Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Pobírání peněžité pomoci v mateřství otcem dítěte

26.08.2016

Dobrý den,

obracím se na Vás s prosbou o radu. V současné době je přítelkyně v 7 týdnu těhotenství, přesto přemýšlíme jak situaci vyřešit co nejlépe pro nás. Já jsem v zaměstnaneckém poměru s platem asi 26 tis. hrubého. Plus jsem necelý rok také osvč, zahájil jsem podnikání v jiné oblasti než jsem zaměstnám - otevřel jsem prodejnu s oblečením. V současné době se obchod spíše rozjíždí a není z něj kdovíjaký zisk, situace se nějak vyvíjí a řeší. Svoji přítelkyni jsem zde zaměstnal jako prodavačku, odváděl za ni minimální dávky pojištění. Přes letní měsíce jsme měli brigádnice a přítelkyně byla na úřadu práce. Mysleli jsme, že jen dočasně, jenže celá situace se teď s těhotenstvím mění. Napadla nás varianta, jestli by bylo možné, abych mateřskou pobíral já na můj plat, jinými slovy bych nechodil do zaměstnání a místo toho se věnoval osvč - tedy byl místo ní v prodejně, abychom nemuseli platit další prodavačku, což by bylo finančně méně výhodné než tato varianta. Chci se zeptat jestli to takto lze udělat (dočetl jsem se na internetu, že asi i ano) ale za jakých podmínek a jestli přítelknyně má zůstat na úřadu práce nebo ji mám opět zaměstnat. Děkuji za odpověď.

Dobrý den.
Nárok na peněžitou pomoc v mateřství má muž, který pečuje o dítě a je otcem dítěte nebo manželem ženy, která dítě porodila, pokud s matkou dítěte uzavřel písemnou dohodu, že bude pečovat o dítě; tuto dohodu lze uzavřít s účinkem na dobu nejdříve od počátku sedmého týdne po porodu dítěte. V dohodě musí být uveden den, od kterého bude pojištěnec o dítě pečovat, a den porodu; podpis matky dítěte na dohodě musí být úředně ověřen nebo ověřen orgánem nemocenského pojištění. Podpůrčí doba v uvedeném případě činí 22 týdnů.
Podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství dále je skutečnost, že podmínky pro vznik nároku na dávku byly splněny v době pojištění a že pojištěnec byl účasten na nemocenském pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství. V době pobírání peněžité pomoci v mateřství nesmí příjemce dávky vykonávat práci v zaměstnání, ze kterého mu dávka náleží a nesmí mít z tohoto zaměstnání příjem; jinou výdělečnou činnost vykonávat může. Za výše uvedených podmínek je tedy možné, abyste pobíral peněžitou pomoc v mateřství.
Na výše uvedené nemá vliv, zda bude přítelkyně na úřadu práce či zaměstnaná. Pokud bude v evidenci úřadu práce, bude jí náležet podpora v nezaměstnanosti; podpůrčí doba činí 5 měsíců. Pokud bude Vaše přítelkyně zaměstnána, a bude účastna na nemocenském pojištění, bude mít v případě pracovní neschopnosti nárok na nemocenské a pokud splní podmínku účasti na nemocenském pojištění po dobu alespoň 270 dnů v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství, pak i na peněžitou pomoc v mateřství – v pobírání peněžité pomoci v mateřství se můžete vystřídat. Pokud nesplní podmínky vzniku nároku na peněžitou pomoc v mateřství, ale splní podmínky vzniku nároku na nemocenské, lékař jí uzná práce neschopnou od počátku 6. týdne před očekávaným dnem porodu, do konce 6. týdne po porodu a bude pobírat nemocenské v souvislosti s porodem.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.