Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Započitatelná praxe

12.09.2016

Dobry den,1.9.2016 jsem nastoupila do MŠ jako učitelka. SZZ v oboru ucitelstvi pro MŠ jsem složila v květnu 2016 ,titul Bc.Dále mám 3 děti.Předtim jsem pracovala 6let jako školnice v MŠ.Na jakou platovou třídu a na jaký platový stupeň mám nárok? Děkuji za odpověď Deutschová

Vážená paní
Kvalifikační předpoklady pro platové účely - nadále jsou stanoveny v § 2 odst. 1 NV č. 564/2006 Sb. kvalifikační předpoklady vzdělání alternativně od 4. do 12. platové třídy:
1.a 2. plat. třída: základní vzdělání nebo základy vzdělání
3. plat. třída: střední vzdělání
4. plat. třída: střední vzdělání s výučním listem nebo střední vzdělání
5. plat. třída: střední vzdělání s výučním listem
6. plat. třída: střední vzdělání s maturitní zkouškou nebo střední vzdělání s výučním listem
7.–8. plat. třída: střední vzdělání s maturitní zkouškou
9. plat. třída: vyšší odborné vzdělání nebo střední vzdělání s maturitníc zkouškou
10. plat. třída: vysokoškolské vzdělání v bakalářském studijním programu nebo vyšší odborné vzdělání
11.–12. plat.třída: vysokoškolské vzdělání v magisterském studijním programu nebo vysokoškolské vzdělání v bakalářském studijním programu
13. a vyšší plat. třída vysokoškolské vzdělání v magisterském studijním programu
Vzhledem k tomu, že máte bakalářské vysokoškolské vzdělání, náleží 11. nebo 12. platová třída.
Právní úprava započitatelné praxe vychází z § 4 odst. 5 písm. a) zákona č. 564/2006 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě. Uvedené ustanovení hovoří o trvalé péči o dítě nebo děti nejvýše v rozsahu odpovídajícím délce mateřské dovolené a další mateřské dovolené nebo rodičovské dovolené bez ohledu na trvání pracovněprávního vztahu. To znamená, že péče o děti do tří let by Vám měla být započtena stejně jako čerpání mateřské dovolené za trvání zaměstnání. Dále se započítá i péče o osobu závislou na péči jiné osoby, je-li závislou osobou nezletilé dítě (tj. pokud mu náleží příspěvek na péči). Celkově se započte maximálně šest let. Pokud se týká jiné praxe – 6 let školnice – započítá se nejvýše v rozsahu 2/3, tj. maximálně v rozsahu 4 let. Zaměstnavatel by Vás měl zařadit do 11. nebo 12. platové třídy a 7-10 platového stupně. V případě, že Vás ředitel zařadil jinak, žádejte vysvětlení.
Úplné znění nařízení lze nalézt na http://portal.gov.cz
Citace uvedeného ustanovení
§ 4
Zařazení zaměstnance do platového stupně
(1) Zaměstnavatel zařadí zaměstnance do platového stupně příslušné
platové třídy podle započitatelné praxe podle § 123 odst. 4 zákoníku
práce a míry jejího zápočtu určené podle odstavců 2 až 9.
(2) V plném rozsahu započte zaměstnavatel zaměstnanci dobu praxe v
oboru požadované práce. Praxí v oboru požadované práce se pro účely
tohoto nařízení rozumí výkon práce, pro kterou jsou potřebné znalosti
stejného nebo obdobného zaměření jako pro výkon požadované práce.
(3) V rozsahu nejvýše dvou třetin započte zaměstnavatel zaměstnanci
dobu jiné praxe, a to v závislosti na míře její využitelnosti pro výkon
požadované práce.
(4) V plném rozsahu, nejvýše však v rozsahu stanoveném zvláštním
právním předpisem pro výkon vojenské základní (náhradní) služby^10)
platným v době jejího výkonu, započte zaměstnavatel zaměstnanci dobu
výkonu vojenské základní (náhradní) služby nebo civilní služby^11).
(5) V plném rozsahu, nejvýše však celkovém rozsahu 6 let, započte
zaměstnavatel zaměstnanci dobu
a) skutečného čerpání mateřské dovolené, další mateřské dovolené nebo
rodičovské dovolené nebo trvalé péče o dítě nebo děti nejvýše v rozsahu
odpovídajícím délce mateřské dovolené a další mateřské dovolené nebo
rodičovské dovolené platné v době této péče podle zvláštního právního
předpisu^12),
b) osobní péče o osobu závislou na péči jiné osoby, je-li závislou
osobou nezletilé dítě^13).
(6) Doby uvedené v odstavcích 4 a 5 započte zaměstnavatel, pokud se
zaměstnankyně nebo zaměstnanec současně nepřipravovali na povolání v
denním^14) nebo v prezenčním studiu^15).
(7) Z doby, kterou zaměstnanci započetl podle odstavců 2 až 6, odečte
zaměstnavatel zaměstnanci zařazenému do
a) šesté až osmé platové třídy, který dosáhl jen středního vzdělání s
výučním listem dobu 1 roku, nebo dobu 2 roků, pokud dosáhl jen
středního vzdělání, anebo dobu 4 roků, pokud dosáhl jen základního
vzdělání nebo základů vzdělání,
b) deváté platové třídy, který dosáhl jen středního vzdělání s
maturitní zkouškou dobu 2 roků, nebo jen středního vzdělání s výučním
listem dobu 3 roků, nebo středního vzdělání dobu 4 roků, anebo dobu 6
roků, pokud dosáhl jen základního vzdělání nebo základů vzdělání,
c) desáté platové třídy, který dosáhl jen vyššího odborného vzdělání
dobu 1 roku, nebo jen středního vzdělání s maturitní zkouškou dobu 3
roků, nebo jen středního vzdělání s výučním listem dobu 4 roků, nebo
jen středního vzdělání dobu 5 roků, anebo dobu 7 roků, pokud dosáhl jen
základního vzdělání nebo základů vzdělání,
d) jedenácté až šestnácté platové třídy, který dosáhl jen
vysokoškolského vzdělání v bakalářském studijním programu dobu 2 roků,
nebo jen vyššího odborného vzdělání dobu 3 roků, nebo jen středního
vzdělání s maturitní zkouškou dobu 5 roků, nebo jen středního vzdělání
s výučním listem dobu 6 roků, nebo jen středního vzdělání dobu 7 roků,
anebo dobu 9 roků, pokud dosáhl jen základního vzdělání nebo základů
vzdělání.
(8) Zaměstnanci, který nezískal započitatelnou praxi podle § 123 odst.
4 zákoníku práce, nebo získal započitatelnou praxi kratší, než je doba,
kterou mu měl zaměstnavatel podle odstavce 7 odečíst, se o dobu, která
mu nemohla být odečtena, prodlužuje doba stanovená v přílohách č. 1 až
5 k tomuto nařízení pro postup do nejbližšího vyššího platového stupně.
(9) Jestliže zaměstnanec dosáhne v průběhu pracovního poměru vyššího
vzdělání, než podle kterého mu byla naposledy určena započitatelná
praxe, přičte mu zaměstnavatel dobu odpovídající dosaženému vzdělání,
kterou mu podle odstavce 7 odečetl.
(10) Platový tarif ve vyšším platovém stupni náleží zaměstnanci od
prvého dne kalendářního měsíce, ve kterém dosáhl započitatelné praxe
stanovené pro jednotlivé platové stupně v přílohách č. 1 až 5 k tomuto
nařízení.

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jana Seemanová
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Objevte další články na téma:

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

One-to-one Counselling and Help for Parents

Praktické

Kurz pro rodiče ve složité situaci
Práce, komunikace, výchova,
finanční poradenství, seberozvoj,
právní minimum

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2016 - ke stažení ve formátu PDF, velikost 1 MB

Otevřená registrace, počet míst omezen

Nebojujte se zákony - příručka pro rodiče 2016

legislativa, myšlenkové mapy, příklady z praxe

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2016 - ke stažení ve formátu PDF, velikost 1 MB

* Příručka je zdarma a můžete si ji po dohodě vyzvednout u nás.
* Ke stažení ZDE (formát PDF, velikost 1 MB).
* Rádi zašleme i poštou za cenu poštovného
* nebo jednotlivé články najdete v sekci Rady a informace.

Podpora pro sólo rodiče

Na stránkách
www.saminadeti.cz najdete užitečné tipy, odkazy, rady ad. saminadeti.cz

APERIO kurzy pro rodiče

VÍCE O KURZECH ZDE

Užitečné:

Nebojte se přihlásit o to, co patří vašim dětem

vasevyzivne.cz

Pomoc obětem domácího a sexuálního násilí

vasevyzivne.cz

Kalkulačky MPSV

Výpočet dávek v roce 2016
nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Výpočet výše náhrady mzdy v roce 2016
v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO? - podpořte nás


Pokud ano, prosíme přispějte darem na číslo účtu
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333
Do zprávy pro příjemce označte platbu jako "dar."
Odkaz na platební bránu i další možnosti, jak nás podpořit, najdete
na donorské stránce.
Děkujeme!

Máte nás rádi?
Nakupujte ve svých oblíbených internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z vaší útraty půjde na naši podporu.
Nestojí Vás to nic navíc!

Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

logo MPSV logo MHMP

Poradna byla v letech 2015-16 podpořena grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. Více informací k programům na www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz.

logo MPSV

DámePráci.cz - link do aplikace

Líbí se vám nový web?

Naše webové stránky prošly rekonstrukcí. Vyplněním krátkého formuláře nám velmi pomůžete.
Budeme rádi za Vaše postřehy a připomínky.
APERIO