Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Potíže s dodržováním pravidel u 16letého syna

02.10.2016

Měl bych dotaz týkající se zhoršující se situace s nezletilým, šestnáctiletým synem. Doma už téměř nepomáhá ani s těmi nejjednoduššími pracemi a v posledních měsících si už přestal uklízet i svoje vlastní věci. Postel si obkládá kupami odloženého oblečení, mezi tím má nářadí, elektroniku, CD nosiče, knihy ( které stejně nečte ), psací potřeby, boty, skateboard, nejrůznější lahve, atd. Stůl který je společný má neustále obsazený vlastními věcmi, včetně různých papírků, kutilských úlomků, atd. Není to jeho vlastní pokoj, je tam i s dalšími sourozenci. Absolutně není možné ho přimět k pomoci v domácnosti a v poslední době si už neuklízí ani po sobě. Když část toto svinčíku, který syn vytváří uklidím jednou za čas já nebo manželka, tak ještě po nás drze křičí. Dochází mi fantazie jak ho přimět ke změně chování. Forma trestu a odměny bude v tomto případě asi neúčinná, protože zakázat už mu dohromady není co, kapesné nedostává, jsme chudá domácnost. I přes jeho neuctivé chování obdržel při různých příležitostech dárky ( fotoaparát, notebook, nové oblečení, atd. ). Nezdá se však, že by byl za to nějak vděčný, asi to bral jako samozřejmost.

Dobrý den,

jsem ráda, že jste se obrátil s Vaším dotazem na poradnu Aperio. Mít doma syna v tomto věku dokáže být pěkný oříšek i pro ty nejpevnější nervy. Mám tedy velké pochopení pro Vás, když Vám synovo chování doma připadá nevhodné a nevděčné, a že Vám dělá starosti. Vašeho syna neznám osobně, nicméně v tomto věku probíhá u mladých lidí přirozená a důležitá fáze, kdy si začínají uvědomovat, že bude potřebovat postavit se na vlastní nohy, což vyžaduje vyšší míru kontroly nad vlastním životem a tím i osamostatnění se. To se může promítnout i do nechuti uklízet společný byt, protože někdo jiný udává podmínky a režim, kdy se má uklidit, což je pod kontrolou rodiče a nikoli mladého dospělého. Mladý člověk také čím dál tím více začíná pociťovat nezbytnost soukromí. V pokoji, který obývá společně se sourozenci, přitom takové soukromí asi nemá, a tak rozumím také tomu, že jediným místem, které může mít uspořádané podle sebe - resp. neuspořádané, ale pořád podle sebe - je třeba jeho postel.

Ráda čtu, že zvažujete, zda použít ještě výchovnou metodu odměna/trest. V tomto věku, kdy je Váš syn v podstatě dospělý, tyto výchovné metody již opravdu postrádají smysl a nevedou k účinné změně chování, jak by tomu mohlo být u dětí. Co se osvědčuje, je forma domluvy na partnerské úrovni. Ta je v případě neshod dvou dospělých lidí zkoušena ústupky na obou stranách. Proto mě napadá, zda by bylo možné celou situaci se synem zkrátka prodiskutovat? Sdělte mu, jak je pro Vás a i Vaši rodinu důležité udržovat pořádek a proč to po něm vyžadujete. Sama rozumím tomu, jaký význam má přispění s úklidem každého člena ve společné domácnosti. Na druhou stranu, je pochopitelné, že Váš syn v době dospívání potřebuje také své soukromí. Myslíte, že by bylo možné toto uznat a třeba slevit z požadavku úklidu v těch místech, kde má jen své věci? Napadá mě, že s Vaším ústupkem bude také snazší chtít po Vašem synu přispění do společného úklidu domácnosti, který nakonec nemusí brát jako povinnost, ale jako vstřícný krok z jeho strany.

Držím Vám palce, ať toto období v pořádku překonáte a s pochopením na obou stranách

Autor(ka) odpovědi: Šárka Faltová
Kategorie dotazu: Vztahy, výchova – psychologická poradna
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.