Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Svěření dítěte do péče, majetkové vypořádání

14.09.2016

Dobrý den,

ráda bych se dotázala, jak řešit situaci týkající se finančního vyrovnání s bývalým partnerem, se kterým jsem žila ve společné domácnosti 11 let, mám s ním malého syna, ale před dvěma lety jsem od něj se synem odešla. Důvodem byl alkohol a absence péče o syna z partnerovy strany. Partner se sám odstěhovat nemínil, proto jsem odešla já i se synem do pronájmu. Nájemní smlouvu mi však nyní majitel bytu znenadání ukončil a já se musím opět stěhovat. Dodnes jsme s partnerem nevyřešili naše majetkové poměry, protože bylo příliš bolestné se na toto téma bavit. Nyní však musím svou situaci řešit, protože se se synem nechci věčně stěhovat a potřebuji si pořídit vlastní bydlení. S ex-partnerem o tom ale není řeč.

V ideálním případě bych se chtěla přestěhovat zpět do „našeho“ bytu, bývalého partnera vyvázat z hypotéky a vyplatit mu polovinu peněz, které byly v době mého odchodu na hypotéce splaceny. Bývalý přítel o tom ale nechce ani slyšet, proto se uchyluji k tomu, že si budu muset pořídit hypotéku na byt, ve kterém v současné době bydlím v pronájmu, a který jeho majitel míní prodat. K tomu ale potřebuji spolupráci svého ex-partnera ve věci vyvázání se z hypotéky na bývalý byt, abych mohla uzavřít hypotéku novou, a dále požaduji, aby mi polovinu peněz splacených na hypotečním úvěru k datu mého odstěhování z bytu, vyplatil on. O tom ale také nechce ani slyšet. Jaké mám možnosti – a práva? – se dožadovat poloviny peněz splacených na hypotečním úvěru k datu svého odchodu od svého bývalého přítele? Sezdaní jsme nebyli, hypotéku platil ze svého účtu partner, já platila poplatky spojené s užíváním bytu, vybavení a náklady na každodenní provoz.

Ex-partner mi také slíbil, že byt, ze kterého jsme odešli, bude jednou patřit našemu synovi, písemně to ale opět nikde nemám doloženo a bohužel si tím proto nemohu být jistá. Toto je další věc, kterou bych potřebovala právně ošetřit, ale nevím, jak k tomu bývalého přítele přimět.

A poslední dotaz: vzhledem k tomu, že se o syna starám sama a ex-partner se na výchově podílí jen velmi zřídka a to pouze na můj popud, ráda bych měla syna svěřeného do své péče a měla soudně přiznanou výši alimentů. Ex-partner mi jistou částku platí, ale jak jsem zjistila, ani zdaleka to není částka obvyklá vzhledem k jeho příjmům a k tomu, že celá výchova a výdaje spojené s péčí o syna hradím já, nemluvě o tom, že jsem byla nucena odejít z bytu, který jsme si pořídili rovným dílem a dosud jsme se nijak finančně nevypořádali.

Předem mockrát děkuji za Vaši odpověď.

S pozdravem,
Jana

Dobrý den,
v první řadě bych se skutečně zabývala otázkou svěření dítěte do výchovy. Má smysl mít tyto záležitosti vyřešeny, aby bylo jasno a otec dítěte nemohl jednoho dne přijít a se synem se odstěhovat (což by nyní mohl, má k dítěti úplně stejný poměr jako Vy). Kromě právního ustanovení péče o dítě bude vyřešena i otázka výživného, od kterého již otec nebude moci ustoupit dle svého uvážení a bude (pokud bude také takový návrh podán) vyřešena otázka styku dítěte s otcem.
Zcela jinou otázkou je Vaše spoluvlastnictví bytu, který jste pořizovali společně. Nelze takto na dálku určit na co máte právo a jak by mělo být vypořádáno spoluvlastnictví a jak by měly být vypořádány dluhy, které s bytem souvisí. Musíte na věc nahlížet tak, že jste spoluvlastníky bytu, byt je nějaká finanční hodnota. Nevím, jak byla uzavřena hypotéka, ale předpokládám, že i dluh na bytu máte společný. Pokud se Vám nepodaří uzavřít nějakou oboustranně přijatelnou dohodu, budete se muset obrátit na soud, aby rozhodl. Jedním z řešení je také byt prodat, doplatit hypotéku a vyrovnat se mezi sebou. Nicméně i zde je nutné, abyste vyřešili to, kdo platil dluhy, když jste byt neužívala, a jak vyřešit, že pouze otec dítěte byt užíval po tuto dobu.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.