Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Narození dráho dítěte - rodičovský příspěvek, porodné

12.09.2016

Dobrý den poradno,
chtěla jsem se zeptat. Dceři budou zanedlouho (17.11.2016) tři roky, pobírám na ni tříletý rodičák. Druhé děcko je na cestě v tentýž termín 25.11., nevím, zda mám na poslední měsíc třeba nechat vyplatit celý zbytek pobíraný na první dítě a pak najet na tříletý s druhým (prac. poměr jsem měla totiž na dobu určitou) a nebo se kvůli týdnu (nevím, kdy přesně porodím) budu muset přihlásit na pracovní úřad, aby za mne bylo placeno zdravotní. Prostě a jednoduše mi není jasné, co dělat těch pár dní mezi začátkem a koncem pobírání příspěvků na jedno a druhé dítě.
A druhý můj dotaz se týká porodného na druhé dítě, v jaký čas po porodu o něj žádat a k jakému orgánu.

Dobrý den.
Rodičovský příspěvek se pobírá vždy z důvodu péče o nejmladší dítě v rodině.
Pokud se Vaše druhé dítě narodí v listopadu, za měsíc listopad Vám bude poprvé náležet rodičovský příspěvek pobíraný z důvodu péče o toto dítě; rodičovský příspěvek na první dítě Vám bude náležet naposledy za měsíc říjen 2016. Pokud rodičovský příspěvek nedočerpáte, zbylé peníze Vám vyplaceny nebudou.
Pokud se Vaše druhé dítě skutečně narodí v listopadu, v tomto měsíci budete příjemcem rodičovského příspěvku, a tudíž za Vás bude plátcem pojistného na zdravotní pojištění stát. Protože práci nehledáte, není na místě evidovat se u úřadu práce.
Pokud by se dítě narodilo až v prosinci, a Vy již v listopadu nebyla příjemce rodičovského příspěvku, může za Vás být plátcem pojistného na zdravotní pojištění stát jako za osobu pečující o dítě - dle § 7 odst. 1 písm. k) zák. č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, je stát plátcem pojistného za osoby celodenně osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku. Podmínka celodenní péče se považuje za splněnou i tehdy, je-li dítě předškolního věku umístěno v jeslích (mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která nepřevyšuje čtyři hodiny denně. Za takové osoby se považuje vždy pouze jedna osoba, a to buď otec nebo matka dítěte, pokud nemají příjmy ze zaměstnání nebo ze samostatné výdělečné činnosti.
Skutečnost, že státu vznikla nebo zanikla platit za pojištěnce pojistné je tento povinnen oznámit příslušné zdravotní pojišťovně v osmidenní lhůtě.
Co se týče volby rodičovského příspěvku, pak platí, že pokud lze otci dítěte stanovit k datu narození dítěte 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu pro stanovení peněžité pomoci v mateřství, můžete volit výši a tím i délku pobírání rodičovského příspěvku, třebaže otec peněžitou pomoc v mateřství ani rodičovský příspěvek nepobíral. Maximální měsíční výše rodičovského příspěvku se stanoví ve vazbě na uvedený vyměřovací základ: pokud 70 % 30 násobku denního vyměřovacího základu je nižší nebo rovno 7 600 Kč, rodičovský příspěvek může činit nejvýše 7 600 Kč; pokud 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu převyšuje 7 600 Kč, je výše rodičovského příspěvku omezena touto částkou, maximálně však výše rodičovského příspěvku může činit 11 500 Kč měsíčně. Pokud otci dítěte tuto částku stanovit nelze, a Váš pracovní poměr skončil v době pobírání rodičovského příspěvku, pak můžete volit rodičovský příspěvek do výše 7 600 Kč, pokud na sebe pobírání rodičovského příspěvku bude navazovat (§ 30 odst. 4 písm. b) zák.č. 117/1995 Sb., v platném znění). Pokud se obáváte, že porodíte až v prosinci, pak zvažte, zda nebude vhodné dočerpat minimální výši rodičovského příspěvku až v listopadu, aby na sebe dávky navazovaly.
Nárok na porodné má rodina, které se narodilo druhé dítě, pokud její příjem v kalendářním čtvrtletí předcházejícím narození dítěte byl nižší než 2,7násobek životního minima rodiny. Výše porodného při narození druhého dítěte je 10 000 Kč. Žádost o dávku se podává na předepsaném tiskopisu u příslušné krajské pobočky Úřadu práce ČR podle místa trvalého pobytu osoby, která má na dávku nárok, (jedná se o tentýž úřad, kde vyřizujete pobírání rodičovského příspěvku). Žádost se podává po vystavení rodného listu (ten je třeba k žádosti přiložit), nejdéle do 1 roku ode dne narození dítěte. Bližší informace o dávce, formuláře žádostí a seznam kontaktních pracovišť naleznete na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí – www.mpsv.cz/cs/2.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Rodičovský příspěvek
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.