Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Lékařka chce ukončit péči

02.10.2016

Prosím o radu. Sdělila jsem gynekoložce, že v průběhu těhotenství si nepřeju žádné vaginální vyšetření - zhruba jsem zdůvodnila (i když jsem neměla moc chuť, protože je to moje věc - v prvním těhotenství jsem dostala po vag. vyšetření v porodnici šílený zánět, takže jsem tam pak týden ležela na atb do žíly, pod atb rodila a dobírala je dokonce i několik dní po porodu, kdy už jsem kojila. Dcera na ně měla evidentně alergii (kterou tam sváděli na rybízový koláč snědený v pár dní před porodem:-)) a samo to neslo další důsledky.. Takže jsem to osvětlila s tím, že jí podepíšu negativní revers, aby byla krytá. Na to mi řekla, že s tím prostě nemůže souhlasit, protože to je v rozporu s jejím přesvědčením. Že tohle by nedovolila ani vlastní dceři .Takže pokud budu odmítat, nemůžu k ní dál chodit a musím si najít někoho jiného. Vše bylo velmi, velmi slušné, vstřícné - pak mi nabídla jinou alternativu, že ačkoli jí to pojišťovna nezaplatí, je ochotna mi dělat místo vag. vyšetření rychlou kontrolu utz sondou (vaginálně), ale že stav čípku prostě musí znát. To prý jde do pátého měsíce, ale pak prostě vag. vyšetření, přes to vlak nejede. Dnes si na ten vag. utz (jeden jsem dovolila kvůli prvotrim. screeningu) vzala jednorázový kondom a sterilní rukavice. Samozřejmě nabídla možnost, že veškeré pomůcky (sterilní rukavice, kondomy, zrcadla...) si můžu nosit svoje, ona je ochotná si dezinfikovat ruce, atd. Já ale zase z mého přesvědčení toto nechci.
Jak tedy mám postupovat? Má vůči mě stávající lékařka nějaké povinnosti- jako, že mě nemůže odmítnout péči z jejího přesvědčení a musí mi ona najít jiného lékaře, nebo mne opravdu může odmítnout ošetřit a může mne defakto vyhodit na ulici, ať si hledám, koho chci a dále jí to může být všechno jedno?

Dobrý den.
Gynekoložka je zdravotnický pracovník.Zdravotnický pracovník může odmítnout poskytnutí zdravotních služeb pacientovi v případě, že by jejich poskytnutí odporovalo jeho svědomí nebo náboženskému vyznání. O této skutečnosti je povinen ihned informovat poskytovatele, který zajistí pacientovi jiného zdravotnického pracovníka. Nemůže-li poskytovatel zajistit jiného zdravotnického pracovníka, zajistí pacientovi jiného poskytovatele, který mu zdravotní služby poskytne, pokud pacient zajištění jiného poskytovatele neodmítne. Záznam o odmítnutí zajištění jiného zdravotnického pracovníka nebo poskytovatele je součástí zdravotnické dokumentace; záznam podepíše pacient a zdravotnický pracovník. Zdravotnický pracovník nemůže odmítnout poskytnutí zdravotních služeb pacientovi z důvodu uvedeného ve větě první, pokud by odmítnutím došlo k ohrožení života pacienta nebo k vážnému ohrožení jeho zdraví a poskytovatel není schopen zajistit poskytnutí zdravotních služeb jiným zdravotnickým pracovníkem. Podle věty první až čtvrté se obdobně postupuje, odmítne-li poskytnutí zdravotních služeb poskytovatel.
Poskytovatel může ukončit péči o pacienta v případě, že
a) prokazatelně předá pacienta s jeho souhlasem do péče jiného poskytovatele,
b) pominou důvody pro poskytování zdravotních služeb; to neplatí, jde-li o registrujícího poskytovatele; ustanovení § 47 odst. 2 není dotčeno,
c) pacient vysloví nesouhlas s poskytováním veškerých zdravotních služeb,
d) pacient závažným způsobem omezuje práva ostatních pacientů, úmyslně a soustavně nedodržuje navržený individuální léčebný postup, pokud s poskytováním zdravotních služeb vyslovil souhlas, nebo se neřídí vnitřním řádem a jeho chování není způsobeno zdravotním stavem,
e) přestal poskytovat součinnost nezbytnou pro další poskytování zdravotních služeb; to neplatí, jestliže neposkytování součinnosti souvisí se zdravotním stavem pacienta; přičemž ukončením péče nesmí dojít k bezprostřednímu ohrožení života nebo vážnému poškození zdraví pacienta.
Tedy pokud způsob péče, kterou požadujete, odporuje svědomí gynekoložky (což mi přijde v tomto případě trochu přitažené za vlasy, ale může to tak být) pak by teoreticky mohla odmítnout poskytnout Vám ty zdravotní služby, které se jí příčí, ale zdravotnické zařízení ,do něhož chodíte, by Vám mělo zajistit péči jiného zdravotnického pracovníka.
To co popisujete, je však spíše ukončení péče o Vaší osobu. Ukončit péči může však lékařka jen ze zákonem stanovených důvodů, uvedených výše. Z Vámi poskytnutých informací však plyne ,že žádný ze zákonných důvodů nebyl naplněn. Ukončením péče bez zákonného důvodu by se lékařka mohla dopustit i správního deliktu, tím, že odmíta péči či ji neoprávněně ukončila , za toto by hrozila pokuta . Zkuste se s lékařkou dohodnout, upozorněte ji na její povinnosti.
Můžete se též obrátit s podnětem na svou zdravotní pojišťovnu a v případě,že by lékařka opravdu neoprávněně ukončila péči o Vás, pak ke Krajskému úřadu.
Právní předpis: zák. 372/2011sb. O zdravotních službách
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Vítová
Kategorie dotazu: Zdravotní péče v těhotenství a mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.