Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Skončení pracovního poměru po RD

06.09.2016

Dobrý den, jsme na MD ale před nástupem na něj jsem měla přes rok nemocenskou. Teď po 3 letech se mám vracet... Zaměstnavatele jsem žádala o rok neplaceného volna a to mi bylo zamítnuto. Dítě nemám přijato ve školce a na svou původní profesi- OŠETŘIVATELKA se kvůli zdraví vrátit nemůžu... A vlastně nemůžu přijmout- i když mě chtějí vyhodit ani jinou pozici jako je třeba vrátná... Jak teď postupovat ? Pomůže mi když nepodepíšu dohodu ? Ono se mi to stalo v práci přetěžování bederní páteře až mám vyhřez ploténky. ale není to hlášeno jako pracovní úraz a CHOROBA z povolání to stále také není. Kdyby i dali VÝPOVĚĎ ze zdra. důvodů. MÁM větší možnost žádat o ČID a případně to že mi to schválí ? Vím že kritéria jsou přísné, ale když jsem zdr. znevýhodněná a lékař mi nepodepíše fyz. zdatnost. a titul nemám takže si jen tak žádnou práci nenajdu přes rok hledám alespň brigádu a vůbec. Děkuji mnohokrát za odpověď.

Dobrý den,
nejsem si úplně jistá, zda jsem plně pochopila podstatu Vašeho problému. Není mi jasné, zda Vám po návratu z rodičovské dovolené hrozí výpověď pro nadbytečnost a zaměstnavatel nyní navrhuje dohodu o ukončení pracovního poměru. V takovém případě by Vám zaměstnavatel musel také po skončení pracovního poměru vyplatit odstupné.
Zaměstnavatel Vás musí po návratu z rodičovské zaměstnávat v souladu s pracovní smlouvou, tedy stejným druhem dohodnuté práce a ve stejném místě výkonu práce. Při návratu z rodičovské musíte projít lékařskou prohlídkou, teprve tam by lékař mohl konstatovat, že nejste k práci způsobilá zdravotně.
Zaměstnavatel Vám pak může dát výpověď z jednoho z těchto důvodu:
- nesmí-li zaměstnanec podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, dále konat dosavadní práci pro pracovní úraz, onemocnění nemocí z povolání nebo pro ohrožení touto nemocí, anebo dosáhl-li na pracovišti určeném rozhodnutím příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví nejvyšší přípustné expozice,
- pozbyl-li zaměstnanec vzhledem ke svému zdravotnímu stavu podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, dlouhodobě zdravotní způsobilost. Nedomnívám se, že ale taková výpověď ovlivní rozhodování o případném invalidním důchodu, o tom se bude rozhodovat a posuzovat podmínky komplexně.

Nárok na výplatu invalidního důchodu 1. stupně nebo invalidního důchodu 2. stupně (částečného invalidního důchodu) má občan, který splnil dvě zákonem stanovené podmínky:
1.došlo u něj k poklesu míry pracovní schopnosti (zhoršený zdravotní stav) alespoň o 35 % v případě invalidity prvního stupně nebo alespoň o 50 % v případě invalidity druhého stupně,
2.získal potřebnou dobu pojištění.
Zdravotní stav u invalidního důchodu 1. stupně
U invalidního důchodu 1. stupně musí pokles míry pracovní schopnosti činit 35 % až 49 %.
Zdravotní stav u invalidního důchodu 2. stupně
Míra poklesu pracovní schopnosti musí u invalidního důchodu 2. stupně činit 50 % až 69 %. Od poklesu pracovní schopnosti o 70 % je uznávána invalidita třetího stupně.

Zdravotní stav posuzuje lékař okresní správy sociálního zabezpečení podle vyhlášky o posuzování invalidity č. 359/2009 Sb., kterou se provádí zákon o důchodovém pojištění. Invalidita je uznávána na jedno „hlavní“ onemocnění (postižení), jenž má největší vliv na dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav. Posudkový lékař má možnost navýšit procentní pokles pracovní schopnosti až o 10 bodů (např. z důvodu dalšího postižení nebo náročnosti profese).
Potřebná doba pojištění pro vznik nároku na invalidní důchod
Pro nárok na výplatu invalidního důchodu 1. stupně (částečného invalidního důchodu) musí být žadatel o důchod pojištěn nejméně 5 let z posledních 10 let před vznikem invalidity. Občanům starším 38 let, kteří nesplnili tuto podmínku, stačí mít v období 20 let před vznikem invalidity 10 let pojištění.
V žádosti o důchod si žadatel neurčuje stupeň invalidity, o který žádá, ale žádá se o „invalidní důchod“. Stupeň invalidity poté určí lékař OSSZ na základě posouzení zdravotního stavu. Žádost o invalidní důchod se sepisuje na místně příslušné okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ) po přeložení potřebných dokladů. K dispozici není žádný formulář žádosti o invalidní důchod, který by si mohl žadatel o důchod dopředu vyplnit – žádost o invalidní důchod sepisuje v počítači přímo pracovník důchodového oddělení.
Související právní předpisy:
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů
Zákon č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, ve znění pozdějších předpisů

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.