Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Cizinka matkou

25.08.2016

Jsem bulharska,sme v EU.Bydlim v CZ.Jsem tehotna,nej sem vdana,ale bydlim s prijatelem spolu,a se tesim na ditete.On pracuje k agenture,je pojisten od 2 mnesice,ale ja ne .Mam zdr.pojsteni k VZP ,minul rok jednom 3 mnesice,s cervenec po zari.Ne pracujem,jak jsem zjistila ,ze jsem tehotna jsem musila okoncit,prace byla nebespecna.Mam otazku,hcem porodit dite,tady v CZ,ale nevim,kdy nemam zdravotni pojisteni,,pracevala jsem k agenturam,ale ne imala jsem soc.pojsteni,jak to bude .Musim si zaplatit porod,kolik to bude penez.A potom muzu dostavat njakie rodicovski prispevek,a gde musim pozadat o tom.Prosim ,estly ne muzete my odpovedat na otazku,napiste ,kde musim se o tom zaptat .Moc Vam dekuji ! S pozdravem.

Dobrý den,
pokud máte trvalý pobyt, azyl, jste žadatelkou o udělení mezinárodní ochrany, pod doplňkovou ochranou, jste občankou EU, anebo máte dlouhodobý pobyt za účelem zaměstnání a jste zaměstnána u zaměstnavatele se sídlem v ČR, máte zdravotní péči během těhotenství, zdravotní péči při porodu a poporodní péči hrazenou z veřejného zdravotního pojištění. Pobíráte-li dávky peněžité pomoci v mateřství nebo rodičovský příspěvek a pracovní poměr vám trvá, jste stále účastna veřejného zdravotního pojištění.
Podle toho, co uvádíte, ale nejspíše nic z toho nesplňujete, účastna zdravotního pojištění nejste, buď byste měla mít sjednáno komerční zdravotní pojištění a nebo si musíte veškerou zdravotní péči hradit sama. Na "cenu" porodu je třeba se zeptat v konkrétní porodnici, ale pohybuje se v řádu desítek tisíc korun. Záleží na tom, zda jde o zcela bezproblémový porod, zda dojde k císařskému řezu nebo zda například dítě bude muset potřebovat nějakou další péči, například pobyt v inkubátoru. V takovém případě může jít až o stovky tisíc korun.
Dítě, které se narodilo rodičům s trvalým pobytem, azylantům, žadatelům o udělení mezinárodní ochrany, občanům EU pracujícím nebo podnikajícím v ČR, je od narození účastníkem veřejného zdravotního pojištění.
• Můžete zaregistrovat dítě u své zdravotní pojišťovny hned po narození. Potřebujete k tomu své doklady, kartičku pojištěnce a rodný list dítěte, pojišťovna vydá pro dítě dočasnou registraci na 6 měsíců.
• Musíte do 60 dnů od narození požádat o povolení pobytu dítěte. Po vyřízení žádosti o povolení k pobytu přineste rozhodnutí pojišťovně, pojišťovna udělá trvalou registraci.

Dítě, které se narodilo rodičům s dlouhodobým pobytem a bude mít dlouhodobý pobyt, musí mít sjednané komplexní zdravotní pojištění. Komplexní zdravotní péče se rozsahem blíží veřejnému zdravotnímu pojištění, zahrnuje léčebnou i preventivní péči o dítě a očkování, má ale určitá omezení a limity. Podmínky pojišťoven se liší, vždy si důkladně prostudujte pojistné podmínky.
• Dítě je předem vyšetřeno lékařem pojišťovny. Pojišťovna může odmítnout dítě pojistit.
• Pojištění je možné sjednat až po jeho narození. Do té doby je dítě bez pojištění a péči musíte zaplatit.
• Pokud máte vy jako matka sjednanou speciální variantu pojištění pro těhotenství a porod, je z tohoto pojištění hrazena zdravotní péče o dítě do té doby, kdy odejdete s dítětem z porodnice, ale maximálně do jeho 3 měsíců a pokud čerpaná péče nepřesáhne limit daný ve vaší pojistné smlouvě.

I v případě, kdy vy sama jste v systému veřejného zdravotního pojištění, protože trvá vaše zaměstnání a přitom máte dlouhodobý pobyt, vaše dítě v systému veřejného zdravotního pojištění není.

Bez trvajícího zaměstnání nebudete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství.

Podmínky pro přiznání rodičovského příspěvku stanoví zákon o státní sociální podpoře, který vychází z principu přidělování jednotlivých dávek na základě trvalého pobytu na území ČR (a to jak u občanů ČR, tak u cizinců).

Dávky státní sociální podpory náleží při splnění dále stanovených podmínek pouze fyzické osobě, jestliže osoba a osoby společně s ní posuzované jsou na území České republiky hlášeny k trvalému pobytu podle zvláštních předpisů.

Nárok na rodičovský příspěvek má rodič, který osobně celodenně a řádně pečuje alespoň o jedno dítě do čtyř let věku nebo do sedmi let věku, jde-li o dítě, které je dlouhodobě zdravotně postižené nebo dlouhodobě těžce zdravotně postižené.

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Ostatní
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.