Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: První návštěva gynekologie s dítětem

10.08.2016

Dobrý den.
Potřebovala bych poradit s chováním mé 12ti leté dcery. Je od malička trochu introvertní
a nekamarádská, ale na to jsem si zvykla, jinak se chovala normálně.
Nedávno dostala svou prvni menstruaci a proto jsem se rozhodla zajít s ní na gynekologii.
Mám moc hodnou doktorku,a tak jsem zde vzala i svou dceru. Té se to moc nelíbilo, protože nemocnice atd. nemá ráda, ale nakonec šla. Moje chyba byla, že jsem ji vůbec neřekla, co gynekologie znamená. Při vstupu do ordinace se chovala slušne, naprosto přirozeně. Pak se jí doktorka zeptala na nějaké intimní potíže, dcera zbledla a opravdu viděšeně se na mě podívala, odpověděla jsem za ní. Pak se zeptala na prvni menstruaci atd. to jsem zodpověděa opět já. Nakonec doktorka řekla, že by si dceru prohlédla, ať se posadí do křesla.
Dcera se beze slova posadila a trochu se třásla, rak jsem se ji pokoušela uklidnit. Doktorka vzala s nějakou špachtlí a podívala se dceři mezi nohy. Pak tu špachtli strčila dovnitř a dcera se začala třást , jako blázen a koukala se před sebe. Hrozně jsem se za ni styděla. Když jsme přišly domů, chtěla jsem ji vynadat, ale vůbec nemluvila, ani se mi nedívala do očí. Id té doby se z nikým nebaví a všechny pokusy o přátelství od vrstevníků hrubě odmítá. Aby toho nebylo málo, tak dcera nesnese pohled na svou nahotu a vždy, když se převlíká, tak se schová na záchod do tmy,aby na sebe neviděla. A sprchuje se v plavkách.
Děkuji moc za jakoukoli radu.

Dobrý den,

jsem ráda, že jste se s obavami o Vaší dceru obrátila na poradnu Aperio. Rozumím Vašemu rozhodnutí vzít svou dceru ke gynekologovi, a nechat ji odborně vyšetřit, zda je všechno v pořádku. Vnímám to jako zodpovědné vyjádření Vaší rodičovské péče a starosti.

Když se podívám na chování Vaší dcery u gynekoložky, připomíná mi to, jak velmi intimní záležitostí návštěva gynekologa je, o to více, je-li to návštěva první a v dětském věku. Dvanáct let věku je obdobím, kdy je puberta, tedy změna dítěte v dospělého člověka, v plném proudu. Pro dívky představuje začátek menstruování výraznou změnu v dosavadním životě a ukazuje na jejich pohlavní dospělost. Tělesná vyspělost však v tomto ohledu daleko předbíhá zralost psychickou. Chybí porozumění sobě sama a tomu, co se "mi" to vlastně s tělem i chováním, které ovlivňují hormony, děje. Proto je důležité mít někoho, s kým toto období a nové "věci" probrat a přitom zjistit, že jsem vlastně úplně normální. Když zohledním pravděpodobnost, že Vaše dcera má asi méně kamarádů a kamarádek, je možné, že se s nikým dosud o svoje zážitky a obavy nepodělila. A poradit si sama s tolika novými dojmy, může být velmi těžké. Chování Vaší dcery během vyšetření, kdy se roztřásla, a její vyšší uzavřenost a dokonce odmítání kontaktu po prohlídce, dle mého opravdu potvrzuje to, v jaké nezralosti a neporozumění tuto prohlídku absolvovala.

To, co se mi teď jeví jako stěžejní, je důvěra mezi Vámi a Vaší dcerou. Mohu se jen domnívat, jak velmi nepříjemný zážitek pro ni vyšetření intimních partií byl, když se v tu chvíli navenek projevil silným třesem. Z toho důvodu bych určitě nedoporučovala trest za takové chování, mohlo by Vás to od dcery ještě více odcizit a zvýraznit její nepříjemné vnitřní prožitky, které vzhledem k uváděnému chování, stále přetrvávají. Cestou "zpátky" je tedy především postupné obnovení důvěry mezi Vámi - zkuste si s ní promluvit a vrátit se k zážitku v ošetřovně a k celé prohlídce. Také jí vysvětlete smysl a zcela dobrý záměr, s jakým jste ji tam vzala. Stejně jako mě ji zkuste dále sdělit i své pochybnosti spojené s tím, že jste si nejprve měly pohovořit spolu a sdělit si, že je to zcela běžná, i když trochu nepříjemná, prohlídka u lékaře. Pokud se Vám odváží sdělit své dojmy, určitě ji laskavě vyslechněte a nijak neodsuzujte.
Je také možné, že má vůči svému tělu velké výhrady. Zkuste ji ubezpečit, že je s ní vše v pořádku - tělo se jí mění před očima vlivem puberty. Můžete ji svěřit také své vlastní zážitky, třeba také díky ním lépe pochopí, co se s ní díky pubertě děje. Napadá mě, že to lze vzít snad jako rodičovský úkol - aby dcera díky Vaší podpoře, shovívavosti a důvěře, prošla dobře tímto obdobím.

Asi to bude vyžadovat Vaši velkou trpělivost a snahu o porozumění, nicméně jsem přesvědčena o tom, že se Vám postupně podaří vztah s dcerou narovnat, stejně jako se jí podaří přijmout sebe samu. První návštěva gynekologie pak zůstane jen zážitkem a už ne hrozivou příhodou.

Držím Vám palce

Autor(ka) odpovědi: Šárka Faltová
Kategorie dotazu: Vztahy, výchova – psychologická poradna
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.