Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Střídavá péče, výživné

02.09.2016

Dobrý den,

dcera, která bydlí v současnosti u nás (rodičů) v Rosicích, je od června rozvedená a od ledna má s bývalým manželem 6 - letého syna ve střídavé péči. Navzájem si mají platit 2000,- Kč výživné. Syn dcery chodí do logopedické školky v Rosicích, protože má problémy s řečí a má odklad školní docházky na další rok. Byl na logopedickém vyšetření a bylo doporučeno, aby začal navštěvovat logopedickou školku.

Dcera platí školku sama (stravné, výlety, toaletní potřeby, pomůcky atd.). Bývalý manžel jí přispěl teprve nyní částkou 300,- Kč, která však pokrývá stravné za jeden měsíc. Více platit nechce, protože chce po dceři plnou náhradu za projetý benzín, protože vozí syna do školky z vedlejší vesnice.

Chtěla jsem se zeptat, když mají střídavou péči a platí si navzájem výživné, zda by se tedy neměli dělit na polovinu i placení ve školce (stravné, toaletní potřeby, pomůcky a veškeré výlety a návštěvy organizované školkou) a jestli se to počítá od rozsudku o střídavé péči, nebo od září 2015, odkdy chodí dcery syn do logopedické školky?

Dále se chci zeptat, zda bývalý manžel může po dceři žádat peníze za projetý benzín do školky?

Ještě bych se chtěla zeptat, jak se řeší u střídavé péče vánoční svátky. Mám obavu, že dceři nebude chtít bývalý manžel syna dát, protože na vánoce má být ten týden u otce. V rozsudku je psaná jen střídavá péče, o vánočních svátcích není nic napsáno. Domluva je s bývalým manželem dcery těžká, napříkl. mají v rozsudku předávání syna ve školce, ale i když je školka zavřená, třeba na velikonoční pátek (státní svátek) tak dceři slíbil, že syna doveze, ale neví kdy, až prý pojedou z chaty. Tak jsme si mysleli, že syna přiveze k domu, kde bydlíme. Bývalý manžel dal dceři vědět 5 minut před předáváním, že si syna má vyzvednout u školky a já ( babička), protože dcera byla v práci, jsem musela po operaci nohy a s návštěvou z práce jít ke školce pro vnuka a hlavně spěchat, protože řekl, že nebude čekat. Nevím, jestli by tam syna nechal, nebo by odjel s ním.

Tak jsem se chtěla zeptat, pokud by nastala situace, že na vánoce nebude bývalý manžel chtít dát syna dceři, jestli je v zákoně něco, že jí syna dát musí. Vloni měl syna na štědrý den otec, a na další dva svátky byl syn s matkou, ale jen díky hádce dcery s bývalým manželem, že dcera chce syna o vánočních svátcích taky mít a dát mu dárky.

Předem moc děkuji za všechny odpovědi.

Alena Bružová

Mrštíkova 1013

Rosice u Brna

Dobrý den,
o tom, jaké náklady související s výchovou a výživou dítěte má který rodič platit, by, v případě kdy rodiče nejsou schopni v této věci uzavřít sami nějakou fungující dohodu, mohl rozhodnout opět pouze soud. Domnívám se, že na nákladech na školku se rodiče musí podílet, ale náklady na benzín za dovážení dítěte do školky, když jej má otec v péči, by měly být jeho náklady, ale i tomto by mohl soud rozhodnout odlišně. Pokud se rodiče nebudou schopni o takových to záležitostech dohodnout, bude třeba podat znovu návrh na úpravu poměrů k dítěti, kde bude třeba upravit výživné tak, aby byly tyto náklady zahrnuty a pokryty. Stejně tak by bylo třeba nechat upravit otázky svátků a případných prázdnin, tam, kde rodiče nejsou schopni dohody a vzájemné komunikace, soud striktně rozhodne o tom, kdo bude s dítětem kdy a obvykle se Vánoce a Silvestr po roce střídají.
Jestliže je v rozsudku stanoveno, že se dítě předává u školky, pak je třeba rozsudek dodržet. Samozřejmě tam, kde rodiče normálně komunikují a normálně běžně řeší záležitosti s dítětem a snaží se, aby vše probíhalo v jeho prospěch, se mohou od takového striktního nařízení odchýlit, protože to navzájem nebudou rozporovat, ale tam, kde je vše takto "na nože" je rozsudek to jediné, čeho se lze přidržet.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.