Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Čerpání dovolené, vycházky v době PN

30.07.2016

Zdravim, chci se zeptat.
Jsem cca v 8 tt a delam barmanku. Prostredi i pracovni doba aj. neni zrovna pro me priznive.
Domluvila sem se s nadrizenym, ze zustanu v praci do konce srpna s tim, ze si doberu zbylou dovolenou (5dni) a cca 10 dni odpracuju s tim, ze mi smeny jeste přizpůsobí kdy chci.
Nadrizeny svou situaci konzultoval vyse a pak prisel zamnou s tim, jestli si nechci tu dovolenou spise schovat.
Z duvodu, ze po novem roce by mi ji proplatily a tim by mi pry nejak zvedli materskou. Moc sem to vsak nepochopila.
Nevim jestli to neni spise takticky krok od nej, proto se chci optat.
Dale mi nadrizeny rekl, ze ikdyz budu na nemocenske tak, ze se nemusim bat ze prijde kontrola.
Na nemocenske jsou 6hodinove vychazky.
A nemocenskou prece prave plati poize 14 dni, a zbytek urad. Tak jak mi muze neco takoveho slíbit.?
Chodi kontrola z uradu snad na zadost zamestnavatele?
Co kdyz kontrola dojde a nebudu doma?
Dekuji za odpovedi

Dobrý den,
nárok na dovolenou upravuje zákoník práce zák. č. 262/2006 Sb., v platném znění) v § 211 a násl. Zaměstnanec má nárok na dovolenou za kalendářní rok, pokud za nepřetržitého trvání pracovního poměru k témuž zaměstnavateli konal u tohoto zaměstnavatele práci alespoň 60 dnů v kalendářním roce.
Doba čerpání mateřské dovolené se pro účely vzniku nároku na dovolenou posuzuje jako výkon práce. Rodičovská dovolená a pracovní neschopnost se ovšem pro účely nároku na dovolenou na zotavenou za výkon práce nepovažuje.
Nepracoval-li zaměstnanec pro překážky v práci, které se pro účely dovolené neposuzují jako výkon práce, krátí se mu dovolená za prvých 100 takto zameškaných pracovních dnů o jednu dvanáctinu a za každých dalších 21 takto zameškaných pracovních dnů rovněž o jednu dvanáctinu (§223 zákoníku práce).
Požádá-li zaměstnankyně o to, aby dovolená navazovala na mateřskou dovolenou, zaměstnavatel je povinen jí podle § 217 odst. 5 zákoníku práce vyhovět. Podle § 223 odst. 1 zákoníku práce dovolenou vyčerpanou na žádost zaměstnankyně před nástupem rodičovské dovolené podle § 217 odst. 5 zákoníku práce, nelze z důvodu následného čerpání rodičovské dovolené krátit.

Předpokládám, že termín porodu budete mít v roce 2017. Za rok 2017 Vám tak vznikne nárok na celou dovolenou, kterou zaměstnavatel poskytuje. Pokud požádáte zaměstnavatele o dovolenou bezprostředně po ukončení MD /tedy před nástupem na rodičovskou dovolenou/, zaměstnavatel Vám ji musí umožnit čerpat a čerpala byste dovolenou za rok 2016 i 2017. Nevím, jak dlouho budete v roce 2016 v pracovní neschopnosti, ale pokud to bude déle než 100dní, dovolená se bude krátit dle výše uvedeného. Pokud nechcete, aby se Vám dovolená krátila, vyberte si ji nyní a po ukončení MD pak jen dovolenou za rok 2017.

Čerpání dovolené v roce 2017 Vám PPM nezvýší, protože PPM se vypočítává z rozhodné doby, která činí 12 měsíců před rozhodnou událostí. /jestliže bude termín porodu 2/2017 pak na MD nastoupíte 12/2016 a rozhodné období pro výpočet PPM je 12/2015 – 11/2016/.

Co se týká pracovní neschopnosti a vycházek, tak dle §56 odst. 6 zák. č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, v platném znění může ošetřující lékař povolit vycházky pouze v rozsahu, který odpovídá zdravotnímu stavu dočasně práce neschopného pojištěnce a který nenarušuje stanovený léčebný režim. Ošetřující lékař může vycházky povolit podle věty první nejvýše v celkovém rozsahu 6 hodin denně, a to v době od 7 hodin do 19 hodin; přitom vymezí konkrétní časový úsek nebo časové úseky těchto vycházek. Výjimečně může ošetřující lékař v případech, kdy mimořádně náročný léčebný plán, probíhající intenzivní léčba, nepříznivé vedlejší účinky léčby nebo celkově závažný zdravotní stav neumožňují pojištěnci, aby využil pevně stanovenou dobu vycházek, na žádost dočasně práce neschopného pojištěnce a po předchozím písemném souhlasu příslušného orgánu nemocenského pojištění uděleného na základě žádosti ošetřujícího lékaře povolit, aby si tento pojištěnec volil dobu vycházek podle svého aktuálního zdravotního stavu. Povolit vycházky podle věty třetí lze nejvýše na dobu 3 měsíců; takto lze vycházky povolit i opakovaně. Uvedené ustanovení pamatuje zejména na vážně nemocné, např. onkologické pacienty.
Kontrola z OSSZ k Vám může zajít kdykoliv během trvání PN, kontrola od zaměstnavatele během prvních 14dní PN. Pokud Vás kontrolor nezastihne doma, budete vyzvána k dostavení se k lékaři a podání vysvětlení, proč jste porušila léčebný režim. Jestliže lékař shledá, že jste porušila léčebný režim, může Vám být nemocenská snížena.

Právní úprava:
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce
Zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění zaměstnanců, ve znění pozdějších předpisů

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Zdenka Čurdová
Kategorie dotazu: Ostatní
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Objevte další články na téma:

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

One-to-one Counselling and Help for Parents

Praktické

Kurz pro rodiče ve složité situaci
Práce, komunikace, výchova,
finanční poradenství, seberozvoj,
právní minimum

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2016 - ke stažení ve formátu PDF, velikost 1 MB

Otevřená registrace, počet míst omezen

Nebojujte se zákony - příručka pro rodiče 2016

legislativa, myšlenkové mapy, příklady z praxe

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2016 - ke stažení ve formátu PDF, velikost 1 MB

* Příručka je zdarma a můžete si ji po dohodě vyzvednout u nás.
* Ke stažení ZDE (formát PDF, velikost 1 MB).
* Rádi zašleme i poštou za cenu poštovného
* nebo jednotlivé články najdete v sekci Rady a informace.

Podpora pro sólo rodiče

Na stránkách
www.saminadeti.cz najdete užitečné tipy, odkazy, rady ad. saminadeti.cz

APERIO kurzy pro rodiče

VÍCE O KURZECH ZDE

Užitečné:

Nebojte se přihlásit o to, co patří vašim dětem

vasevyzivne.cz

Pomoc obětem domácího a sexuálního násilí

vasevyzivne.cz

Kalkulačky MPSV

Výpočet dávek v roce 2016
nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Výpočet výše náhrady mzdy v roce 2016
v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO? - podpořte nás


Pokud ano, prosíme přispějte darem na číslo účtu
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333
Do zprávy pro příjemce označte platbu jako "dar."
Odkaz na platební bránu i další možnosti, jak nás podpořit, najdete
na donorské stránce.
Děkujeme!

Máte nás rádi?
Nakupujte ve svých oblíbených internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z vaší útraty půjde na naši podporu.
Nestojí Vás to nic navíc!

Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

logo MPSV logo MHMP

Poradna byla v letech 2015-16 podpořena grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. Více informací k programům na www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz.

logo MPSV

DámePráci.cz - link do aplikace

Líbí se vám nový web?

Naše webové stránky prošly rekonstrukcí. Vyplněním krátkého formuláře nám velmi pomůžete.
Budeme rádi za Vaše postřehy a připomínky.
APERIO