Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Výživné pro zletilou těhotnou dceru

28.09.2016

Dobrý den. Mám dotaz na výživné v době nezaměstnanosti. Je mi přes padesát let a v důsledku organizačních změn jsem přišel o práci. Jsem v evidenci úřadu práce už 3 roky a 9 měsíců. Aktivně s ním spolupracuji při hledání pracovního uplatnění, ale vzhledem ke specializaci studia a praxe tato místa v regionu s vyšší nezaměstnaností nejsou (mimo region taky moc ne). V rámci jiných oborů se mi práci nepodařilo najít. Bydlím sám v bytě v osobním vlastnictví. Dosud jsem přežíval díky našetřeným úsporám, poněvadž jsem předtím pracoval nepřetržitě 23 let, díky odstupnému, podpoře v nezaměstnanosti (5 měsíců), výplatě dávek z pojištění proti ztrátě zaměstnání, které jsem měl sjednáno u pojišťovny.. Před rokem jsem musel dát pokyn k výplatě výsluhové penze z třetího pilíře penzijního připojištění (u komerční společnosti), na které jsem si šetřil v době zaměstnání. a na které mi přispíval převážně zaměstnavatel a také stát svým státním příspěvkem. Celkem se v průběhu dvou let jednalo o předčasnou výplatu starobní penze ve čtyřech půlročních splátkách po cca 80 tisíc Kč, tedy průměrně 13 000 Kč měsíčně,Tato výplata však letos konči a já se obávám, že pokud si nenajdu zaměstnání v dohledné době, o což opravdu usiluji, budu muset zažádat o dávky hmotné nouze, za což se stydím, a které jsou tak nízké, že mi stejně moji situaci nevyřeší a náklady nepokryjí Příjmy z výdělečné činnosti žádné nemám,
Platím pravidelně výživné na zletilou dceru (18 let) ve výši 2000 Kč měsíčně, Před dosažení zletilosti jsem vždy přispíval její matce i nad rámec výživného podle potřeb dítěte. Výživné samozřejmě platím nadále.V této situaci mi oznámila moje čerstvě zletilá osmnáctiletá dcera, studující poslední ročník střední školy, že je těhotná se studentem VŠ, a že se milují, možná se i vezmou, ale že stejně budou dlouho studovat. Školu hodlá nyní přerušit. Dcera žije samostatně v pronajatém bytě částečně financovaném údajně jejím přítelem a v dobrém smyslu slova svoji brigádnickou činností. A poněvadž o výživné podle zákona má právo žádat už jen ona, podala žádost o zvýšení výživného na sebe, a to prý i zpětně, poněvadž došlo k významným změnám v jejím životě a někdo ty zvýšené výdaje na její těhotenství platit musí. Takže se obrátila na soud a peníze bude vymáhat ze mě. Jsem touto událostí naprosto zaskočen a nevím si rady, Ptám se tedy:
Má zletilá dcera právo žádat zvýšení výživného zpětně, když k těhotenství došlo letos v srpnu?
Bude zajímat soud, v tomto případě, že jsem v evidenci UP?
Počítá se výplata výsluhové penze z komerčního penzijního připojištění (3. pilíř), za příjem, který bude soud brát v úvahu při určení výše výživného? Nebo jeho část? Mám za to, že se jedná o úspory určené na důchod v rámci dobrovolného připojištění, a tedy že se při její výplatě nejedná o příjem, podobně jako například u pojištění v případě ztráty zaměstnanosti.
Mohu v této situaci žádat o státní příspěvek na bydlení?
Jak velké vlastně mám očekávat nové výživné?
Jak dokladovat soudu příjmy, když žádné nemám, abych nebyl posuzován jako osoba vyhýbající se dokladování těchto příjmů?
Přijde mi divné, že když jsem přišel o práci ne vlastní vinou, když dcera otěhotněla, ne mojí vinou, když abych přežil, čerpám předčasně prostředky uspořené na důchod, nečerpám a nezatěžuji stát žádnými sociálními dávkami, tak teď budu stát před soudem jako poslední žebrák popotahovaný vlastním potomkem.

Dobrý den.
Výživné upravuje občanský zákoník (zák. č. 89/2012 Sb., v platném znění) v § 910 a násl.
Dle § 922 cit. předpisu lze výživné přiznat jen ode dne zahájení soudního řízení; u výživného pro děti i za dobu nejdéle tří let zpět od tohoto dne.
Náklady spojené s těhotenstvím však je třeba žádat po otci dosud nenarozeného dítěte. Výživné a zajištění úhradu některých nákladů neprovdané matce upravuje § 920 cit. předpisu, a to takto:
(1) Není-li matka dítěte provdána za otce dítěte, poskytne jí otec dítěte výživu po dobu dvou let od narození dítěte a přispěje jí v přiměřeném rozsahu na úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a porodem. Povinnost k úhradě nákladů spojených s těhotenstvím a porodem vznikne muži, jehož otcovství je pravděpodobné, i v případě, že se dítě nenarodí živé.
(2) Soud může na návrh těhotné ženy uložit muži, jehož otcovství je pravděpodobné, aby částku potřebnou na výživu a příspěvek na úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a porodem poskytl předem.
(3) Soud může rovněž na návrh těhotné ženy uložit muži, jehož otcovství je pravděpodobné, aby předem poskytl částku potřebnou k zajištění výživy dítěte po dobu, po kterou by ženě náležela jako zaměstnankyni podle jiného právního předpisu mateřská dovolená.

Pro určení rozsahu výživného jsou rozhodné odůvodněné potřeby oprávněného a jeho majetkové poměry (tj. Vaší dcery), jakož i schopnosti, možnosti a majetkové poměry povinného (tj. Vás). Soud tedy samozřejmě přihlédne i ke skutečnost, že jste evidován na úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání; že již Vám uběhla podpůrčí doba, a tudíž podporu v nezaměstnanosti již nepobíráte a že Vaším příjmem je pouze výsluhová penze.
Výši výživného nelze bez detailní znalosti všech okolností ani odhadnout.
Co se týče příspěvku na bydlení, nárok na tuto dávku má vlastník nebo nájemce bytu přihlášený v bytě k trvalému pobytu, jestliže 30 % (v Praze 35 %) příjmů rodiny nestačí k pokrytí nákladů na bydlení a zároveň těchto 30 % (v Praze 35 %) příjmů rodiny je nižší než příslušné normativní náklady stanovené zákonem. Bližší informace o dávce naleznete na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí – www.mpsv.cz/cs/2, zde jsou též příslušné formuláře a seznam kontaktních pracovišť. Vzhledem k poměrně obtížnému stanovení kritérií rozhodujících pro nárok na dávku, Vám doporučuji v případě pochybností kontaktovat příslušnou pracovnici.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.