Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Návrat do zaměstnání po RD

04.09.2016

Dobrý den,
chtěla bych Vás požádat o radu v mé konkrétní situaci. Momentálně jsem na RD s druhým dítětem a současně jsem úspěšně dokončila studium VŠ. Čerpání RD mám se zaměstnavatelem domluvené do 3 let věku dítěte tj. do 30.4.2017, ale již teď mi vedoucí oznámila, že poté mohu nastoupit pouze na plný pracovní úvazek, což se dvěma dětmi považuji za nemožné (pracuji ve službách ve směnném provozu a s nepravidelnou pracovní dobou). Navíc pro druhé dítě nebudu mít zajištěnou školku a ani žádnou alternativní péči, protože zápisy do MŠ jsou nejčastěji během března a nástup do nich standardně až od září, a ani nepočítám s tím, že by mi dítě přijali. V naší městské části totiž žádná MŠ není a ta "spádová" "naše" děti přijímá až v případě volné kapacity. Už teď je mi tedy jasné, že budu muset dát výpověď, ale nevím, zda to udělat v únoru (počítám s dvou měsíční výpovědní lhůtou), v dubnu (tedy těsně před návratem do zaměstnání) anebo si třeba nějaké zaměstnání hledat už teď (a platit si soukromou MŠ) a výpověď dát v okamžiku, kdy jej seženu? Kdybych se pak hlásila na ÚP, jak vysoký příspěvek mi budou vyplácet a po jakou dobu? Jak vysoký příspěvek by mi ÚP vyplácel, kdybych byla nucena žádat o NV z důvodu celodenní péče o dítě do 4 let věku? (Vím že na čerpání NV zeměstnavatel nemusí přistoupit). Děkuji za Vaši odpověď

Dobrý den,
aby Vám zaměstnavatel mohl odmítnout vyhovět při žádosti o zkrácený pracovní úvazek, musel by obhájit fakt, že by mu toto Vaše zkrácené zaměstnávání výrazně ohrozilo jeho činnost, jen toto by bylo možno považovat za Vážné provozní důvody. Z Vašeho popisu nelze usoudit, zda by mohlo jít o takové zaměstnání, kde by opravdu vážné provozní důvody existovaly. U zařazování zaměstnanců do směn musí dle zákoníku práce zaměstnavatel přihlížet k tomu, že pečují o děti, ale nemusí jim vyhovět v jejich požadavcích. Navíc pokud zaměstnavatel k péči nepřihlíží, zákoník práce nestanoví žádnou sankci.
Pokud požádáte o udělení pracovního volna bez náhrady mzdy, správně uvádíte, že Vám zaměstnavatel nemusí vyhovět. Pokud Vám vyhoví a Vy budete neplacené volno čerpat, nebudete dostávat z úřadu práce nic, protože se tam nemůžete jako uchazeč o zaměstnání zaregistrovat, Váš pracovní poměr totiž bude nadále pokračovat. Předpokládám, že došlo ke smísení dvou pojmů a nejde zde o neplacené volno, ale o fakt, že byste chtěla být státním pojištěncem zdravotního pojištění z důvodu osobní celodenní péče o děti (ve Vašem případě až do 15 let věku). To se ale opět vylučuje s evidencí na úřadu práce, protože jako uchazeč o zaměstnání jste státním pojištěncem z tohoto důvodu.
Abyste mohla mít nárok na podporu v nezaměstnanosti, musela byste se stát uchazečem o zaměstnání. Uchazečem se můžete stát, pokud splníte podmínku, že jste ochotna a schopna pracovat, je tedy třeba vyřešit nutnost hlídání dítěte. Protože by Vaší poslední činností bylo čerpání rodičovské dovolené, měla byste nárok na podporu jen v té nejnižší výši. V roce 2016 se podpora počítá z průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí roku 2015: tedy z částky 25 903 korun. První dva měsíce budete dostávat její 0,15násobek (3886 korun), další dva měsíce její 0,12násobek (3109 korun) a po zbytek podpůrčí doby její 0,11násobek (2850 korun).
Pokud počítáte s tím, že by Vám zaměstnavatel nepřistoupil na dohodu o rozvázání pracovního poměru, musíte podat výpověď tak, aby Vám během rodičovské dovolené stihnula uplynout výpovědní doba, protože jinak budete po tuto dobu muset chodit do práce. U placení soukromé školky je vždy třeba porovnat náklady a možný výdělek, zda by to nakonec nevyšlo více, než mzda z polovičního úvazku.
Související právní předpis:
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Legislativní příručka pro rodiče

NEBOJUJTE SE ZÁKONY 2017
- legislativa, myšlenkové mapy, příklady z praxe
- jednotlivá témata najdete v sekci Aktuality a články

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2017 - ke stažení ve formátu PDF

Vyzkoušeli jsme

 Nežehlící košile

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze, Olomouci a Ústí nad Labem
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
leden až červen 2018

Nové šance

NA SPOLEČNÉ VLNĚ - mentoringový kurz
techniky provázení a mentorování, osvědčená metodika podpory sólo rodičů ze Skotska

Staňte se mentorkou

...další APERIO kurzy pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

RODIČE NA START! 2017

Letošní benefiční běh se vydařil, na poradnu jsme získali 40 tisíc Kč

Chcete podpořit bezplatné poradenství pro rodiče? Přidejte se příští rok k nám!Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

Poslechněte si rozhovor s Eliškou Kodyšovou o kurzu Nové šance pro rodiče v obtížné situaci.

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.