Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Prodloužení péče o dítě a návrat do zaměstnání

11.08.2016

Dobry den,

chtela bych pozadat o radu ohledne nastupu do zamestnani po 2. navazujici RD.
Je pravdepodobne, ze zamestnavatel nebude mit v case meho nastupu vhodne misto (moje bylo zruseno), tak se rozhoduju, ze bych si prodlouzila RD jeste o jeden rok. Ted mam nahlasenou RD na 3 roky. Mam zkusit pozadat zamestnavatele o prodlouzeni uz ted (rok a pul pred nastupem), nebo pockat na dobu nastupu a pokud nebude zamestnavatel pro mne mit adekvatnou pozici, zkusit se s nim domluvit na prodlozeni RD az pak? Je mozno prodlouzit si RD treba jen o par mesicu a ne o cely rok? Budu totiz muset umistit dceru na min. pul roku do soukrome skolky a nez by ji vzali do statni tak se mi vzhledem k cene skolky ani nevyplati chodit do prace. Resim to s predstihem i z duvodu nastaveni pobirani rodicovskeho prispevku, abych si ho pripadne "natahla" na 4 roky a nemusela tak resit v pripade 4lete RD placeni zdravotniho pojisteni (pokud bych uz vybrala stanovenych 220tis.a byla doma bez jakekoli davky). Existuje nejaka formulace pro zadost o prodlouzeni RD (z jakeho duvodu o to zadam?).
Dale bych se chtela zeptat, jestli mi zamestnavatel nabidne pozici odpovidajici pracovni smlouve (pozice neni nijak presne definovana, da se rict ze jen obecni nazev bez vymezeni cinnosti, takze muzu delat cokoli), je povinny mi poskytnou stejne penize? Pokud bychom se nedohodli na uprave pracovni pozice (napln prace, penize) nerada bych prisla alespon o odstupne.
Dekuju moc za odpoved.

Dobrý den,
rodičovskou dovolenou lze čerpat nejdéle do 3 let věku dítěte. Pokud chcete o dítě pečovat déle, je třeba zaměstnavatele požádat o neplacené volno. Vaší žádosti však zaměstnavatel nemusí vyhovět. Žádost nemusí mít žádné zvláštní náležitosti, uvedete pouze, že z důvodu péče o dítě žádáte o poskytnutí neplaceného volna, jehož rozsah specifikujete. Nemusí se jednat o celý rok, můžete požádat o neplacené volno např. jen po dobu několika měsíců. Žádost musí být datována a podepsána. Pro úplnost dodávám, že stát je plátcem pojistného na zdravotní pojištění nejen za osoby na rodičovské dovolené a osoby pobírající rodičovský příspěvek, ale i za osoby celodenně osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku. Podmínka celodenní péče se považuje za splněnou i tehdy, je-li dítě předškolního věku umístěno v jeslích (mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která nepřevyšuje čtyři hodiny denně. Za takové osoby se považuje vždy pouze jedna osoba, a to buď otec nebo matka dítěte, nebo osoba, která převzala dítě do trvalé péče nahrazující péči rodičů, pokud nemají příjmy ze zaměstnání nebo ze samostatné výdělečné činnosti. Skutečnost, že státu vznikla povinnost platit za pojištěnce pojistné je tento povinen nahlásit příslušné zdravotní pojišťovně. Neplacené volno Vám doporučuji projednat se zaměstnavatelem s předstihem několika měsíců.
Po skončení rodičovské dovolené, popř. neplaceného volna je Vám zaměstnavatel povinen přidělovat práci podle pracovní smlouvy. Vaše pracovní smlouva zůstává v platnosti, pokud máte ve smlouvě sjednanou mzdu, tuto nelze jednostranně změnit; pokud je mzda stanovena ve mzdovém výměru, může její výši zaměstnavatel jednostranně změnit, přičemž samozřejmě musí zachovávat pravidlo, že za stejnou práci musí zaměstnanci dostávat stejnou mzdu.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Mateřská a rodičovská dovolená
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.