Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: návrat do zaměstnání po rodičovské dovolené

25.09.2016

Dobrý den,
prosím o radu, a tím i o velikou pomoc :o) Jsem nyní na rodičovské dovolené, vyplácení rodičovského příspěvku mi končí v polovině listopadu. Zaměstnavatel však počítá s mým návratem až po ukončení 3 roku dítěte, což bude koncem července příštího roku. Otěhotněla jsem a termín porodu mám stanoven na konec dubna. Jak mám nejlépe postupovat, abych v období od listopadu do dubna (než začnu čerpat novou mateřskou) nezůstala plně bez prostředků? Mateřskou jsem měla docela vysokou, nerada bych o ni (ani o její výši) přišla. Děkuji moc

Vážená paní,
uvažujete-li o dřívějším návratu na trh práce než po třech letech rodičovské dovolené, snažte se PŘEDEM dohodnout se zaměstnavatelem, že si vezmete rodičovskou dovolenou kratší, např. 18 měsíců a pak se domluvíte dále, jestli nastoupíte nebo ještě ne. Zaměstnavatel nemá právo Vás nutit k dřívějšímu návratu do práce. Vy však máte právo předem si dohodnout dřívější návrat z rodičovské dovolené, a v případě, že se rozhodnete své rozhodnutí změnit, tak na rodičovské dovolené setrvat a do práce dříve nenastoupit. Mějte ale na paměti složitou situaci Vašeho zaměstnavatele, který za Vás najímá po dobu Vaší rodičovské dovolené pracovní sílu na dobu určitou. Rodičovskou dovolenou při svém návratu do práce můžete přerušit a v případě potřeby se k ní opět navrátit.

Zaměstnavatel je povinen poskytnout zaměstnankyni/ci rodičovskou dovolenou v rozsahu, v jakém o ní požádají; nejsou povinni čerpat rodičovskou dovolenou v celku. Např. je tedy možné, aby zaměstnankyně/ec rodičovskou dovolenou ukončil v jednom roce dítěte a následně o ní znova požádal/a ve dvou letech dítěte. Také je možné, aby se rodiče dítěte na rodičovské dovolené střídali, a to i vícekrát, např. po půl roce.

Po dobu rodičovské dovolené náleží zaměstnankyni rodičovský příspěvek podle předpisů o státní sociální podpoře. Pobírání tohoto příspěvku nelze ztotožňovat s čerpáním rodičovské dovolené. Jedná se o dva samostatné instituty. Příspěvek lze pobírat po dobu 4 let, rodičovská dovolená přísluší nejdéle do 3 let věku dítěte (4 rok připadá v úvahu dohoda se zaměstnavatelem na „neplaceném volnu“, na které ovšem není nárok, nebude se již jednat o rodičovskou dovolenou). Zaměstnankyně nemusí informovat zaměstnavatele o době, po kterou hodlá pobírat rodičovský příspěvek, ale musí jej informovat o době, po kterou hodlá čerpat rodičovskou dovolenou. Neurčí-li zaměstnankyně v žádosti o rodičovskou dovolenou její rozsah, má se za to, že ji hodlá čerpat v plném rozsahu, tj. do 3 let věku dítěte.
Zaměstnankyně nemusí informovat zaměstnavatele o době, po kterou hodlá pobírat rodičovský příspěvek, ale musí jej informovat o době, po kterou hodlá čerpat rodičovskou dovolenou. Neurčí-li zaměstnankyně v žádosti o rodičovskou dovolenou její rozsah, má se za to, že ji hodlá čerpat v plném rozsahu, tj. do 3 let věku dítěte. Rozdílné právní názory existují pro případy, že se zaměstnankyně rozhodne ukončit rodičovskou dovolenou dříve, než původně požádala; komentář k zákoníku práce uvádí, že se zaměstnankyně musí na zkrácení původně oznámené délky rodičovské dovolené se zaměstnavatelem dohodnout, resp. zaměstnavatel s tím musí souhlasit (z logických důvodů – například již přijal zástup za RD na dobu určitou 3 let). Jiné výklady se přiklánějí k názoru, že když se chce žena vrátit zpět dříve, i takto jí musí zaměstnavatel vyhovět, neboť se v prvé řadě jedná o její místo a čerpání rodičovské dovolené je právem zaměstnankyně.
Naopak, požádala-li zaměstnankyně o rodičovskou dovolenou kratší, např. v délce 2 let, a v průběhu této doby hodlá změnit její čerpání na celý nárok 3 let, musí jí zaměstnavatel vždy vyhovět.

Na skutečnost, že Vám poskytování rodičovského příspěvku skončí dříve než nahlášená rodičovská dovolená jste měla myslet dříve. Nicméně se pokuste se zaměstnavatelem domluvit na ukončení rodičovské dovolené k listopadu 2016 a nástupu do práce s tím, že přibližně začátkem března byste nastupovala na mateřskou dovolenou s dalším dítětem (na mateřskou dovolenou se zpravidla nastupuje 8 až 6 týdnů před termínem porodu, který stanovil lékař). Tehdy Vám vznikne nárok na peněžitou pomoc v mateřství.

Pokud se domluvíte se zaměstnavatelem na kratším trvání rodičovské dovolené, jste po jejím skončení povinna nastoupit do zaměstnání, pokud by Vás lékař uznal práce neschopnou, samozřejmě byste do práce nastoupit nemohla a čerpala byste nemocenské.

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Milada Rejzková
Kategorie dotazu: Mateřská a rodičovská dovolená
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

NOVÉ ŠANCE

Poslechněte si rozhovor s Eliškou Kodyšovou o kurzu Nové šance pro rodiče v obtížné situaci.

APERIO v TV

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.


Nové služby

Kurz pro rodiče ve složité situaci
Práce, komunikace, výchova,
finanční poradenství, seberozvoj,
právní minimum

 Nové šance

Otevřená registrace, počet míst omezen

Řešíte mateřskou, nástup do práce,
rozvod, podnikání nebo jiné?

Nebojujte se zákony - příručka pro rodiče 2017
legislativa, myšlenkové mapy, příklady z praxe

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2017 - ke stažení ve formátu PDF

Chcete mít příručku doma v PDF nebo v tištěné verzi ?
Rádi vám ji zdarma poskytneme

* nebo jednotlivé články najdete v sekci
Rady a informace.


Podpora pro sólo rodiče

Na stránkách
www.saminadeti.cz najdete užitečné tipy, odkazy, rady ad. saminadeti.cz

APERIO kurzy pro rodiče

VÍCE O KURZECH ZDE

Užitečné:

Nebojte se přihlásit o to, co patří vašim dětem

vasevyzivne.cz

Pomoc obětem domácího a sexuálního násilí

vasevyzivne.cz

Kalkulačky MPSV

Výpočet dávek v roce 2016
nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Výpočet výše náhrady mzdy v roce 2016
v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO? - podpořte nás


Prosíme, přispějte darem na číslo účtu
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333
Do zprávy pro příjemce označte platbu jako "dar."
Odkaz na platební bránu i další možnosti, jak nás podpořit, najdete
na donorské stránce.
Děkujeme!

Máte nás rádi?
Nakupujte ve svých oblíbených internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z vaší útraty půjde na naši podporu.
Nestojí Vás to nic navíc!

Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

logo MPSV logo MHMP

DámePráci.cz - link do aplikace

Líbí se vám nový web?

Naše webové stránky prošly rekonstrukcí. Vyplněním krátkého formuláře nám velmi pomůžete.
Budeme rádi za Vaše postřehy a připomínky.
APERIO