Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Nárok na dovolenou

26.09.2016

Dobrý den, na kolik dní dovolené na zotavenou mi vznikne nárok za rok 2016? Můj zaměstnavatel poskytuje svým zaměstnancům 25 dní dovolené. Od 1. 1. 2016 do 30. 6. 2016 jsem byl na rodičovské dovolené. Od 1. 7. 2016 do 14. 7. 2016 jsem čerpal zbývající dovolenou z roku 2015 – 8 dní dovolené (5. a 6. 7. byl státní svátek). Během čerpání dovolené mi zaměstnavatel dal výpověď z důvodu dle § 52 písm. c) zákoníku práce (s dvouměsíční výpovědní dobou). Doba od 15. 7. 2016 až do ukončení pracovního poměru je považována za překážku v práci na straně zaměstnavatele. Od 29. 9. 2016 jsem zaměstnavatele požádal opět o rodičovskou dovolenou (až do roku 2018 – do tří let dítěte). Domnívám se, že by mi měl vzniknout nárok na dovolenou za celý kalendářní rok (25 dní) dle § 212 ZP. Může mi být nárok na dovolenou krácen dle § 223 ZP? Ve výplatní pásce za měsíc srpen jsem si všiml, že mi zaměstnavatel uvádí zbývající dovolenou za r. 2016 v délce pouze 6 dnů? Je to správně? Navíc mi mzdová účetní sdělila, že mi vykáže čerpání těchto 6 dnů od 1. 9. 2016 (namísto překážek v práci na straně zaměstnavatele). Je možné, aby mi zaměstnavatel vykazoval čerpání mé dovolené bez toho, aniž by splnil svoji zákonnou povinnost uloženou § 217 odst. 1 ZP (povinnost zaměstnavatele písemně oznámit zaměstnanci určenou dobu čerpání dovolené alespoň 14 dnů předem)? Lze se proti takovému postupu zaměstnavatele účinně bránit? Zaměstnavatelovy kroky jsou nestandardní a nepředvídatelné – je možné, že by mi neumožnil čerpání rodičovské dovolené od 29. 9. 2016 (tak, jak jsem o ní požádal)? Prosím, jak je možné se proti nezákonnému postupu zaměstnavatele nejlépe bránit. Děkuji Vám.

Dobrý den,
podle mého názoru, pokud správně počítám, Vám skutečně vznikne nárok na dovolenou v celé roční výměře. Za výkon práce se jednak považuje doba překážek v práci na straně zaměstnavatele a jednak také doba čerpání dovolené a doba státních svátků. Vy jste tedy takto "odpracoval" potřebných 60 dnů. Roční výměra dovolené se Vám zkrátí podle pravidla, že dovolená se krátí za prvních 100 zameškaných pracovních dnů o jednu dvanáctinu roční výměry a za každých ucelených dalších 21 pracovních dnů o další dvanáctinu roční výměry. Podle mého výpočtu by Vám měla být dovolená zkrácena o pět dvanáctin roční výměry, tedy o 10 dnů.
Máte pravdu, že zákoník práce stanoví, že zaměstnavatel musí čerpání dovolené oznámit zaměstnanci předem, nicméně se domnívám, že kdyby mělo dojít k soudnímu sporu, tak by soud zohlednil fakt, že zaměstnavatel takto řeší svou novou situaci s nastalou překážkou v práci a že tedy po něm nelze spravedlivě požadovat splnění takové podmínky. Čerpání dovolené určuje zaměstnavatel. Je také nutno poznamenat, že na Vaší výplatní pásce nemůže být nyní uvedeno nic jiného o nároku na dovolenou, protože aktuální nárok na dovolenou v celé roční výměře vznikne až po tom 60 "odpracovaném" dnu a to ještě nenastalo. Nemůže tedy zaměstnavatel vykazovat dovolenou jinou, než na jako jste v srpnu měl nárok. Neznamená to předem, že nárok hodlá popřít.
Zaměstnavatel nemá možnost rodičovskou dovolenou neumožnit, pouze Vaši žádost registruje a musí strpět Vaši nepřítomnost v práci. Zároveň se tím staví běh výpovědní doby a pracovní poměr neskončí, dokud neskončí tato ochranná doba.
Po skončení Vašeho pracovního poměru by Vám měl zaměstnavatel proplatit zbývajících devět dnů dovolené.
Bránit se účinně lze pouze žalobou u příslušného soudu, to ale je na místě až v okamžiku, kdy Vám zaměstnavatel po skončení pracovního poměru dovolenou neproplatí, či jiným způsobem poruší zákoník práce ve Váš neprospěch.

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.