Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Otec na rodičovské dovolené

01.09.2016

Dobrý den,
prosím vás o radu, jak se může otec domoci práva na rodičovskou dovolenou a správného stržení pojistného při ní.
Jsem na rodičovské s ročním synem, dostala jsem výhodnou nabídku práce na dva týdny v červenci. Dohodli jsme se s manželem, že si v zaměstnání vezme na ty dva týdny rodičovskou dovolenou a postará se o děti (máme ještě tříleté). Vedoucí v práci mu to schválila, volno proběhlo, ale v srpnu, při přípravě mezd, prohlásil účetní, že manžel péči o děti nedoložil žádným potvrzením a tudíž mu píše neplacené volno a strhne zdravotní pojištění z minimální mzdy, ačkoli si manžel tolik nevydělal. Snažili jsme se to hned řešit, ale účetní měl od dalšího dne dovolenou a ostatní se asi báli do připravených mezd sahat. Obrátili jsme se i na VZP, že je pojistné špatně stržené, ale je to nezajímalo - prý jim stačí, když částka odpovídá hlášení zaměstnavatele (neplacené volno - pojistné z minimální mzdy).
Jsme z toho zklamaní, chtěli bychom zpátky těch pár stovek, které manželovi strhli navíc na pojištění, ale hlavně jsme plánovali, že si manžel v budoucnu bude brát rodičovskou dovolenou opakovaně. Jsem znovu těhotná, není mi vždy dobře, jezdím po doktorech, manžel si vždy bere dovolenou, aby se postaral o děti, ale pak už mu žádná nezbývá, abychom strávili třeba týden společně. Můžete nám poradit, jak se čerpání rodičovské dovolené domoci?

Dobrý den,
Čerpání rodičovské dovolené upravuje zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů, a to v § 196 takto:
Ҥ 196
Rodičovská dovolená
K prohloubení péče o dítě je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnankyni a zaměstnanci na jejich žádost rodičovskou dovolenou. Rodičovská dovolená přísluší matce dítěte po skončení mateřské dovolené a otci od narození dítěte, a to v rozsahu, o jaký požádají, ne však déle než do doby, kdy dítě dosáhne věku 3 let.”

Zákoník práce nevyžaduje žádnou formu žádosti, z praxe však vyplývá, že je dobré o rodičovskou dovolenou požádat zaměstnavatele písemně. Má-li pan účetní nějaký problém, požádejte vedoucí manžela, aby napsala, že ..... v souladu s § 196 ZP zaměstnanec XY čerpal od.... do.......rodičovskou dovolenou. Jedná se však o právo zaměstnance vyplývající ze zákona. Pan účetní si nemůže vysvětlovat právo po svém. Manžel je otcem dítěte (doloží se rodným listem dítěte) a má právo vyplývající ze zákona na rodičovskou dovolenou.
Upozorňuji ještě, že oznamovací povinnost o tom, že čerpáte rodičovskou dovolenou (omluvené neplacené volno) vůči zdravotní pojišťovně má, jak zaměstnavatel, tak zaměstnanec. Možná, že zde se stala chyba. Také je možné, že 14 dnů RD v měsíci a 14 dnů práce v témže měsíci se na odvodu zdravotního pojištění nijak neprojeví, nedokážu posoudit, nejsem účetní a neznám podrobnosti případu, proto je nutné se rovnou domluvit s účetním.

Dodávám, že rodičovská dovolená by spíše měla čerpat k dlouhodobější péči o dítě. Chápu vaši situaci, ale v případě, kdy vy jdete k lékaři nebo jste nemocná, tak buď by měl lékař napsat ošetřování člena rodiny nebo je možné čerpat důležitou osobní překážku v práci - doprovod rodinného příslušníka do zdravotnického zařízení - blíže viz příručka pro rodiče na na našich webových stránkách.

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jitka Kocianová
Kategorie dotazu: Mateřská a rodičovská dovolená
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Objevte další články na téma:

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

One-to-one Counselling and Help for Parents

Praktické

Kurz pro rodiče ve složité situaci
Práce, komunikace, výchova,
finanční poradenství, seberozvoj,
právní minimum

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2016 - ke stažení ve formátu PDF, velikost 1 MB

Otevřená registrace, počet míst omezen

Nebojujte se zákony - příručka pro rodiče 2016

legislativa, myšlenkové mapy, příklady z praxe

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2016 - ke stažení ve formátu PDF, velikost 1 MB

* Příručka je zdarma a můžete si ji po dohodě vyzvednout u nás.
* Ke stažení ZDE (formát PDF, velikost 1 MB).
* Rádi zašleme i poštou za cenu poštovného
* nebo jednotlivé články najdete v sekci Rady a informace.

Podpora pro sólo rodiče

Na stránkách
www.saminadeti.cz najdete užitečné tipy, odkazy, rady ad. saminadeti.cz

APERIO kurzy pro rodiče

VÍCE O KURZECH ZDE

Užitečné:

Nebojte se přihlásit o to, co patří vašim dětem

vasevyzivne.cz

Pomoc obětem domácího a sexuálního násilí

vasevyzivne.cz

Kalkulačky MPSV

Výpočet dávek v roce 2016
nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Výpočet výše náhrady mzdy v roce 2016
v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO? - podpořte nás


Pokud ano, prosíme přispějte darem na číslo účtu
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333
Do zprávy pro příjemce označte platbu jako "dar."
Odkaz na platební bránu i další možnosti, jak nás podpořit, najdete
na donorské stránce.
Děkujeme!

Máte nás rádi?
Nakupujte ve svých oblíbených internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z vaší útraty půjde na naši podporu.
Nestojí Vás to nic navíc!

Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

logo MPSV logo MHMP

Poradna byla v letech 2015-16 podpořena grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. Více informací k programům na www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz.

logo MPSV

DámePráci.cz - link do aplikace

Líbí se vám nový web?

Naše webové stránky prošly rekonstrukcí. Vyplněním krátkého formuláře nám velmi pomůžete.
Budeme rádi za Vaše postřehy a připomínky.
APERIO