi, ve které jste žádost podali, se obrátí na všechny země, které jsou ve věci vašeho případu příslušné.

Pokud o dávky zažádáte v jedné zemi ve stanovené lhůtě, bude se mít za to, že jste žádost podali včas v kterékoli jiné zemi EU, ve které máte na rodinné dávky nárok. Vyplácení dávek, na které máte nárok, vám nemůže být zamítnuto jen proto, že země, kde jste podali žádost nejdříve, poslala váš spis příslušnému orgánu v jiné zemi příliš pozdě.

Úřady opravdu pravidelně ověřují, zda v zemi máte tzv. skutečný střed zájmů, tj. , zda zde dítě pravidelně navštěvuje dětského lékaře, předškolní zařízení, kroužky apod. Zkuste sami doložit , že v ĆR fakticky žijete (např. potvrzení dětského lékaře, že ho pravidelně navštěvujete apod).

Pokud Vám dávka nebude přiznána,v rozhodnutí o nepřiznání dávky musí být uveden důvod, proč nebyla přiznána a poučení o odvolání.
Proti rozhodnutí o nepřiznání dávky SSP se můžete samozřejmě odvolat . Odvolacím orgánem je krajský úřad nebo Magistrát hlavního města Prahy. Odvolání se podává u příslušného úřadu státní sociální podpory, který vydal rozhodnutí, proti němuž odvolání směřuje. Odvolání je třeba podat do 15 dnů ode dne oznámení rozhodnutí.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Milada Rejzková
Kategorie dotazu: Rodičovský příspěvek
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.